1. Anasayfa
  2. Gündem

3 yaşındaki kız çocuğu annesi ile ev hapsinde

3 yaşındaki kız çocuğu annesi ile ev hapsinde
0

Bursa’da yaşayan bir çocuk annesi İdeal Akdemir, 5 yıl evvel R.A. ile ikinci evliliğini yaptı. Bu evliliğinden de bir kız çocuğu olan Akdemir, 2 yıl evvel ise eşinden ayrıldı.

Kızının velayeti de kendisinde kalan Akdemir, birinci eşinden olan oğlu Ahmet Baran Yıldırım ve kızı P.A.A. ile birlikte yaşamaya başladı. Akdemir’in eski kayınpederi Halil A., oğluna ilişkin evrakı almak üzere, 17 Mayıs’ta Akdemir’in çocuklarıyla birlikte yaşadığı Nilüfer ilçesindeki konutuna geldi. Argümana nazaran ortalarında daha evvelce de hasımlık bulunan Akdemir ile eski kayınpederi ortasında tartışma çıktı. Tartışma büyüyünce ikili ortasında arbede yaşandı.

‘KIZIMI GÖTÜRECEĞİNİ SÖYLEDİ’

Eski kayınpederi tarafından darbedildiğini öne süren Dava Akdemir, olay günü yaşananları şöyle anlattı:

“Kayınpederim Halil A. tarafından darbedildim. Kendisi kapıya, buraya ikamet ettiğim yere geldi. Kızımı alıp görüteceğini söyledi. Ben de müsaade vermedim. Vicdan azabı çektiğini söyledi. ‘Niçin vicdan azabı çekiyorsun?’ diye sorduğumda ortamızda münakaşa çıktı. Benim saçlarımdan çekti ve şuramda gördüğünüz üzere darbedildim. O sırada oğlum Ahmet Baran Yıldırım, annesini korumak hedefli olaya reaksiyon gösterdi. Yaşından ötürü oğlum vurmak istemedi ve yüzüne biber gazı sıktı. Biber gazını sıkınca, adam yeniden beni darbetmeye başladı. Ahmet de oğlum artık dayanamadı, reaksiyonsuz kalamadı, hızına yumruk attı. Yumruk atınca sarsıldı, kendi istikrarını kaybederek, hatta düşmedi bile. Hani gerçek düzgün merdivenlerden düşmedi bile yuvarlandı. Alttaki komşuda gördü, ambulans çağırdı.”

‘HİÇBİR ŞEY YAPAMIYORUM’

Odasında olan oğlu Ahmet Baran’ın, sesleri duyması üzerine yanına geldiğini ve kendisini korumak isterken, Halil A.’nın yaralanmasına neden olduğunu söyleyen Akdemir, karşı tarafın şikayeti üzerine kendisinin konut hapsine çarptırıldığını, lise öğrencisi olan ve bir mağazada satış danışmanlığı stajı yapan oğlunun ise tutuklanarak cezaevine gönderildiğini söyledi. Çocuklarından diğer kimsesi olmadığını ve ruhsal sıkıntıları olduğunu belirten Akdemir, “Benim oğlum 20 yaşında. Eğitim durumu yarıda kalıyor. İmtihanları var. Kızım da 3 yaşında. Benim ailem yok, hiç kimsem yok. Hiçbir şey yapamıyorum” dedi.

‘KIZIM DA BENİMLE BİR ARADA MESKEN MAHPUSU YAŞIYOR’

3 yaşındaki P.A.A. da annesi mesken mahpusunda, ağabeyi de cezaevinde olduğu için meskenden dışarı çıkamıyor. Haftanın bir günü babası tarafından alınan P.A.A., 6 günü ise dört duvar ortasında geçiriyor. Annesi meskenden çıkamadığı için parka gidemeyen küçük kız, 5’inci kattaki konutlarının penceresinden site bahçesindeki arkadaşlarını izleyerek vakit geçiriyor. Kızının en temel gereksinimlerini karşılayamadığını söyleyen İdeal Akdemir, “Parka gidiyorduk, aşağıya iniyorduk, arkadaşlarıyla geziyorduk. Daima otomobille geziyorduk. Sosyalleşiyorduk, oyunlar oynuyorduk. Bunların hepsinden yoksun kaldı benim kızım. Kızım da benimle birlikte konut mahpusu yaşıyor. Cama çıkıyor, parka gitmek istiyor, arkadaşlarına sesleniyor. Depresyona giriyor. Öfkesini denetim edemiyor. Daima sorun yaşıyoruz” sözlerini kullandı.

‘BÜYÜK BİR MAĞDURİYET VAR’

Ülkü Akdemir’in avukatı Enver Serhat Akgüneş de P.A.A.’nın, mahkemenin verdiği karardan ötürü mağdur olduğunu söyledi. Yaptıkları itirazın ise kabul edilmediğini belirten Akgüneş, “Müvekkilim hakkında konutunu terk etmeme isimli adli denetim önlemi uygulanıyor. Artık bu etapta vicdanları yaralayan bir kısım var. Zira müvekkilimin 3 yaşında bir kızı var. Velayeti kendisinde. Müvekkilime konut mahpusu uygulandığı için, kızı da haliyle doğal olarak mesken mahpusu önlemine maruz kalmış olmakta. Bu sebeple en temel gereksinimleri giderilemiyor kendisinin. Sıhhat gereksinimleri, toplumsal aktivitelerden yoksun kalıyor. Besin, beslenme üzere muhtaçlıklarını karşılayamıyor. Bu sebeple büyük bir mağduriyet var. Bu karara karşı itirazımız da bugün sonuçlandı. Karar elimize ulaştı. Asliye Ceza Mahkemesi’nde itirazımız reddedildi. Bununla ilgili tüm isimli süreçler devam ediyor. Biz de takip ediyoruz süreci” dedi.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir