1. Anasayfa
  2. Gündem

Tıp Fakültesi’nde skandal! Doktor adayı 7 öğrencinin ‘IP’ hilesi kurula takıldı

Tıp Fakültesi’nde skandal! Doktor adayı 7 öğrencinin ‘IP’ hilesi kurula takıldı
0

Pandemi devrinde eğitim hayatına giren online eğitim ve online imtihan, sarsıntı sonrasında tekrar gündeme geldi. Depremzede üniversite öğrencilerine kolaylık sağlanması için üniversiteler, devam zorunluluğunu kaldırıp hibrit eğitime geçti. Kimi sınavlarsa çoğunlukla online gerçekleştiriliyor. AÜ de online imtihan ve hibrit eğitim veren üniversitelerden. Lakin online imtihana giren birtakım öğrenciler sistemi aldatmanın yollarını arayıp açık bulmaya çalışıyor.

KENDİLERİ YERİNE DİĞERLERİ İMTİHANA GİRDİ

AÜ Tıp Fakültesi’nde online imtihan için tüm koşulları yerine getiren öğrenciler, imtihana girip soruları yanıtladı. Üniversitenin hazırladığı sistem sayesinde yaptıkları her hareket sistem üzerinde iz bırakan öğrenciler, birebir vakitte kamera sayesinde de anlık kayıt altına alındı. İmtihan sırasında öğrencilerin kimileri evvel kendi ilişkilerini kopardı, akabinde o öğrencilerin bilgisayarına bir öbür bilgisayardan bağlananlar imtihana devam etti. İmtihan sonunda tüm öğrencilerin sistemden IP taramasını yapan konsey, 7 öğrencinin hilesini tespit etti. İmtihana başlama IP adresi ile ilişki koptuktan sonraki IP adresinin farklı olduğu tespit edilen öğrencilerin imtihanları geçersiz sayıldı. Mardin’den imtihana giriş yapan bir öğrencinin irtibat koptuktan sonra Şırnak’tan bir IP adresi ile imtihana devam ettiği saptandı.

1/10

2/10

3/10

4/10

5/10

6/10

7/10

8/10

9/10

10/10

‘SİSTEMİN YANILMA HİSSESİ YOK’

AÜ Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Levent Sarıkçıoğlu, sistemin emelinin imtihanda soruları bilenle bilmeyenlerin ayrılması olduğunu söyledi. Kopya ya da hileye başvuran öğrenciler olduğunu fakat tüm öğrencilere ‘hile yapmaz, kopya çekmez’ anlayışıyla yaklaştıklarını, yeniden de münferit olaylarla karşılaştıklarını söyledi. Prof. Dr. Sarıkçıoğlu, “Öğrencilerin imtihan boyunca yaptıkları her şey hem kamera tarafından kaydediliyor hem de sistem üzerinde hangi soruya yanıt vermiş, hangi sorunun karşılığını geriye dönüp değiştirmiş görebiliyoruz. Birebir vakitte sistem, IP ile irtibat kopması sonrası IP değişikliğini de bildiriyor. Buna bakınca görebiliyoruz. Bir öğrenci birebir anda hem Mardin’de hem de Şırnak’tan imtihana giremez. Bu biçimde tespit ettiklerimizin imtihanı geçersiz sayıldı” dedi.

Prof. Dr. Sarıkçıoğlu, imtihanda hileye ya da kopyaya başvurmadan başarılı olan öğrencilerin sayısının daha fazla olduğunu kelamlarına ekledi. 7 öğrenci dışında kimi öğrencilerin de uygun kamera açılarını sağlayamaması, öğrencinin net formda görülmemesi nedeniyle imtihanının geçersiz sayıldığı öğrenildi.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir