1. Anasayfa
  2. Gündem

Birden bastırdı vatandaşlar o anları anlattı: Canımızı zor kurtardık

Birden bastırdı vatandaşlar o anları anlattı: Canımızı zor kurtardık
0

Kastamonu’da vilayet merkezi, Azdavay, Devrekani, Seydiler ile İhsangazi ilçesinde dolu ile kuvvetli sağanak tesirli oldu. Kastamonu’da vilayet merkezine bağlı Gödel köyünde kuvvetli sağanak sebebiyle yükselen sel suları köprü ve yollara kadar taştı. Sel sularının şiddetine dayanamayan Gödel köyünü vilayet merkezine bağlayan yol çöktü. Bir ticari araç ise İhsangazi-Kastamonu karayolu üzerinde yükselen sel suyu sebebiyle tarlaya sürüklendi. Sürüklenen aracın şoförü ise yara almadan kurtuldu.

Tarım toprakları su altında kaldı

Devrekani ilçesinde de dolu ekili oldu. Dolu sebebiyle ilçeye bağlı Habeşli köyü beyaz örtüyle kaplandı. Mesken ve işyerlerine kadar giren doluyu vatandaşlar, küreklerle dışarı tahliye etmeye çalıştı. Merkez ilçe, İhsangazi ve Devrekani ilçelerinde tarım toprakları sel suları altında kalarak ziyan gördü.

1/8

2/8

3/8

4/8

5/8

6/8

7/8

8/8

“Hayvan güdüyorduk, birden sel gelince canımızı güç kurtardık”

İhsangazi’nin Hocaali köyünde çiftçilik yapan Hüseyin Okur, “Arazimi sel suları bastı. Yağmur, sağanak geldi. Yonca, mısır, buğday, arpa ekmiştim. Bunların hepsi sel sularının altında kaldı. 18 dönüm mısır ekmiştim, 23 dönüm yonca, 9 dönümüne de ekin ekmiştim. Biz, yağmur yağdığı sırada hayvan güdüyorduk. Gök gürültüsünün akabinde sel oldu. Sağanak yağış ile birlikte yağmurla sel geldi. Bir anda sağanak olunca canımızı sıkıntı kurtardık selden” dedi.

“Tarım topraklarımız sular altında kaldı, bir araç sele kapıldı”

İhsangazi’nin Hocaali Köyü Muhtarı Alaattin Yıldızoğlu ise, “Aşırı sağanak ve dolu yağdığından ötürü yerlerimizi sel suları bastı. Görüldüğü üzere tarım yerlerimiz suların içerisinde kaldı. 1 metre yükseklikte sel var. Benim 30 dönüm mısırım, komşularımızın da ekin, mısır, yoncaları su altında kaldı. Köyümüzde elektriklerin yenilenmesiyle ilgili çalışma vardı. Müteahhit firmaya ilişkin araç, İhsangazi-Kastamonu karayolu üzerinde sele kapılarak sürüklendi” diye konuştu.

Kastamonu’nun merkez Hacıoğlu köyünde yaşayan Nazım Parmaksız da, “Köyümüzde çok aşırı bir yağış olmadı. Ama üst taraflara yağdı. Çok fazla yağış olunca dere taştı ve menfez de dar olduğundan ötürü yol göçtü. 25-30 yıldır bu köprü var, biz burasını kullanıyoruz” formunda konuştu.

Öte yandan, çöken yol ve sular altında kalan tarım yerleri havadan görüntülendi.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir