1. Anasayfa
  2. Gündem

Bakan Çavuşoğlu: Sosyal konut sayısını artıracağız

Bakan Çavuşoğlu: Sosyal konut sayısını artıracağız
0

Bakan Çavuşoğlu’nun açıklamalarından satır başları şöyle: Antalya’da hem turizm var, tarım var, dağın gerisi bir de kıyı bölgeleri var. Seçmenlere baktığımızda çok sayıda parti buradan milletvekili çıkardı. Seçmen profiline baktığımızda bir çeşitlilik var. Sonuçta beşerler istikrar istiyor, huzur istiyor, ülkemizin büyümesini istiyor ancak meseleleri da çok açık halde söylüyorlar. Birebir vakitte Antalya’da kira fiyatlarında fahiş artışları olduğu için vatandaşlarımızın önemli problemleri var. Bunu biliyoruz. Yapmamız gereken epey değerli işler var. Alanya-Antalya yolu artık kaldırmıyor. Artık Haziran’da otoban ihalesine çıkacağız. Arıtmada problemler olmaya başlamıştı. Kültür ve Turizm Bakanlığımız arıtmaları yapıyor. Mavi bayrak bakımından dünyada birinciyiz. Antalya’nın büyümesi kaçınılmaz. Antalya artık diplomasi de marka haline geldi.

“REHAVETE KAPILIRSANIZ KAYBEDERSİNİZ”

Şahsen ben yüzde 52 bekliyordum. Halkımızın iradesi bu istikamette oldu. Akşam sandıklar açılınca evvel Güneydoğu, İç Anadolu’dan oylar geldi. Sonra batı bölümünden oylar geldi. Kıl hissesi ya geçeriz ya da kıl hissesi ikinci cinse kalır demiştik, kıl hissesi ikinci tipe kaldı. Katiyetle rehavete kapılmamamız lazım. Sandıkta millet karar verir. Millet teveccühünü sayın Cumhurbaşkanımıza gösterdi. Seçimin birinci çeşidi da referandumdur. Muhalefet biraz paniklediği için işi farklı boyuta çekmeye çalışıyor. Bu seçimdir. Birinci cinste bir meyil gösterdi. Elbette hiçbir seçimin garantisi olamaz, münasebetiyle rehavet olamaz. Yurt dışında sandıklara koşa koşa gidildiğini görüyoruz. Rehavet yok. Rehavete kapılırsanız kaybedersiniz. Seçim gecesi ‘kazandık’ diye çarpıtıcı açıklamalar oldu. Eminim onlar da pişman olmuştur. Onların dışında herkes seçimin sonucuna hürmet duyuyor.

“21 YIL ÜST ÜSTE TÜM SEÇİMLERİ KAZANMAK HER BAŞKANIN, HER SİYASİ PARTİNİN DE HARCI DEĞİLDİR”

21 yıl demokratik ülkelerde iktidarda kalmak kolay bir şey değil. Şu anda maalesef bir düşüş var. Lakin en yakın rakibimize nerden baksanız yüzde 12 civarında fark atmışız. Artık buradan çıkarılacak dersler var. Şu anda ikinci cinse odaklandığımız için o değerlendirmeyi seçimler büsbütün bittikten sonra partimizin ilgili organları da yapacak, bizler kendi açımızdan yapacağız, teşkilatlarımız daima birlikte bu değerlendirmeyi yapmamız lazım. Bunları yeterli tahlil etmemiz lazım. Bunlardan ders çıkartırsak yanlışımızı düzeltiriz. 21 yılda her şeyi harika de yapmış olsanız, bu düşüş kaçınılmaz olur. Kimi arkadaşlar birinci tıpta Kılıçdaroğlu’na vermiş. ‘Neden’ diye sorduğumuzda ‘Bir değişiklik olsun diye verdik, kusur ettik’ dediler. 21 yıl üst üste tüm seçimleri kazanmak her başkanın, her siyasi partinin de harcı değildir.

“DEPREMZEDE KARDEŞLERİMİZ AK PARTİ’YE VE CUMHURBAŞKANIMIZA OY VERİNCE HAKARET ETMEYE BAŞLADILAR”

Türkiye’de sarsıntı oldu ve Ramazan vardı. Eski seçimler üzere nefret telaffuzuyla geçmesin, kampanyamız müzikle olmayacak demişti sayın Cumhurbaşkanımız. İster istemez seçim atmosferi. İktidardasınız sizi eleştirecekler. Tenkitler gerçekçi olmak lazım. Lisana dikkat edilmesi lazım. Bakıyoruz düzgün üsluplar değil. İktidara alternatifsiniz, gaye göstermeniz lazım. Biz rakiplerimizi kendimizle kıyaslayacağız. Karşılıklı tenkitler son derece doğal. Ancak sarsıntı vaktinde söylenenler, oluşturulmaya çalışın algılar hiç yanlışsız değildi. Elbette baştan eksiklikler varı lakin samimice gece gündüz herkes elinden gelen her şeyi yaptı. Depremzede kardeşlerimiz bunu gördü. Onların oluşturdukları üzere algı yoktu. Depremzede kardeşlerimiz AK Parti’ye ve Cumhurbaşkanımıza oy verince bu sefer onlara hakaret etmeye başladılar.

Balkon konuşmasını dinlediniz Sayın Cumhurbaşkanımızın. ‘Hiç kimse kaybetmeyecek’ dedi. 21 yıldır hareketlerimizle biz bunu gösteriyoruz. 21 yıldır hak, hukuk, özgürlük bakımından insanların özel hayatı, ömrü hiçbir formda ayrım yapılmadığı üzere herkes 1. sınıf vatandaş olmuştur. Hizmet konusunda oy vermiş, vermemiş hiçbir vakit ayrım yapmadık. Hak ve özgürlükler bakımından da o denli. Toplumsal siyasetler bakımından da o denli. Her siyasetinizle, söyleminizle halkı kucaklamanız lazım. Cumhurbaşkanımızın balkon konuşmasında yaptığı budur. Birinci tipten sonra bunu gördük. Şu anda ortam yumuşadı. Depremzedelere hakaretlerini görüyoruz, bunu söylemek zorundayız.

“YPG TERÖR ÖRGÜTÜ MÜDÜR, DEĞİL MİDİR, BUNUN KARŞILIĞINI VERMESİ LAZIM”

Tüm dünya biliyor ki, destekleyen ABD’de biliyor YPG eşittir PKK’nın Suriye kolu. Artık milliyetçi kanada oynamaya çalışıyor. YPG terör örgütü müdür, değil midir, bunun yanıtını vermesi lazım. Ücretsiz traktör dağıtacaktı belediyeler mesela. Hiç bu türlü bir şey görmedik. Sayın Kılıçdaroğlu ile Ümit Özdağ’ın görüşmesi oldu. Sayın Cumhurbaşkanı da Sinan Oğan’la bir görüşme gerçekleştirildi. Artık bir açıklama gelmedi. Herhalde önümüzdeki günlerde açıklama olur diye düşünüyoruz. Sonuçta yüzde 5 küsur oy. Seçmen birinci cinste Cumhurbaşkanımıza da Kılıçdaroğlu’na da vermek istemedi. Seçmenin bir kısmı Muharrem İnce’ye yapılanların yanlışsız olmadığına inanarak reaksiyon oyları da vardı. Göçmen sıkıntısı, öteki bahisler, gençliğin Muharrem İnce’ye yönelik meyilli vardı. Yüzde 5.17 oy bana nazaran kıymetli oy.

“REJİMLE BİR ANGAJMANA GİRİYORUZ”

Yüzde 5,17’yi büsbütün bir yere kanalize edilebilir mi, edilmez mi bunu anketlerde görmemiz lazım. Biz görüyoruz ki oradan bize gelecek oylar var. Kılıçdaroğlu’na hiç vermeyecek olanları görüyoruz. Muharrem İnce’ye FETÖ’nün organize ettiği açık. Millet İttifakı, Kılıçdaroğlu’nun HDP ve FETÖ ile girdiği angajmanı milliyetçi olan insan kabul edilemez. İkinci tıpta büyük oranda sayın Cumhurbaşkanımıza oy vereceklerini düşünüyoruz. Göç bir olgudur, meseledir. Dünyada hiçbir ülke, idare ‘ben kapılarımı açayım kim ülkeme gelirse gelsin’ demez. Tam bilakis önlem alır. Biz de hudutlarımızda çok önemli önlemler aldık. Lakin öbür taraftan, üç tarafımızın denizle kaplı olduğunu unutmamak lazım. Bu sorun devam edecek bir meseledir dünyada. O yüzden nasıl yönetmeye baş yormak lazım. Bunu yalnızca nefret söylemi, popülizmle çözemezsiniz. Çok sayıda Afgan’ı gönderdik. Suriye’ye de 550 bin göçmeni gönderdik. Lakin bu sayı yetmez. Daha fazla göndereceğiz. Rejimle bir angajmana giriyoruz, bunun altyapısı için karar aldık. Ben niçin seçim vakti Rusya’ya Moskova’ya toplantıya gittim. Orada göç konusunu konuştuk.

“KARARLIYIZ, DÖNDÜRECEĞİZ FAKAT İNSAN ONURUNA YAPILIR BİÇİMDE YAPMAK LAZIM”

Göçmenlerin inançlı halde dönmesi, altyapı hazırlanması, memleketler arası toplumun verebileceği takviyeler, can güvenliği teminatı üzere değerli ögeler var. Kararlıyız, döndüreceğiz lakin insan onuruna yapılır formda yapmak lazım. Bu işin yol haritasını hazırlıyoruz. Yol haritası siyasi sürecin canlandırılması, Suriye’nin terörden temizlenmesi ve göçmenlerin inançlı halde geri gönderilmesi. Terörün olduğu yere Türkiye’deki Suriyeli Kürtler dönmek istemiyorlar. PKK’nın zulmünü orada yaşadılar. Yalnızca DEAŞ değil PKK tıpkı biçimde. Esad’la işbirliği yapmadan göndermek yanlışsız olmaz. Can güvenliğinin teminat altına alınması lazım. BM’nin işin içinde olması lazım. AB dahil milletlerarası toplumun takviye vermesi lazım. Yol haritasında mutabık kaldık. Yol haritasını komite hazırlayıp bize sunacaklar. Göçmenlerin bir an evvel gönderilmesi konusunda; inançlı bölgeye daha fazla Suriyeli göndereceğiz. Esad’ın denetim ettiği bölgeye geri dönüş başlamış olacak.

Tamamını yüzde 100 göndereceğiz dersek yanlışsız olmaz. Şu anda Türkiye’de tarım kesimi, endüstride, hallerde istihdama muhtaçlık var. Benim babamın koyunları var mesela çoban bulamıyorum diye söyleniyor. Şu anda iş gücüne muhtaçlık var. Dönmesi gereken çok sayıda Suriyeli var. Onları inançlı biçimde göndereceğiz. Çok daha fazla Suriyeliyi Suriye’ye göndereceğiz. Yol haritası da bunu kapsıyor. Geri dönüşün takvimi, inançlı bölgede bunların döneceği imkanların yaratılması için çalışmalar başlatılmıştı. Buraya Katar, Suudi Arabistan üzere ülkeler dayanak verdi. Artık Esad’ın denetim ettiği bölgelere de Suriyelilerin geri gönderilmesi konusunda onların da takviyesi olacak. Sonuçta inançlı bölgelere göndereceğiz, Esad’la işbirliği yaparak geri göndereceğiz. Afganlıların kıymetli kısmını geri gönderdik. Çalışmayı İçişleri Bakanlığı yapıyor biz de Dışişleri Bakanlığı olarak Afganistan’la işbirliği yapıyoruz. Pakistan’la da bir geri kabul muahedesi imzalamak için müzakere ediyoruz. Kaçak gelen ülkemize çok sayıda kaçak ve sistemsiz göçmeni ülkelerine geri gönderiyoruz. Yeni bir uygulamaya geçtik. Sigortayı mecburî kılıyoruz. Sigorta gelen kişinin kaçak Göçmen duruma düşerse onu geri gönderme kısmını da kapsıyor. Burada hastalandı, kaza yaptı diyelim, tüm bunları kapsıyor. En değerlisi geri gönderme maliyetini kapsıyor.

“ÖYLE BİR İZLENİM EDİNDİM DİYE BİR ÜLKE MAKSAT ALINMAMALIDIR”

Sayın Kılıçdaroğlu Rusya’yı tehdit etti. Bir ülkeyle bağlantılarımızı durup dururken bozmamız yanlıştır. Bilhassa sayın Muharrem İnce’ye yapılan kumpaslardan sonra bunu söyledi sayın Kılıçdaroğlu. FETÖ’nün yaptığını sayın İnce söyledi. Sayın Kılıçdaroğlu’na bir televizyon programında sordular. Biz de sorduk, ‘elinde bir evrak var mı’ diye. Ben bunu sordum ‘Sayın Kılıçdaroğlu somut bilginiz varsa paylaşın’ dedim. ‘Ben bu türlü izlenim edindim’ dedi. Türkiye’yi yönetmeye talip olan ana muhalefet başkanının çok daha önemli olması lazım. Biz de rastgele bilgi doküman transferi olmadı. Bir tez ortaya atıyorsunuz, bilgi ve evrakları devletle paylaşmak durumundasınız. Aksi takdirde seçim propagandası olur bu. O denli bir izlenim edindim diye bir ülke maksat alınmamalıdır.

“SOSYAL KONUT SAYISINI DAHA DA ARTIRACAĞIZ”

Bu işler yasakla çözülmez. Sayın Cumhurbaşkanımızın da dediği üzere düzenleme yapacağız. Konut arzını dengeleyinceye kadar kamu çalışanlarına takviye lazım. Lakin yalnızca bununla çözülmez. Temel konut arzını artırmamız lazım. Birinci konutum Birinci İşyerim projesi artarak devam edecek. Toplumsal konut sayısını daha da artıracağız. Antalya’nın değişik yerlerinde epey yer bakıyoruz. Antalya’ya turizm kesiminde çalışan arkadaşlar farklı kentlerden; hatta farklı ülkelerden de beşerler geliyor. Bunlara lojman konusunda takviye vereceğiz. Yabancıların mülk alımıyla ilgili bölgesel sınırlama var. Demografik yapıyı da düşünmek zorundayız. Bir bölgenin yüzde 30’unu geçemez. Demografik yapıyı bizim gözetmemiz lazım. Bu ırkçılık falan değil, her ülke bunu yapar, biz de yapıyoruz. Bölgesel kısıtlama esasen var. Yabancıya mülk satışını büsbütün yasaklayacağız yaklaşımıyla değil, maddeyi daha da katı hale getirerek fahiş artışları önlemek için. Mesken sahibi ile kiracılar ortasında önemli hengame kelam konusu. Kanunlar aslında her iki tarafın hakkını, sonlarını belirlemiş. Bunun ötesine geçişleri görüyoruz. Bu bir sorun ve biz bu sorunu çözeceğiz.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir