1. Anasayfa
  2. Gündem

CHP’de gözler fezlekelerde

CHP’de gözler fezlekelerde
0

MEHTAP GÖKDEMİR Ankara – Cumhurbaşkanı seçimini kaybeden CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, milletvekili de olmadığı için “dokunulmazlığını” kaybetti. Kılıçdaroğlu’nun, TBMM’de Anayasa Adalet Karma Komisyonu’na sevk edilmiş 20’yi aşkın dokunulmazlık fezlekesi bulunduğu öğrenilirken, kelam konusu fezlekeler yüklü olarak “cumhurbaşkanına hakaret”, “kurul halinde çalışan kamu görevlilerine hakaret”, “cumhurbaşkanına tehdit”, “iftira”, “yargı vazifelerini yapanlara etkilemeye teşebbüs”, “suçu ve hatalıyı övme” suçlamalarını içeriyor.

Milletvekillerinin yargılanabilmesi için Meclis müsaadesi talebi içeren dokunulmazlık fezlekeleri, başsavcılıklar, Adalet Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı rotası üzerinden TBMM’ye sunuluyor. TBMM Başkanlığı periyot sonlarında yine seçilmeyen milletvekillerine ait fezlekeleri ayıklayarak, savcılıklara ulaştırılmak üzere Adalet Bakanlığı’na gönderiyor. Kılıçdaroğlu hakkındaki fezlekeler için de birebir yol izlenecek. Başsavcılıklar evrakları ele alarak ya direkt dava açacak ya da takipsizlik kararı verecek.

‘DAVA AÇILAMAZ’

TBMM Anayasa Adalet Komitesi gündeminde bulunan fezlekeleri TBMM’den talep eden Kılıçdaroğlu’nun avukatı Celal Çelik, bilhassa cumhurbaşkanına hakaret içerikli evraklara yönelik olarak, “Burada Genel Liderimizin esasen hakareti kelam konusu değil” dedi. Çelik, Milliyet’e şu açıklamayı yaptı:

“Tamamıyla gerçek olgular etrafında yaptığı tenkitler kelam konusu olduğu için zati hata oluşmaz. Yeniden de dava açılırsa bununla ilgili hukukî gayretimizi veririz. İftira kabahatinin oluşma ihtimali zati kelam konusu değil. Ondan dava bile açamayacaklardır. Fezlekeye bağlamış olmaları bir şey değiştirmez.”

Çelik, Kılıçdaroğlu’nun fezlekelerinin neredeyse tamamının Anayasa’nın 83’üncü unsurunun “Tekrar seçilen milletvekili hakkında soruşturma ve kovuşturma, Meclis’in yine dokunulmazlığını kaldırmasına bağlıdır” formundaki 4 fıkrası kapsamında olduğunu belirtti.

BAKANLIK MÜSAADESİNE BAĞLI

“Cumhurbaşkanına hakaret” cürmü, Türk Ceza Kanunu’nun 299’uncu unsurunda düzenleniyor. Kelam konusu husus, “Cumhurbaşkanına hakaret eden kişi, bir yıldan dört yıla kadar mahpus cezası ile cezalandırılır. Cürmün alenen işlenmesi hâlinde, verilecek ceza altıda biri oranında artırılır. Bu hatadan ötürü kovuşturma yapılması, Adalet Bakanı’nın müsaadesine bağlıdır” kararını içeriyor. Bu husustan ceza almak siyaset yasağını da gündeme getiriyor.

‘KAMU DAVASI AÇILABİLİR’

MHP Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Lider Yardımcısı Feti Yıldız, toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımında şu sözleri kullandı:

“Milletvekilleri 2 Haziran’da yemin edecek. CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun milletvekili olmadığı için dokunulmazlığı sona erdi. Hakkında düzenlenmiş fezlekeler Anayasa ve Adalet Kurulu raflarında bekliyor. Cumhuriyet başsavcılıkları, hakaret, tehdit, iftira, kabahat ve hatalıyı övmek, isimli yargılamayı etkilemeye teşebbüs, konsey halinde çalışan kamu görevlilerine, misyonundan ötürü hakaret, halkı kin ve düşmanlığa tahrik, terör örgütü propagandası üzere çeşitli kabahatlerden hazırlanmış 28 adet fezlekeyi iddianameye dönüştürerek kamu davası açabilir. Daha evvel açılmış lakin dokunulmazlık nedeniyle durdurulan davalar kaldığı yerden devam eder.”

1811 EVRAK SEVK EDİLMİŞTİ

TBMM’ye geçen periyot ulaşan dokunulmazlık evrakları rekor sayıya ulaşmıştı. Anayasa ve Adalet komiteleri üyelerinden oluşan karma komiteye, 27. Dönem’de 1811 fezleke havale edildi. 1811 belgeden 1320’si HDP, 288’i CHP, 89’u DBP, 35’i TİP, 20’si AK Parti, 19’u DÜZGÜN Parti, dokuzu MHP, geriye kalan 31 evrak da öteki partiler ile bağımsız milletvekillerinin dokunulmazlık fezlekelerinden oluştu.

‘MYK ÜYELERİNİN İSTİFASINI ALACAK’

Seçim sonuçlarının yansımaları nedeniyle gözlerin çevrildiği CHP’de, peş peşe kritik toplantılar yapılması bekleniyor.

CHP MYK’nın ucu açık olarak gerçekleştirilecek bugünkü toplantısı saat 13.00’te başlayacak. Parti kulislerinde Genel Lider Kemal Kılıçdaroğlu’nun bu toplantıda, seçim sonucu tenkit oklarının amacında yer alan MYK üyelerinden istifalarını alacağı, cumartesi yapılacak PM toplantısına da, cebinde genel lider yardımcılarının istifalarıyla gideceği konuşuluyor.

MYK’da olağan kurultay sürecinin başlatılması kararı alınarak, PM’ye sunulacağı da tabir ediliyor.

CHP’li kaynaklar süreci “Kasım ortasına gelince kurultaya hazır hale geliriz. Parti Kasım ortası ‘kurultayı yapalım mı, mahallî seçimden sonraya mı bırakalım’ kararını verir. Şayet ‘yapalım’ denirse, aralıkta kurultay gerçekleşir. Aksi durumda lokal seçimin akabinde Nisan’da yapılır” değerlendirmelerini yapıyor.

HAFTAYA YENİ MYK

MYK’nın akabinde toplanacak PM’de ise seçim sonuçlarının kıymetlendirilmesi ve MYK değişikliğinin ele alınacağı belirtiliyor. Kulislerde, Kılıçdaroğlu’nun Pazar günü yeni MYK’yı açıklayacağı, pazartesi de yeni MYK üyeleriyle bir ortaya geleceği konuşuluyor. Hafta sonu CHP’nin TBMM’deki yeni küme idaresinin de netleşeceğine işaret edilerek, Kılıçdaroğlu’nun yeni haftaya yeni MYK ve yeni meclis küme idaresiyle gireceği tabir ediliyor.

İMAMOĞLU İLE GÖRÜŞECEK

Öte yandan Kılıçdaroğlu’nun, İmamoğlu ile bir telefon görüşmesi yaptığı, bu görüşmede bir ortaya gelme kararının alındığı öğrenildi. Henüz bu görüşmenin tarihi netleşmezken, Kılıçdaroğlu’nun bugün İmamoğlu ile görüşebileceği kulislere yansıdı. CHP kulislerinde İmamoğlu’na yakın birtakım isimlere MYK’da misyon verilebileceği argüman ediliyor.

Kılıçdaroğlu’nun önümüzdeki hafta yeni MYK’yı açıklamasının akabinde topluma seçim sonuçlarını nasıl okuduğu ve ne yapacağına ait bir bildiri vermesi bekleniyor.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir