1. Ana Sayfa
  2. Gündem

Emine Erdoğan’dan Osmanlı mimarisini taşıyan Katara Camii’ne ziyaret

Emine Erdoğan’dan Osmanlı mimarisini taşıyan Katara Camii’ne ziyaret
0

Katar’a resmi ziyarette bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a eşlik eden Emine Erdoğan, Katar’ın başşehri Doha’da İslam Yapıtları Müzesi’ni gezdi. Müze’nin, Kuran-Söz ve Sanat, İslam Dünyası’nda Dini Hayat, Türkiye ve Osmanlı Eyaletleri Sanatları, İran ve Orta İmparatorluk Sanatları üzere galerilerindeki yapıtları inceleyen ve yetkililerden bilgi alan Emine Erdoğan, toplumsal medya hesabından ziyarete ait paylaşımda bulundu.

İslam Yapıtları Müzesi’nin, Doha’nın en etkileyici yapılarından birisi olduğunu belirten Emine Erdoğan, “Dünyanın en büyük İslam sanatı koleksiyonlarından birine mesken sahipliği yapan müze, mimarisi ile de kentin simgelerinden. Bin 400 yılı aşkın tarihiyle, üç kıtadan toplanan birbirinden değerli eserler, İslam mirasının çeşitliliğini gözler önüne seriyor. İslam sanatının en nadide yapıtlarından Kabe’nin Anahtarı, Osmanlı Fermanları üzere birçok değerli şaheseri yakından incelemek, heyecan verici bir deneyimdi” tabirlerini kullandı.

1/6

2/6

3/6

4/6

5/6

6/6

Emine Erdoğan daha sonra Katara Kültür Köyü’ne geçerek dünyaca ünlü Türk camii dizayncısı Zeynep Fadıloğlu tarafından tasarlanan Osmanlı devrinin mimarisini taşıyan Katara Camii’ni (Mavi Mescid) gezdi.

Yazar Hakkında

Yorum Yap