1. Anasayfa
  2. Gündem

Nadir görülen dağ keçisi ‘şamua’ların sayısı iki katına çıktı

Nadir görülen dağ keçisi ‘şamua’ların sayısı iki katına çıktı
0

Tunceli Tabiat Müdafaa ve Ulusal Parklar Şube Müdürlüğü tarafından, yaban hayatının varlığı, cinslerin yayılış alanları, popülasyon dinamikleri, yoğunlukları, hayvanların beslenme alanları, nasıl beslendiklerini tespit etmek ve kaçak avcılıkla gayret edilmesi için kentin farklı noktalarına fotokapanlar yerleştirildi.

Ekiplerin Pülümür Vadisi’nde 2 bin rakımlı alanlara yerleştirdiği fotokapanlardan birinde Dünya Tabiat Muhafaza Birliği’nin (IUCN) yayınladığı Kuşağı Tükenme Tehlikesi Altında Olan Tiplerin Kırmızı Listesi’nde olan ve yüksek rakımlı bölgelerde yaşadıkları için dünyada az görülen dağ keçisi çeşidi ‘şamua’lar görüntülendi. Manzaralarda yaklaşık 15 ‘şamua’nın tek sıra halinde fotokapanın yanından koşarak doruğa gerçek tırmandığı yer aldı.

Vadide 100 kadar olan şamuraların sayısının son yapılan envanter çalışmasında 200’lü sayılara yaklaştığı belirtildi. Tabiat muhafaza yetkilileri, sayıların artışını vatandaşların hassaslığı ile grupların faal müdafaa ve kaçak avcılıkla uğraşına bağladı. Şamuaları avlamanın cezasının 200 bin lira olduğu bildirildi.

1/4

2/4

3/4

4/4

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir