1. Anasayfa
  2. Gündem

Diplomasinin nabzı Ankara’da atıyor

Diplomasinin nabzı Ankara’da atıyor
0

Aydın Hasan – Azerbaycan Ulusal Günü Ankara’da verilen resepsiyonla kutlandı. Azerbaycan’ın Ankara Büyükelçisi Reşad Memmedov, evvelki akşam eşi ile birlikte Azerbaycan’ın 28 Mayıs Bağımsızlık Günü ile 26 Haziran Silahlı Kuvvetler Günü ndeniyle Ankra JW Marriott Oteli’nde bir resepsiyon verdi. Davete; hükümeti temsilen Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay katıldı. Genelkurmay Lideri Orgeneral Yaşar Güler ile kuvvet kumandanları da resepsiyonda tam takım bulunarak, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Azerbaycan’a güçlü takviyesini sembolik seviyede vurguladı.

Büyük salon doldu taştı

Azerbaycan 10 milyon dolayında bir nüfusa sahip bir ülke olmasına karşın resepsiyona Ankara’daki diplomatik misyonun ilgisi dikkat cazipti. Resepsiyona iştirak nedeniyle otel salonu, iğne atsan yere düşmez bir havadaydı. Resepsiyona katılan büyükelçiler ortasında ABD, Rusya, İran ve Ukrayna’nın Ankara büyükelçileri dikkat çekti. İtalya ve Norveç üzere ülkelerin büyükelçilerin yanı sıra çok sayıda ülkenin askeri ataşesi de resepsiyona katıldı.

ABD elçisi eşiyle katıldı

Ukrayna savaşının ve bölgesel çatışmaların yaşandığı bir süreçte; ABD, Rusya, İran ve Ukrayna üzere ülkelerin büyükelçilerinin Azerbaycan Büyükelçiliği’nin Türkiye’deki davetinde birbirinden uzak dursalar da birebir anda bulunmaları dikkat cazipti.

Resepsiyona katılanlar içinde ABD’nin Ankara Büyükelçisi Jeffry L. Flake ve eşi, Rusya Federasyonu Ankara Büyükelçisi Aleksei V. Erkhov, İran İslam Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Muhammed Farazmand ile Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Vasyl Bodnar da yer aldı. Büyükelçilerin salonun içinde kalabalığın ortasında, yapılan protokol konuşmalarını dikkatle dinledikleri görüldü.

Azerbaycan’ın devlet sanatkarı Azerin, resmi merasimin akabinde sahne alarak Can Azerbaycan ve Çırpınırdı Karadeniz türkülerini seslendirdi. Gece de; Şuşa Müzik Kümesi da, sevilen müzik ve danslarla sahne aldı.

Sevinç ve sıkıntıda birlik

Büyükelçi Memmedov, konuşmasında Zengezur Koridoru’nun geçmesi planlanan toprakların da tarihi Azerbaycan topraklarının bir modülü olduğunu vurguladı. Memmedov, Azerbaycan ve Türkiye bağlantılarında Haydar Aliyev’in “Bir millet, iki devlet” kelamlarının Ankara ile Bakü ortasındaki işbirliğinin yol haritası olarak kabul ettiklerini lisana getirdi. Büyükelçi, Atatürk’ün “Azerbaycan’ın sevinci sevincimiz, yazgısı kaderimiz” kelamlarına atıfta bulunarak, “Azerbaycan ve Türk halkları sevinci de tasası de birlikte yaşamışlar” dedi.

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir