1. Anasayfa
  2. Gündem

Meclis’te yeni dönem heyecanı

Meclis’te yeni dönem heyecanı
0

Önder Yılmaz –  Türkiye bugün Cumhurbaşkanlığı ikinci cins seçimi için sandık başına giderken, TBMM’de 28. periyot hazırlıkları için hummalı çalışma yürütülüyor. Mazbatasını alan milletvekillerinden dün itibariyle 100’e yakını kaydını yaptırdı. Pazartesi gününden itibaren 600 milletvekilinin kaydı süratle bitirilecek.

Milletvekillerinin odalarını için de kura çekimi yapılacak. Salı günü gerçekleştirilecek kuraya siyasi partilerin genel liderleri dahil edilmeyecek. Genel Liderlere uygun odaların tespiti yapılırken, Meclis’e birinci sefer giren YRP Genel Lideri Fatih Erbakan’a, bu devir milletvekili seçilemeyen BBP Genel Lideri Mustafa Destici’nin odası verilecek.

Yemin merasimi perşembeye

YSK’nın pazartesi 14 Mayıs Milletvekili Genel Seçimi kesin resmi sonuçlarını açıklaması halinde yemin merasiminin 1 Haziran Perşembe günü gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Oturma tertibine ayar

TBMM İdaresi, Genel Şura oturma sistemine de ince ayar yapıyor. Alternatifli hazırlanan oturma sistemi Başkanlık Divanı kürsüsüne nazaran; soldan sağa; AK Parti, CHP, Yeşil Sol, MHP ve YETERLİ Parti kümeleri olarak sıralanacak. YRP, DSP ve HÜDA PAR, AK Parti ile CHP ortasında art kısımda oturacak. DEVA, Gelecek, TİP ve Saadet partileri de Yeşil Sol ile MHP sıralarının gerisinde konumlandırılacak.

Meclis’te bilhassa DEVA Partisi’nin küme kurma teşebbüslerinin sonuç vermesi ihtimaline nazaran hesap yapılıyor. Yeni küme kurulmasının çabucak sonuçlanması da beklenmediği için açılış ve yemin sürecinde Meclis oturma nizamında radikal bir değişim olmayacağı belirtiliyor.

Bahçeli grup elbiseyle

Geçici TBMM Başkanlığı yapacak MHP Genel Lideri Devlet Bahçeli, kürsüye grup elbise ile çıkacak. Frak giyme zaruriliği daha evvelki periyotlarda içtüzük değişikliği ile kaldırılmıştı.

Başkanlık Divanı’nında Bahçeli’ye katip üye olarak en genç milletvekilleri AK Parti Ankara Zehranur Aydemir (25) ile AK Parti İstanbul Milletvekili Rümeysa Kadak( 27) eşlik edecek.

Yemin krizine karşı alarm

Bahçeli, HDP ve HÜDA PAR milletvekillerinin yemin metnine sadık kalması konusunda alarmda olacak. Anayasa ve içtüzüğe uygun etmeyenlerin yeminleri tekrarlatılacak. Yeni seçilen vekiller, kürsüye Kur’an-ı Kerim’le gelmeleri yahut içtüzük gereği takmak zorunda olmalarına karşın kravatsız gelmeleri halinde uyarılacak. Direnç olursa yemin geçersiz sayılacak. Kravatsız oldukları için Genel Kurul’dan çıkarılacak. Her ne kadar her iki parti idaresinden yemin sürecinde kriz yaşanmayacağına ait açıklama ve bildiriler gelse de Meclis Başkanlık Divanı mümkün ihlallere müsaade vermeyecek.

Meclis’in tek görme engelli vekili Gelecek Partisi Antalya Milletvekili Serap Yazıcı Özbudun için Braille Alfebesi ile yemin metni hazırlığını yaparken, Yazıcı metni ezbere okuma kararı aldı. Yazıcı’ya Genel Konsey Salonu’na yakın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın odasının yakınındaki oda tahsis edilecek.

15 bakanın, bakanlık misyonları yeminle birlikte düşecek. Yemin sürecinde seçimin sonucuna nazaran yeni bakanlar da Meclis’e gelerek yemin edip vazifeye başlayacaklar.

Partilerine dönecekler

AK Parti listesinden seçilen DSP, ittifaka giren YRP milletvekilleri, CHP listesinden seçilen DEVA, Gelecek, Saadet Partisi milletvekilleri ile Yeşil Sol ile ittifakla Meclis’e giren TİP milletvekilleri yemin merasimi öncesinde Meclis Başkanlığı’na dilekçe vererek kendi partilerini temsil etme imkanına sahip olacak.

Yeni lider seçilecek

TBMM’nin yemin sonrası birinci işi Meclis Başkanı’nın seçmek olacak. Meclis’in açılması ve ant içme merasimiyle birlikte TBMM Lideri adaylık süreci başlayacak. 5 gün içerisinde adaylık müracaatları yapılacak. Sonraki 5 gün içinde de seçim sonuçlandırılacak. Meclis Başkanlığı seçiminin birinci iki tipinde anayasa gereği üçte iki çoğunluk (401 oy) gerekiyor. Üçüncü tıpta salt çoğunluk (301 oy) kâfi oluyor. Meclis’teki mevcut milletvekili dağılımına bakıldığında Meclis Başkanlığı seçiminin üçüncü tıpta sonlanması bekleniyor.

Komisyonların dağılımı

Başkanın seçilmesinin akabinde Meclis Başkanlık Divanı ve komitelerin oluşumu basamağına geçilecek. Hangi parti kümesine kaç üyelik düşeceği temsil edildikleri milletvekili sayılarına nazaran belirlenecek. Bu kriterler doğrultusunda bu devirde de Başkanlık Divanı ve komite dağılımları 27. Periyotta olduğu üzere AK Parti ve MHP’den oluşan Cumhur İttifakı lehinde gerçekleşecek.

Rozeti ablası taktı

14 Mayıs seçiminde Meclis’e giren görme engelli CHP Antalya milletvekili Serap Yazıcı Özbudun, kaydını yaptırdı. Özbudun’un rozetini ablası taktı.

21 yıl sonra yeniden

DYP periyodunun tanınan bakanlarından Salim Ensarioğlu, 21 yıl sonra tekrar Meclis’te. UYGUN Parti listesinden İstanbul milletvekili seçilen Ensarioğlu yakasındaki parti rozetini çıkarmadı. Ensarioğlu’nun vekil rozetini parti rozetinin üstüne oğlu Kerem Ensarioğlu taktı. 

TBMM’ye yeni devirde giren partilerle birlikte Genel Kurulu’ndaki oturma nizamında de ince ayar yapılacak. Mazbatasını alan milletvekillerinden dün itibariyle 100’e yakını kaydını yaptırdı. Pazartesi gününden itibaren 600 vekilin kaydı süratle bitirilecek. – MUSTAFA İSTEMİ Milliyet

 

 

 

 

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir