1. Anasayfa
  2. Gündem

84 yaşında avukat oldu

84 yaşında avukat oldu
0

Hukuk fakültelerinden mezun olup, 1 yıllık stajyerlik periyodunu tamamlayan 8 avukat için Antalya Barosu’nda cübbe giyme ve yemin merasimi düzenlendi. Merasimde yeni avukatlar Fatma Beyza Işık, Hande Altuğ, İbrahim Çağlar Çınar, İnci Demircioğlu, Rüveyda Demirci, Simay Tellioğlu, Mustafa Yavuz Yalçınkaya ve Figen Yağmur Aslan avukatlık ruhsatı alan isimler oldu.

84 YAŞINDA CÜBBE GİYDİ

Türkiye’nin en yaşlı hukuk fakültesi mezunu olarak geçen yıl Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitiren 84 yaşındaki evli, 1 çocuk babası Mustafa Yavuz Yalçınkaya, Antalya’da 1 yıllık stajyerlik devrini tamamladıktan sonra avukatlık ruhsatını almaya hak kazandı. Avukatlık yeminini ettikten sonra baro idaresi ve staj yaptığı avukat Perihan As tarafından cübbesi giydirilen Yalçınkaya, teşekkür etti. 

63 YIL SONRA MEZUN OLDU

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne 1959’da girdiğini, kamu misyonu nedeniyle bırakmak durumunda kaldığını belirten Yalçınkaya, bir kısmı yurt dışında olmak üzere 30 yıla yakın kamu vazifesi yaptığını ve 47 yaşında emekli olduğunu anlattı. Emeklilik sonrasında uzun yıllar müzisyenlikle uğraştığını lisana getiren Yalçınkaya, 2018 yılında çıkan öğrenci affıyla, 1959’da bıraktığı Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne geri dönerek, geçen yıl Türkiye’nin en yaşlı mezunu olarak bitirdiğini kaydetti. Mezuniyeti sonrasında 1 yıllık staj devrini tamamladığını ve ruhsatını aldığını aktaran Yalçınkaya, avukatlık yapmaya çalışacağını lisana getirdi.

Yalçıkaya’nın, yanında stajını yaptığı avukat Perihan As ise “Yavuz Abiyi tanımak büyük bir baht. Azmi, yaşama sevinci, her şeyiyle bize örnek oldu. ‘Benim için geç, bu saatten sonra yapamam’ diyen herkese Yavuz Abiyi anlatıyorum. Hakikaten çok hayranım kendisine” diye konuştu. (DHA)

?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir