1. Ana Sayfa
  2. Gündem

Adalet Bakanı Tunç’tan Can Atalay açıklaması

Adalet Bakanı Tunç’tan Can Atalay açıklaması
0

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, TBMM’de yemin ettikten sonra basın mensuplarına açıklamada bulundu. Yargı ve adalet alanında çok sayıda ıslahat yaptıklarını belirten Tunç, “Bu ıslahat süreci kesintisiz devam edecek ve ülkemizin demokratikleşmesi noktasındaki çıtayı 21 yılda nasıl yükseltmişsek, tekrar yükseltmeye devam edeceğiz. Bir taraftan ülkemizin kalkınması devam ederken ülkemizin demokratikleşmesi de; demokrasimizin standardının daha yükselmesi manasında, hukuk devleti prensibinin daha da güçlenmesi manasında, insan hak ve hürriyetlerinin önüne çıkabilecek pürüzleri kaldırma noktasında elimizden gelen çabası göstermeye devam edeceğiz” dedi.

‘MİLLETİMİZ DEMOKRATİK, SİVİL BİR ANAYASAYI HAK EDİYOR’ 

Bu süreçte yeni anayasa ile ilgili sorular da sorulduğunu söyleyen Bakan Tunç, “Geçtiğimiz yıllarda Anayasamızda çok değerli değişiklikler gerçekleştirmiştik. Alışılmış ki Anayasamızın yapılış süreci, darbe sonrası yapılması ve yapanların darbeci olması bile anayasa değişikliğine gereksinim olduğunu gösterir. Milletimiz demokratik, sivil bir anayasayı hak ediyor. Temennimiz, Meclisteki bütün siyasi partilerin bu mevzuda bir ortaya gelmesi ve uzlaşması. Elbette ki bu noktadaki çalışmalar da Meclisimizin takdirindedir. Biz Adalet Bakanlığı olarak bu bahiste dayanak vermeye hazır olduğumuzu belirtmek istiyorum” diye konuştu.

Bundan sonra da yargının tarafsızlığı ve bağımsızlığı konusunda gereken hassasiyeti göstermeye devam edeceklerini vurgulayan Tunç, “Milletimizin yargı hizmetlerinden daha aktif bir formda yararlanabilmesi için geçtiğimiz devirlerde 7 tane yargı ıslahatı yasalaştırmıştık. İnsan Hakları Hareket Planı’ndaki takvime nazaran gerçekleştirdiğimiz çok değerli düzenlemeler olmuştu. O takvimde uzun vadeli gerçekleştirilecek konular vardı. Artık onları gündemimize alırız, Meclisimizin takdirine sunarız. Burada natürel ki yasama yetkisi münhasıran milletvekillerine ilişkin. Biz de bakanlık olarak milletvekillerimize her vakit teknik takviye noktasında, yargı dünyasından gelen talepler noktasında, yeniden vatandaşlarımızdan gelen talepler noktasında inanç veren bir adalet sisteminin tesisiyle ilgili arayı katetmeye devam ederiz” tabirlerini kullandı.

‘ATALAY’IN BELGESİ DOKUNULMAZLIK KAPSAMI DIŞINDA’

Bakan Tunç, cezaevindeki TİP Hatay Milletvekili Şerafettin Can Atalay’ın durumuyla ilgili de “Onunla ilgili yargı süreci devam ediyor. TBMM Başkanlığı’na müracaatlar var ve Başkanlık bu müracaatlar sonucunda elbette ki o yargı süreciyle ilgili gelen yanıtlara nazaran hareket edecektir. Yargıtay’da görülen bir dava. Karar verilmiş ve hükümlü olarak belgesi devam ediyor. Seyahat Davası anayasal düzenle ilgili bir mevzu. Anayasanın 14’üncü hususundaki dokunulmazlık kapsamı dışında olan evraklardan. Natürel ki bunun takdiri Meclis Başkanlığımız ile Yargıtay ortasında yapılacak yazışmalar sonrası ortaya çıkacaktır” dedi.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap