1. Ana Sayfa
  2. Magazin

Nurhan Damcıoğlu’na veda! ‘Hayatımdaki en cesur emekçi kadın’

Nurhan Damcıoğlu’na veda! ‘Hayatımdaki en cesur emekçi kadın’
0

Türkiye’ye kantoyu tanıtan ve ülkenin en sevilen sanatkarlarından olan Nurhan Damcıoğlu, geçen Pazartesi akşamı İzmir’de hayatını kaybetti. Kalp yetmezliği nedeniyle ömrünü yitiren 82 yaşındaki ünlü sanatçı için cenaze merasimi öncesinde İzmir Devlet Tiyatrosu Konak Sahnesi’nde anma merasimi düzenlendi.

Törende, Damcıoğlu’nun biyografisi okundu. Akabinde ‘Kanto Kraliçesi’nin yeğeni kürsüye çıkarak konuşma yaptı. Merasimde ayrıyeten Damcıoğlu için hazırlanan sinevizyon gösterildi. Damcıoğlu, merasim sonunda dakikalarca ayakta alkışlandı.

“HAYATIMDAKİ EN YİĞİT İŞÇİ KADIN”

Damcıoğlu’nun İstanbul Devlet Tiyatrosu Sanatkarı yeğeni Yağmur Damcıoğlu, “Halam çok enerjik, çok hayat dolu bir insandı. Seyirci ile şahsına özel, farklı bir irtibatı vardı. Seyircinin ortasına inerdi. İnanılmaz işçi bir bayandı. Çok çalışkandı, çok dakikti. Hatta onun için saniyetik diyebiliriz. Türk tiyatro tarihinin bir ögesiydi. Onunla birlikte bir periyot kapandı. Halam bir kurum sanatkarı değil, milyonların gönlünde taht kurmuş bir halk sanatçısıydı” dedi ve ekledi:

2015 yılında oyunuma gelmiş, ellerimi tutarak ‘Hayatın ne getireceği bilinmez fakat ümitsizliğe kapılma. Yüreğindeki aşka inanç’ demişti. Hayatımdaki en yavuz işçi bayan halacığım; bıraktığın miras ışık olacak.

Yağmur Damcıoğlu, akabinde halasının sahnede kullandığı püsküllü şalı öpüp tabuta serdi.

“ÇOK BÜYÜK BİR KAYIP”

Anmaya eşi Neptün Soyer ile katılan İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, “Türkiye’nin en hoş, en büyük sanatkarlarından biri, Türkiye’nin sevinciydi. Türkiye’nin sevinç kaynağıydı. Onu gördüğü vakit herkesin içinde çiçekler açardı, yüzü gülerdi. Hasebiyle çok büyük bir kayıp. Tüm sevenlerine başsağlığı diliyorum” diye konuştu.

Tören, hürmet geçişi ile sona erdi.

TÜRKİYE’NİN BİRİNCİ BAYAN MÜSLÜMAN KANTOCUSU

1969’da birinci olarak kanto tipi müzik söyleyen ve akabinde tiyatroyu büsbütün bırakarak kendini tümüyle kantoya veren Damcıoğlu, Türkiye’nin birinci bayan Müslüman kantocusu olmuştu. 12 Eylül Darbesi’nden sonra kontrole takılan isimlerden olan sanatçı, çocuk yaşlarından bu yana tiyatro ile iç içeydi.

Yaklaşık 10 yıldır İzmir Karşıyaka’da yaşayan Damcıoğlu’nun naaşı, Beşikçioğlu Camii’nde ikindi namazını müteakip kılınacak cenaze namazının akabinde Doğançay Mezarlığına defnedilecek.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap