1. Anasayfa
  2. Gündem

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: CHP ve Millet İttifakı açısından yüz kızartıcı bir metin

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: CHP ve Millet İttifakı açısından yüz kızartıcı bir metin
0

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Birlik Vakıf Ankara Şubesi tarafından düzenlenen sohbet programına katıldı. Oktay, burada yaptığı konuşmada, CHP ile Zafer Partisi ortasında imzalanan protokolü anımsatarak, “Yaptıkları 7 unsurluk protokol metnine bakın aykırısından okuyun. CHP ve Millet İttifakı açısından yüz kızartıcı bir metin. Yoksa Ümit Özdağ açısından başarılı bir metin. Ülkenin Cumhurbaşkanlığına aday olan birisine söylediği şu; ‘Ben sana güvenmiyorum. Senin terör örgütleriyle uğraş edebileceğine inanmıyorum’ diyor. Türkiye’nin ulusal üniter yapısını koruyacağına inanmıyorum, diyor. Yazılı hale getirelim, diyor. Sen vatandaşlığın da tarifini değiştireceksin inanmıyorum, diyor. Bizim bir şey yapmamıza gerek yok aslında kendileri kendilerini ele veriyorlar. Neyin gerçek neyin algı olduğunu milletimiz görüyor” biçiminde konuştu.

“Bizdeki gelenek şudur; şayet bir şeyi yapamadıysak onun vebali bizdedir”

Oktay, “Bizim Kılıçdaroğlu ve Millet İttifakı’ndan farkımızı ben söyleyeyim. Aslında tek bir şikayette bulunmadık. Hiç kimseye parmak göstermedik, suçlamadık. Bizdeki gelenek şudur; şayet bir şeyi yapamadıysak onun vebali bizdedir. Bir şeyi eksik yapmışızdır. Kılıçdaroğlu ve takımında de tam aykırısı vardır; genelde hatalı olan milletimizdir. Kurumlardır. Her seçim hezimetinde dikkat ederseniz Anadolu Ajansı’yla başlarlar, TRT ile devam ederler ve sıradan hepsi herkes hatalıdır. Depremzedelerimizi bile bu hususla akla ziyan bir yaklaşımla onları dahi rencide edecek açıklamalarla onları bile hatalı ilan eden bir yaklaşım” dedi.

“Biz seferden sorumluyuz”

Seçim sürecinde toplumsal medya üzerinden yürütülen dezenformasyon hedefli paylaşımlara değinen Oktay, “Sonuçta bir seçim bu, savaşa gittiğimiz yok. Seçim atmosferinde yapılan şeyler bazen haddini aşmış da olabilir. Bizim üzerimize düşen biz seferden sorumluyuz. Toplumsal medyada oluşturulan algıya inananlar bırakın pişman olsunlar. Toplumsal medyadaki oluşturulan algının gerçekliğine kendilerini inandırdılar. 14 Mayıs’ta farklı bir Türkiye’ye inandılar. Bu onların sorunu. Bu bizim problemimiz değil. Birilerinin daima palavrasını anlatmakla biz gecemizi gündüzümüzü geçiremeyiz. Kılıçdaroğlu’nun hangi bir palavrasını anlatarak gecemizi gündüzümüzü geçireceğiz. Bizim vaktimiz o kadar değersiz değil ki. Biz vizyonumuzu, projelerimizi anlatarak bu ortada onların iftiralarını tabi ki de anlatacağız. Vaktimize yazık” diye konuştu.

“Kendi ortalarında bir ittifakları kalmadı”

Muhalefetin telaffuzlarıyla toplumun birçok kesitini tehdit ettiğini belirten Oktay, “Gençlere, çalışanlara, memurlara dehşet pompalıyor. Yabancı yatırımcıları tehdit ediyor. Kendi ortalarında bir ittifakları kalmadı. Bu millet terörle ortana uzaklık koymazsan sana iktidar yolu açmaz. Allah’tan üçüncü çeşit yok. Sabah kalkıp rüzgar ne taraftan ediyorsa tavır belirlerseniz bu samimiyetsizliktir. Rehavete kapılmadan durmak yok yola devam diyeceğiz. Yolumuz Türkiye Yüzyılı’nın inşası. Altyapı oluşturduğumuz Türkiye’de üst yapı oluşturacağız. Liyakat diye dolaşıyorlar ortada. Kendi data bağlantısını bile sağlayamayacak kadar teknoloji mahrumu bunlar” sözlerini kullandı.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gençlere verdiği kıymete değinen Oktay, “Gençler ülkenin meselelerinden uzak değil, biz bunu 15 Temmuz’da da gördük. Çanakkale ruhunun ayakta olduğuna şahit olduk. Biz gençlerimize inanıyoruz, güveniyoruz. Hiç kimse kendi bahçelerinde yaptıkları araştırmalarla harflere böldükleri gençleri tüm dünyada tıpkı çerçevede sınırlayamazlar. Teknofest gençliği diye tabir ettiğimiz gençlik bu aslında. Özgüveni olan, kendisine inanan, ben yaparım varım diyen. Teknofeste 1 milyonun üzerinde genç projelerle geliyor. Ülkenin geleceğini hayal ederek geliyor. Gençlerimiz sorumluluk alıyor. Kâfi ki biz gençlerimizle ilgili sorumluluğu en az onlar kadar hissedelim. Gençlerin farklılığını görmeliyiz. Gençler kendisine gelip nasihat eden birini istemiyor. Gelecek vizyonunu oluşturalım diyor. Cumhurbaşkanımızın da söylediği bu, biz gençlerin konuğuyuz dedi. Gençlerimize güvenelim derim” açıklamasında bulundu.

Gençlere verilen ve verilecek olan teşviklere de değinen Oktay, Aile ve Gençlik Bankası’nın kurulacağını anımsatarak evlenmek isteyen gençlere 150 bin liralık takviye sağlanacağını kaydetti.

“Girişimcilik boyutunda çok ağır teşviklerimiz var”

Ev bayanlarına emeklilik yolunu açacaklarını belirten Oktay, şunları kaydetti:
“Sigorta primlerinin üçte birini bizim ödeyeceğimiz yolu açtık, uygulamaya sokacağız. Gençlerimizle alakalı üniversiteyi bitirdikten sonra iş bulma etabına kadar 2 yıllık müddette sıhhat sigortasının karşılanmasıyla alakalı katkıyı veriyoruz. Girişimcilik boyutunda çok ağır teşviklerimiz var. Ziraat mühendisleri başta olmak üzere kendi işlerini kurmak isteyenlere önemli manada tarım kesiminde bilhassa çok önemli teşvikler vereceğiz. Aile ve Gençlik bankasıyla gerek aileye gerek gençlere önünü açan birçok projeyi içinde göreceksiniz. Sigorta ve gibisi şeyler de onun içerisinde”

Doğal gaz ve petrol arama çalışmalarının son süratiyle devam ettiğini belirten Oktay, “İnşallah hoş haberler devam edecek” değerlendirmesini yaptı. Millet iradesine güvenmek gerektiğine değinen Oktay, 14 Mayıs seçimlerinin her türlü iç ve dış provokatif açıklamalara karşın büyük bir iştirakle barış ortamında ve demokrasi içerisinde gerçekleştiğini belirtti.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir