1. Anasayfa
  2. Gündem

Anadolu’da sel ve fırtına bir arada! 24 kentte alarm

Anadolu’da sel ve fırtına bir arada! 24 kentte alarm
0

Yağışlı sistem yurt genelinde tesirli olmaya devam ediyor. Ankara-Kırıkkale kara yolu sağanak ve dolu yağışı sonrası meydana gelen sel ve su birikintileri nedeniyle ulaşıma kapandı.

Uzun araç kuyruklarının oluştuğu kara yolunun Kırıkkale istikametinde grupların yolu ulaşıma açma çalışmaları sürüyor. (TRT Haber)

24 İLE TURUNCU VE SARI KODLU UYARI

Meteoroloji Genel Müdürlüğü 21 Mayıs pazar günü için 24 ile turuncu ve sarı kodlu ikaz verdi.

Hakkari, Mardin, Siirt, Batman ve Şırnak için turuncu kodlu ihtar yayınladı.

Ankara, Antalya, Bitlis, Çankırı, Çorum, Diyarbakır, Kayseri, Kırşehir, Konya, Muş, Nevşehir, Niğde, Tokat, Şanlıurfa, Van, Yozgat, Aksaray, Karaman ve Kırıkkale için ise sarı kodlu ihtar yayınladı.

* SARI: Hava durumu potansiyel tehlikelidir: Varsayım edilen meteorolojik hadise olağandışı olmamakla birlikte, meteorolojik koşullardan etkilenebilecek faaliyetler konusunda dikkatli olunmalıdır.

* TURUNCU: Hava durumu tehlikelidir: Kestirim edilen meteorolojik hadise sıklıkla görülmemektedir. Hasar ve kayıpların oluşması mümkündür. Çok önlemli olmalı, aktüel meteorolojik şartlar ve iddialar takip edilmelidir.

ZARA’DA HORTUM ÇATILARI UÇURDU

Sivas’ın Zara ilçe merkezinde Kızılırmak Irmağı yakınlarında öğlen saatlerinde hortum çıktı. Hortum, civardaki binalardan birinin çatısını parçaladı. O anlar, cep telefonu kamerasıyla görüntülendi. Zara Belediyesi tarafından yapılan açıklamada, ilçede kısa periyodik tesirli olan hortum nedeniyle birtakım elektrik direklerinin devrildiği, 3 meskenle 4 ahırın da çatısının ziyan gördüğü duyuruldu. Olayda yaralanan olmadığı bildirildi. (Eraydın AYTEKİN/DHA)

NİĞDE’DE DOLU, TARIM TOPRAKLARINA ZİYAN VERDİ

Niğde’de öğlen saatlerinde tesirli olan sağanağın akabinde saat 15.30 sıralarında dolu yağışı başladı. Çevreyi beyaza bürüyen dolu nedeniyle patates ve mısır tarlaları ile bahçeler ziyan gördü. Niğde Ziraat Odası Başkanlığı toplumsal medya hesabından yaptıkları paylaşımda, “Bugün vilayetimizde tesirli olan sağanakla birlikte Aktaş, Ovacık, Yeşilova ve Hüyük bölgelerimizde dolu tesirli oldu. Bölge çiftçilerimize geçmiş olsun. Rabbim beterinden korusun” tabirlerini kullandı. (Adnan ÇELEBİ/NİĞDE, DHA)

ADANA’DA DA ŞİDDETLİ YAĞIŞ SELE NEDEN OLDU

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün uyardığı Adana’da da öğlen saatlerinde şiddetli yağış tesirli oldu. Merkez Seyhan ve Çukurova ilçesinde yaklaşık 2 saat süren yağış nedeniyle yollar göle döndü. Sağanak yağış, trafikteki şoförlere ve sokaktaki vatandaşlara sıkıntı anlar yaşattı.

Baraj yolu etrafında ana arterlerde su taşkınlarının yaşanmasıyla cadde ve sokaklar adeta göle döndü.

Ayrıca sağanak yağış nedeniyle merkez Çukurova ilçesine bağlı Yüzüncü Yıl Mahallesi’nde asfalt çökmesi sonucu bir araçta çöken yola düştü. Kazada kimse yaralanmazken araç, itfaiye grupları tarafından çıkartıldı.

Öğle saatlerinde başlayan yağış şiddetini azaltırken yağışların 2 gün daha sürmesi bekleniyor. (İHA)

AKSARAY

Aksaray’da dün ve bugün aralıklarla devam eden yağmur hala tesirini sürdürüyor. Yağmur bilhassa yüksek bölümlerde şiddetli olarak devam ediyor. Hava sıcaklığının 18 ile 20 derece ortasında değiştiği Aksaray’da vakit zaman kısa periyodik de olsa yağmur yerini güneşli havaya bırakıyor. Meteorolojiden edinilen bilgilere nazaran, yağışlı havanın gün uzunluğu tesirini sürdüreceği kestirim ediliyor. (İHA)

ÇORUM

Aniden bastıran yağış nedeniyle ilçe merkezinde trafik akışı vakit zaman yavaşladı. Vakit zaman dolu yağışının tesirli olduğu ilçede birtakım sokak ve caddeler beyaza büründü. Sağanak yağış nedeniyle sokakları kaplayan sel suları vatandaşlara da sıkıntı anlar yaşattı. (İHA)

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir