1. Anasayfa
  2. Gündem

Bakan Bozdağ: Sayın Kılıçdaroğlu adaylıktan çekilirse seçim referanduma dönüşür

Bakan Bozdağ: Sayın Kılıçdaroğlu adaylıktan çekilirse seçim referanduma dönüşür
0

Anadolu Konuşuyor Programı’na katılan ve canlı yayında 22 bölge kanalına konuk olan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, gündeme ait değerlendirmelerde bulundu. Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun 28 Mayıs’ta yapılacak ikinci çeşit Cumhurbaşkanlığı Seçimlerine ‘Bu bir referandumdur’ tabirini kullanmasını eleştiren Bakan Bozdağ, seçimin demokratik bir seçim olduğunu kaydetti.

Cumhur İttifakı’nın Meclis’te çoğunluğu elde etmesinin ve seçim sonuçlarının güzel olmasını dileyen Bakan Bozdağ, şöyle konuştu:

PARLAMENTER SİSTEME DÖNME İRADESİ DE VETO EDİLMİŞTİR

Öncelikle 14 Mayıs seçim sonuçları aziz milletimize iyi olsun. Seçimin sonuçlarına baktığımızda ortaya çıkan bilgiler bize çok şeyi işaret ediyor. Birincisi Cumhurbaşkanlığı seçiminde vatandaşlarımız, Sayın Cumhurbaşkanımızı açık orta önde birinci yaparak ve yüzde elli artı teğe kıl hissesi yakınlığa kadar taşıyarak ikinci cinste Cumhurbaşkanını kimi seçeceğini işaretlemiştir. Temelinde bu cinsin en değerli şeylerinden biri bu. İkinci tıpta seçeceği Cumhurbaşkanını halkın ilan etmesidir. İnşallah 28 Mayıs’ta bu ilanı resmileştirecektir. İkinci değerli sonucu parlamento seçimlerinin sonuçlanmasıdır. Parlamentoda 323 milletvekili ile salt çoğunluğu Cumhur İttifakına vermiş olmasıdır. Bu son derece değerli. Zira parlamentoda çoğunluğu Cumhur İttifakına vermesinin birkaç sonucu var. Birincisi parlamenter sisteme dönme, döndürme argümanlarını vatandaş benim gündemimde bu yok diyerek siyasete de artık bu parlamenter sisteme dönmeyi gündeminden çıkar demiştir. Benim parlamenter sisteme dönme talebimde yok, bu türlü bir isteğimde yok. Bu iletisi çok net vermiştir.  Benim bu türlü bir gündemim de yok bu iletisi da vermiştir. Sizler bizim ilgili olmayan bir gündemi ne yapıyorsunuz? Kullanıyorsunuz. Halkın gündemine gelin diye bir davet. İkincisi parlamenter sisteme dönme isteklerini veto etmiştir.  Zira buna dönüş için en az üç yüz altmış parlamento çoğunluğu referandumlu referandumsa dört yüz ve üzeri bir çoğunluğa muhtaçlık var. Onları salt birçoklarının da altına itmek suretiyle parlamenter sisteme referandumlu ya da referandumsuz dönme iradesini de veto etmiştir.

VATANDAŞIMIZ PARLAMENTER SİSTEME DÖNMEK İSTEMİYOR

Böyle bir iradeyle karşıma gelmeyin iletisini vermiştir. Üçüncüsü de Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine devam kararı vermiştir. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemini ben tasvip ediyorum. Bu sistem yanlışsız bir sistem, o yüzden de çoğunluğu bu sistemi destekleyen ittifaka vererek irademi ortaya koyuyorum demiştir. Bir diğer mevzu vatandaş istikrar ister. Parlamento çoğunluğu ile Cumhurbaşkanının farklı ellerde olması istikrar konusunda büyük tartışmalara yol açabilir. Zira Cumhurbaşkanının yürütme yetkileri olsa dahi parlamentonun gücü bu yetkileri kullanma konusunda Cumhurbaşkanını önemli derde sokabilir. Hani artık kimileri bazıları istikrar denetleme olsun, efendim cumhurbaşkanı ayrı yer olursa  parlamento başka olursa iyi olur diyor. Bir kıymetlendirme yapıyorlar Ancak çok net. Bizim sistemimiz Anayasa gereği kanunla düzenlenen hususlarda bir kez cumhurbaşkanlığı kararnamesi çıkarılamaz. Artık parlamento cumhurbaşkanı kararnamesine husus mevzuları kanunla düzenlediği vakit cumhurbaşkanının alanı hayli daralabilir. İstediği kanunları parlamentodan çıkaramaz. Yani artık Sayın Kılıçdaroğlu’nun bir sürü vaadi var. Bunların yüzde doksanı meclis ile fakat olabilecek nitelikte. Meclis sizin elinizde olmadığı vakit, sizin halka taahhütlerinizi yerine getirmeniz mümkün olmaz. O yüzden de yasamayla yürütme ortasında istikrar denetleme değil istikrarsız bir çatışma ortaya çıkar. Bu da kriz, kaos ve istikrarsızlığa yol açar. Bizim vatandaşımız parlamenter sisteme dönmeyi istemeyişinin nedeni bu istikrarsızlık korkusudur  orada çok başlılık ve farklı farklı yaklaşımlar vatandaşımızı rahatsız ettiği için yedi tane cumhurbaşkanı yardımcılığı idaresi vatandaş tasvip etmediği için burada da çok net bir hal koymuştur.

SAYIN KILIÇDAROĞLU ADAYLIKTAN ÇEKİLİRSE HEM YALANCI ÇIKMAZ

Ben yasamayı Cumhur İttifakı’na verdim Hasebiyle bir dahaki seçimde de yürütmeyi de Cumhur İttifakı’nın adayına vereceğim. Fakat bu sefer farklı vereceğim. Zira elli artı bir ile kazanmış olsaydı Sayın Cumhurbaşkanımız, şu tartışmalar olabilirdi. Seçime hile mi karıştı? Şaibe mi oldu? Sanki oylar ek mi edildi? Sanki oylarımız çalındı mı diye seçimin güvenliği konusunda birileri insanların aklına kuşku sokabilirdi. Lakin artık daha büyük bir çoğunlukla seçimi alacağı için bu kuşku olmayacaktır. İkincisi, meşruiyet tartışmaları da olmayacaktır. Zira çoğunluk bu tartışmayı kapatacaktır. Artık Sayın Kılıçdaroğlu ve yanındakiler referandum konusunda millete çok net palavra söylüyorlar. Zira bu seçim bir referandum değil. Referandumda tek bir şeyi oylarsınız. Millet ona ya evet der, ya hayır der. İşte bir Anayasa değişikliği götürürsünüz ya kabul ya da ret manasında evet hayır kullanır. Lakin iki kişi ortasında bir tercih yapılıyorsa bu referandum değildir. Artık Anayasa’nın cumhurbaşkanlığı seçimini düzenleyen yüz birinci unsurunu okursak orada referandumun cumhurbaşkanlığı seçiminde hangi halde mümkün olduğu Açıkça anlatılıyor. Hangi halde mümkün? Şayet ikinci tıpta tek adayla seçime gidilirse o vakit referandum olur. Şayet artık Sayın Kılıçdaroğlu o denli bir şey düşünüyorsa  adaylıktan çekilirse hem yalancı çıkmaz,  seçim referanduma dönüşür o vakit referandum biçiminde olur.  Ama şayet iki aday gidiyorsa bu demokratik bir yarıştır. Bu referandum değildir. İki adaydan birini seçmektir, tercihtir. Fakat ne yapıyorlar? Anayasa’da ki açık ifadeyi bile çarpıtarak bu bir referandum diyor. Yani Anayasa referandumun tek adayla gidilen seçim olduğunu söylüyor. O vakit Sayın Kılıçdaroğlu kendini aday olarak kabul etmiyor demektir. O vakit niçin adaysın? Çekil aday değilsen aday olarak kendini görmüyorsan bunu bir referandum görüyorsan resmen müracaat et adaylıktan çekil. O vakit referandum olsun. Hem  adaylıkta ısrar edip, hem vatandaşı iki isimden birini tercih seçeneği ortasında takdirine vatandaşın sunup sonra da buna referandum demek millete palavra söylemektir. Palavrası millet sevmez. Yalancıya da iktidar vermez.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir