1. Ana Sayfa
  2. Gündem

Bu illerde yaşayanlar dikkat! Azalan yeşil alan iklim için tehdit

Bu illerde yaşayanlar dikkat! Azalan yeşil alan iklim için tehdit
0

MİTHAT YURDAKUL Ankara – Değişen iklimle birlikte kıyı kentlerin yanı sıra Şırnak, Batman ve Diyarbakır üzere kurak vilayetleri de fırtına riski bekliyor. Derelerin kapatılması, yeşil alan kısıtlılığı iklim riski oluşturuyor. Türkiye’deki 12 yerleşim tipi içinde Karadeniz vilayetlerinin iklim hassaslığı öne çıkarken, Manisa ile Şırnak ortasındaki hatta da yüksek sıcaklık riski var.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Ulusal İklim Değişikliğine Ahenk Stratejisi ve Hareket Planı hazırladı.

İKLİM SENARYOLARI

Türkiye’deki iklim senaryolarına yer verilen plana nazaran; Marmara, Ege, Akdeniz ve Karadeniz’deki kıyı kentlerinin yanı sıra Mersin, Adana, Hatay, Osmaniye, Samsun, Ordu, Kayseri, Kahramanmaraş, Şırnak, Batman ve Diyarbakır üzere kentlerde de şiddetli yağış riski bulunuyor.

Yaygın kentleşme, yüksek yoğunluk, yeşil alan kısıtlılığı, arabaya bağımlı ulaşım sistemi, güç sarfiyatı, uyumsuz gereç seçimleri ve yerelleşmeyen mimari, yağışların olumsuz tesirini artırıyor. Antalya, Mersin, İstanbul ve İzmir üzere kentler; coğrafik yapı, yayılma eğilimi, geçirimsiz yüzeyler, yüksek ağır kentsel alanlar, kapatılan yahut kanal içerisine alınan dereler ve yetersiz yeşil alanlar üzere nedenlerden ötürü riske açık.

Dere yatakları, kentin iç bölgelerinde sel riski taşıyan alanların ortaya çıkmasında çok kıymetli bir role sahip. Derelerinin üstünün kapatılması ve derelere yapılan müsaadesiz her türlü müdahale, taşkınları artırıyor.

SICAK CAN ALABİLİR

Fırtına ve sel üzere olayların yanı sıra; doğal alanları sonlu, hava koridorları bulunmayan, su sınırları gizlenmiş ve ağır yapılaşmaya sahip kentlerde, sıcak hava dalgasının da önemli tehdit yarattığı vurgulanan planda, “Benzer eğilimler gösteren kentler sıcak hava dalgası yaşanması durumunda önemli can kayıpları ve sıhhat meseleleri yaşatabilecektir” denildi.

ÇOK YÜKSEK RİSK DURUMU

Kentsel alanlarda sıcak hava dalgası risk tahliline nazaran; Manisa ile Şırnak ortasında, batıdan doğuya hakikat bir çizgi formunda, çok yüksek risk durumu ortaya çıktığı vurgulandı.

Yazar Hakkında

Yorum Yap