1. Anasayfa
  2. Gündem

AYM kararı hiçe sayıldı Cumartesi Anneleri gözaltına alındı

İstanbul Taksim'de açıklama yapmak isteyen Cumartesi Anneleri önce polis tarafından engellendi daha sonra da gözaltına alındı. İnsan Hakları Derneği (İHD) Genel Başkanı Eren Keskin ile birlikte çok sayıda kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan isimler arasında İHD Başkanı Eren Keskin de var.

AYM kararı hiçe sayıldı Cumartesi Anneleri gözaltına alındı
0

İstanbul Taksim’de açıklama yapmak isteyen Cumartesi Anneleri önce polis tarafından engellendi daha sonra da gözaltına alındı. İnsan Hakları Derneği (İHD) Genel Başkanı Eren Keskin ile birlikte çok sayıda kişi gözaltına alındı. Sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Keskin, “Gözaltına alınıyoruz” açıklamasını yaptı.

Cumartesi Anneleri de gözaltılarla ilgili yaptığı açıklamada, “AYM kararına uyun, toplanma ve basın açıklaması yapma özgürlüğümüzü ihlal etmeye son verin, Galatasaray’daki ablukayı derhal kaldırın” dedi. Cumartesi Anneleri 15 kişinin gözaltına alındığını belirterek isimlerini paylaştı. Gözaltına alınan isimler: Besna Tosun, Maside Ocak, Ali Ocak, Hanife Yıldız, Sebla Arcan, Gülseren Yoleri, Eren Keskin, İrfan Bilgin, İkbal Eren, Deniz Zeybek, Aylin Tekiner, Feyyaz Yaman, Ayşe Tepe, Mikail Kırbayır, Leman Yurtsever.

Yaşanan gözaltı olayına sosyal medyada büyük tepki gösterildi.

Cumartesi Anneleri gözaltılar sonrası bir basın açıklaması yayımladı. Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Gözaltında kaybedilen insanlarımızın akıbetlerinin açıklanması ve suçun faillerinin yargı önünde cezalandırılması talebiyle başlattığımız, Türkiye tarihinin en uzun soluklu adalet eylemimiz 700. haftamızda ağır polis şiddeti ile engellendi.

Anayasa Mahkemesi, Maside Ocak’ın başvurusu üzerine verdiği kararla, toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkımızın ihlal edildiğine hükmetti.

AYM kararında, Galatasaray’daki buluşmalarımızın demokrasinin gereği olduğuna vurgu yaptı.

AYM, Cumartesi Anneleri/İnsanları’nın Galatasaray Meydanı’nda sürdürdüğü eylemin hukuka uygun olduğunu bildirerek, engellenmemesi konusunda Beyoğlu Kaymakamlığı’na açık bir ödev yükledi.

Buna rağmen kayıplarımızla buluşma mekânımız olan Galatasaray Meydanı’ndaki abluka kaldırılmadı. AYM kararına uyulmadı!

Bütün engellemelere rağmen hakikati söylemeye devam edeceğiz. 28 yıllık pratiğimiz tanıktır; hakikati söyleme sorumluluğuna ve cesaretine sahibiz, bundan vazgeçmeyeceğiz!

Kayıplarımızla buluşma mekânımız Galatasaray’dan vazgeçmeyeceğiz! Kayıplarımızı aramaya, akıbetlerini sormaya, faillerinin cezalandırılmasını istemeye, mevcut adaletsizliğe itiraz etmeye, hak ve özgürlük talep etmeye devam edeceğiz.

Anayasa Mahkemesi kararları kesindir. Yasama, yürütme ve yargı organlarını, idare makamlarını, gerçek ve tüzel kişileri bağlar. Toplanma ve basın açıklaması yapma özgürlüğümüzü ihlal etmeye son verin, Galatasaray’daki ablukayı derhal kaldırın!

Bir mekânın yasaklanması toplanma özgürlüğünün ihlalidir. Tam da bu hukuki dayanakla söylüyoruz; Galatasaray yasaklanamaz. Galatasaray bizimdir, Galatasaray hepimizindir.

941. haftamızda bir kez daha haykırıyoruz: Kayıplarımızı aramaya, akıbetlerini sormaya, faillerinin cezalandırılmasını istemeye, adil işleyen bir hukuk sistemi talep etmeye devam edeceğiz. Hak ve özgürlüklerimizden vazgeçmeyeceğiz.

Galatasaray Meydanı’nda gözaltına alınan 15 Cumartesi Anneleri / İnsanları’nı derhal serbest bırakın!”

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir