1. Ana Sayfa
  2. Gündem

Büyükada’da hafta sonu yoğunluğu

Büyükada’da hafta sonu yoğunluğu
0

İstanbul’da sıcak havayı ve hafta sonunu fırsat bilenler Büyükada’ya akın etti. Yerli ve yabancı turistlerin geldiği Büyükada’da gezmek isteyenler duraklarda kuyruk oluştururken, dondurma dükkanları önünde de yoğunluk oluştu. 

“BİZ TURİSTLER SAYESİNDE EKMEĞİMİZİ KAZANIYORUZ”

Büyükada’da kıyafet mağazası işleten Kadriye Balcılar 15 yıldır işletme sahibi olduğunu söyleyerek, “Hafta sonları ağır bir kalabalık oluyor.  Hafta ortası daha çok yabancı turist oluyor. Bu durumdan mutluyuz, biz turistler sayesinde ekmeğimizi kazanıyoruz” dedi.

“VAPUR SAATLERİNE NAZARAN YOĞUNLUK OLUYOR”

Dondurma işletmecisi İlyas Güler ise “Hafta sonları biraz ağır oluyor, hafta içi esasen bir şey yok. Turistlerde hafta sonu genelde İstanbul tarafını geziyor. Evvelce daha çok insan vardı şu an o kadar yok. Vapur saatlerine nazaran yoğunluk oluyor. Yerli turistler Sakarya Adapazarı tarafından küme halinde çeşit şirketleri getiriyor. Yabancı turistler de geliyor ancak saat 3’e kadar duruyor. 3’den sonra gidiyorlar. Adanın ekmeği güneştir. Güneş olursa herkes geliyor. Herkes kazanıyor, herkes kiracı burada” diye konuştu.

“KAPASİTENİN ÜSTÜNDE OLDUĞU İÇİN YOĞUNLUK TEŞKİL EDİYOR”

Restoran işletmecisi Burç Ulukaya, “Yıllardır doğma büyüme adalıyız biz. Adadaki koşullar kalabalığı kaldırmıyor açıkçası. Ne yer olarak ne araç olarak. Gelen turist sayısı günübirlikçi diyoruz genel olarak yabancı yahut Türk diye ayırmıyoruz. Kapasitenin üstünde olduğu için yoğunluk teşkil ediyor. Turist her vakit ülkemizde olması dolar, Euro açısından ülkemize giriş olması bizler için sevindiriciö tabirlerini kullandı.

“VAPUR KEYFİDE YAPALIM İSTEDİK”

Adaya ailesiyle birlikte gezmeye gelen Seyfettin Gülabacı, “Sabah kalktığımızda farklı bir yere gidelim dedik. Olağanda epeydir gelmemiştik sık geliyorduk. Öteki yerler kalabalık olur diye adaları tercih ettik. Vapur keyfide yapalım istedik” halinde konuştu. Eşi Ayşenur Gülabacı ise, “Adaları seviyoruz esasen, adanın lezzetlerini de seviyoruz. Burada gezmeyi, bisiklet tipini seviyoruz. Biraz sonra bisiklet alacağız aslında. İstanbul’un kalabalığından sonra hem bir kısa deniz seferi, hem çocuklar burayı çok seviyor bizim için de çok keyifli ” dedi. 

“KALABALIK OLACAĞINI İDDİA EDİYORDUK”

Recep Özgür ise, “Bugün biraz kalabalık olacağını iddia ediyorduk malum imtihan vardı. Konuklarımız vardı yurt dışından yeğenlerim geldi. Onları da hoş ülkemin hoş kentimizin hoş adasını göstermek istedik. Şimdide çok keyifli vakit geçiyoruz. Biraz kalabalık lakin bu işin bir modülü sanırım” sözlerini kullandı. Almanya’dan İstanbul’a gezmeye gelen Berkan Dağlı’da “Hamburg’tan geliyoruz. Daha yeni geldik bakacağız artık.” diye konuştu.

Yazar Hakkında

Yorum Yap