1. Ana Sayfa
  2. Gündem

Azerbaycan’daki ‘Alat Serbest Ekonomik Bölgesi’ İstanbul’da tanıtıldı

Azerbaycan’daki ‘Alat Serbest Ekonomik Bölgesi’ İstanbul’da tanıtıldı
0

Dış Ekonomik İlgiler Şurası’nın Sarıyer’de bulunan merkezinde, Türkiye-Azerbaycan İş Kurulu’nun konut sahipliğinde Azerbaycan’da kurulan ‘Alat Özgür İktisat Bölgesi’nin tanıtımı yapıldı. Toplantıya, Azerbaycan Cumhuriyeti’nin Türkiye Büyükelçisi Raşad Mammadov, Türkiye-Azerbaycan İş Kurulu Lideri M. Kemal Koloğlu ve AFEZ İdare Konseyi Lideri Valeh Alaskarov’un yanı sıra, Türkiye’de bulunan inşaat, lojistik, turizm, otomotiv, güç, e-ticaret ve Hukuk alanında faaliyet gösteren firmaların temsilcileri de katıldı.

“AZERBAYCAN DEVLETİNİN HİÇBİR ÖGENİN TESİRİ OLMAYACAK”

Toplantıda konuşan Azerbaycan Cumhuriyetinin Türkiye Büyükelçisi Raşad Mammadov, “Bu proje uzun yıllardır tartışılıyor. Kanunlarımızda değişiklik yapılarak devletin içinde, ikinci bir devlet olması için, bu bölgeye Azerbaycan devletinin, memurunun hiçbir aidiyeti olmasın. Hiçbir bakanın hiçbir memurun, hiçbir polisin, hiçbir mahkemenin kararının etkisi olmadığı bir bölgedir” dedi.

“AZERBAYCAN, 1 TRİLON 800 MİLYAR DOLARLIK TİCARET HACMİNE SAHİP”

Türkiye-Azerbaycan İş Kurulu Lideri M. Kemal Koloğlu ise, “Son 5 yıl içerisinde, Azerbaycan iş dünyasıyla entegre olmak üzere bir grup ıslahatlar yapılmaktadır. Gayri safi neft diye isimlendirilen petrol ve gaz dışındaki bölümlere yatırım yapılması için yeni teşvikler verilmekte, yeni araştırmalar yapılmaktadır. Bu ortada, yapılan düzenlemelerden en kıymetlilerinden bir tanesi de milletlerarası nitelikte bir PPP, yap işlet devret kanunu da parlamentodan geçmiş ve onaylanmıştır. Değerli bir noktaya değinmek istiyorum. Neden Azerbaycan? Bir, sayın Alaskarov bunu anlatacak ancak ben bunun üzerinde durmak istiyorum. Bir, kimlik kartıyla seyahat ediyoruz. İki, her gün İstanbul, Ankara, İzmir’den karşılıklı 13 adet sefer var. Üç, gelişmiş bir ulaşım alt yapısı var. 15 bin kilometreye yakın, pek düzgün asfalt yollar, ikisi milletlerarası olmak üzere 8 adet havalimanı, Bakü-Tiflis-Kars demiryolu, bu demiryolu bildiğiniz üzere İngiltere’yi Çin’e bağlıyor. Bunun en orta noktasında da Azerbaycan var. Bunun dışında yeni yapılmakta olan tahminen de bitmiştir, tam olarak bilmiyorum lakin, 11 milyon ton kapasiteli yeni Ak-Bakü İnternational Kargo Limanı. Çok kısa mühlet içerisinde açılacak olan Zengezur koridoru ile Azerbaycan, Türkiye’ye direk bağlanacak. Münasebetiyle bu noktadan itibaren 3’üncü bir ülkeye girmeden, geliş-gidiş yapmış olacağız. Bütün bunlardan sonra, birebir vakitte Azerbaycan İpek yolunun da kilit ülkesi. İki kıymetli nokta daha var. Bunlardan bir tanesi Karabağ, Karabağ ile birlikte Azerbaycan 16 bin kilometrekarelik eski topraklarını yine kazandı. Bu topraklarda çabucak hemen hiç bir şey yok, Ermenilerden bırakılan bir tek taş modülü bile yok. Burası çok verimli ve çok geniş bir arazi. Bu arazinin içinde Azerbaycan hızla yollar, demiryolları ve havalimanları inşa ediyor. Lakin aşağı üst 10 yıllık 15 yıllık bir perspektif içerisinde 1 milyona yakın insanın oraya yerleşmesine karar verilmiş durumda. Bunun alt yapısı hazırlanıyor. Bu alt yapı hazırlanırken en değerli şeylerden bir tanesi, bildiğiniz üzere yapılacak olan yatırımlar. Bu yatırımlara çok geniş ölçüde dayanak veriliyor, teşvik veriliyor. Köyler ve kasabalar yine inşa edilirken istihdamın sağlanması için yeni iş yerlerinin ve fabrikaların açılması gerekiyor. Azerbaycan bugün Belarus, Ukrayna, Rusya, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Moğolistan ve bunların hepsini saydığımız vakit aşağı üst 250 milyon nüfusa, 1 trilyon 800 milyar dolarlık bir ticaret hacmine sahip” diye konuştu.

“HEDEFİMİZ, PETROL DIŞI KESİMLERİN ROLÜNÜ GÜÇLENDİRMEK”

AFEZ İdare Şurası Lideri Valeh Alaskarov, “Ülke olarak emelimiz Azerbaycan iktisadını önümüzde ki yıllarda, bilgilere dayanan ve milletlerarası rekabete dayananıklı bir iktisada çevirmektir. Bu amacımıza ulaşmak için yapmamız gerekenler; iktisatta petrol dışı kesimlerin rolünü daha çok güçlendirmek, güç, ulaşım, transit, lojistik alt yapısının geliştirilmesini devam ettirerek en yüksek dünya standartlarına ulaşmak. Bilgiye ve yüksek teknolojilere dayanan, yüksek katma bedel sağlayan, çeşitlendirilmiş ve ihracata yönelik sürdürülebilir iktisat kurmak ve yüksek rekabetçi ve iştirakçi bir ülke olarak yer almaktır. Ülkemiz belirtilen amaçlara kararlılıkla ilerliyor ve Alat Hür İktisat Bölgesi, ülkemizin vizyonunu gerçeğe dönüştürmek için görülen önlemler sırasında özel bir yere sahiptir. Memleketler arası deniz ticaret limanına bitişik alanda, memleketler arası ulaşım koridorlarının kesiştiği jeo stratejik pozisyonda yer almaktadır” tabirlerini kullandı.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap