1. Anasayfa
  2. Gündem

16 yıl önce işlenen kuzen cinayetinde ikinci kez karar verildi

16 yıl önce işlenen kuzen cinayetinde ikinci kez karar verildi
0

Savaştepe ilçesinin kırsal Karacalar Mahallesi’nde 21 Mart 2006’da okula gitmek için konutlarından ayrılan kuzenler Tuğçe Yıldırım ve Büşra Karabacak kayboldu. Olaydan 44 gün sonra Savaştepe ilçesi Çamurlu köyü mezarlığı yakınındaki menfezde Yıldırım ve Karabacak’ın cansız vücutları bulundu. Çocuklardan alınan doku örnekleri İstanbul İsimli Tıp Kurumu’na gönderildi.

Polis, ikili cinayetin şüphelisi olarak 11,5 yıl sonra, İzmir’in Bergama ilçesinde tütün satıcısı Seyhan Yakar ile cezaevinde evlendiği Y.E.Y.’yi (43) Bergama’da, Dikili ilçesindeki mandırada çalışan Ayhan Yakar’ı ise Balıkesir’de gözaltına aldı. Ayrıyeten yardım ve yataklık ettikleri ileri sürülen 2 kişi daha gözaltına alındı. Kuşkulu 5 kişi, emniyete götürülüp sorguya alındı. Polisteki sorgularının akabinde şüphelilerden 1’i hür bırakıldı.

Seyhan Yakar ve Ayhan Yakar kardeşler hakkında ‘Kasten öldürme’, ‘Birden fazla bireyle kişiyi hürriyetinden mahrum kılma’ ve ‘Cinsel istismar’ cürümlerinden Y.E.Y. ve A.Ç. (36) hakkında ise ‘Birden fazla kişi ile birlikte çocuğu hürriyetinden mahrum kılma’ cürümlerinden Balıkesir 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. Davada, tarafların karşılıklı itirazları ve mahkeme heyetinin takdiriyle 6 farklı isimli tıp kurumu tarafından farklı görüşler mahkeme evrakına girdi.

DAVA VAKİT AŞIMIYLA DÜŞTÜ

Davanın 22 Nisan 2022’deki karar duruşmasında sanıklar Seyhan Yakar ve Ayhan Yakar kardeşlere 2’şer defa ağırlaştırılmış müebbet mahpus cezası verildi; akabinde da âlâ hal indirimi uygulanıp, bu cezaları 2’şer defa müebbet mahpus cezasına çarptırıldı. Tutuksuz yargılanan A.Ç. ve Y.E.Y.’nin ise beraatlarına karar verildi. Ayrıyeten tutuklu sanıklar Seyhan ve Ayhan Yakar kardeşler ile tutuksuz yargılanan A.Ç. ve Y.E.Y. hakkındaki ‘Birden fazla kişi ile çocuğu hürriyetinden mahrum kılma’ hatasından vakit aşımı nedeniyle davanın düşmesi hükmedildi.

İSTİNAF MAHKEMESİ KARARI BOZDU

Karara, savcılık ve taraf avukatları itiraz etti. Bursa Bölge Adliye Mahkemesi 1’inci Ceza Dairesi, lokal mahkemenin kararını bozdu. Sanıkların tıpkı vekil avukat tarafından temsil edilmesinin CMK’nın 289/1 hususuna muhalif olduğunu belirten mahkeme, sanık tarafından savunmada zafiyet yarattığı durumlarda, sanıklar ortasında menfaat uyuşmazlığı bulunduğunun kabulünün gerektiğini vurguladı. Dava sürecinde 6 farklı isimli tıp kurumundan alınan kararların çelişkili olduğunu belirten Bursa Bölge Adliye Mahkemesi 1’inci Ceza Dairesi, tam kanaate varılmasını sağlayacak raporun alınmamasını da çelişkinin giderilmeye çalışılmaması olarak kıymetlendirdi. Mahkeme, Türkiye çapında genetik biliminde uzman olan ve belgeye görüş bildirmeyen 5 kişilik yeni heyet tarafından evrakın incelenmesine hükmetti. Ayrıyeten ‘Çocuğu hürriyetinden mahrum kılma’ kabahatinden vakit aşımının 15 yıl yerine, 22,5 yıl olarak kıymetlendirilmesi istendi.

5 UZMANDAN OLUŞAN UZMAN HEYETİNİN YENİ RAPORU EVRAKA SUNULDU

Karar üzerine Prof. Dr. Lale Şatıroğlu Tufan, Prof. Dr. Asuman Sunguroğlu, Prof. Dr. Emine Sümer Aras, Prof. Dr. Cavidan Işık Semerci Gündüz ve Doç. Dr. Gülay Güleç Ceylan’dan oluşan eksper heyeti görevlendirildi. Yargılama mühletince belgeye giren 6 farklı isimli tıp kurumu ve uzman görüşlerini pahalandıran heyet, raporunu hazırlayıp, mahkeme heyetine sundu.

Raporda, elde edilen tüm datalar incelenerek yapılan değerlendirmede, Büşra Karabacak’ın tırnak altından elde edilen otozomal STR (kimliklendirme) profilinin sanıklar Ayhan ve Seyhan Yakar’ın DNA profiliyle teğe bir uyumlu yahut uyumsuz tespiti yapılamayacağı belirtildi. Raporda “Ancak, yalnızca erkeklerde bulunan ve soyağacındaki tüm erkek bireylerde tıpkı olan Y-STR tahlilinin uyumlu olması, otozomal STR tahlilinde 15 lokusta 11 ahenk sağlanmış olması nedeni ile tespit edilen karışım DNA içerisinde Ayhan Yakar ve Seyhan Yakar’a ilişkin DNA olduğuna dair güçlü ispat olarak düşünülmelidir” denildi.

Ayrıca düzenlenen raporlar ortasındaki çelişkinin nedeni olarak ise Büşra Karabacak’a ilişkin tırnak altı malzemesinde saptanan Y-STR ve otosomal DNA tahlillerinin eksik dataya dayanarak kusurlu yorumlanması olarak değerlendirildi. Mevcut raporlar kapsamında, DNA çoğaltılmasında sorun olan ve mümkün eksik data içeren STR tahliline dayanarak dışlama yapmak mümkün olmadığı görüşünde birleşildi.

MAHKEME KARARINI VERDİ

Davanın karar duruşması bugün Balıkesir 1’inci Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. Davaya öldürülen Büşra Karabacak ve Tuğçe Yıldırım’ın aileleri ile taraf avukatları katıldı. Mahkeme, tutuklu sanıklar Ayhan Yakar ile ağabeyi Seyhan Yakar hakkında müebbet cezası ve ‘birden fazla kişi ile çocuğu hürriyetinden mahrum kılma’ kabahatinden her iki çocuk için başka ayrı 6 yıl 8’er ay ceza verilmesine hükmetti. Tekrar yargılanan Y.E.Y. ve A.Ç. ise beraat etti.

‘KAMUOYUNDA KRAVAT İNDİRİMİ OLARAK BİLİNEN İNDİRİM UYGULANDI, İSTİNAFA GİDECEĞİZ’

Büşra Karabacak ve Tuğçe Yıldırım’ın ailelerinin avukatı İbrahim Erenci, mahkeme çıkışında açıklamada bulundu, kararı kıymetlendirdi. Erenci, “Mahkeme ikinci sefer karar verdi, değişen hiçbir şey olmadı. Bize nazaran İstinaf Mahkemesinin yani Bölge Adliye Mahkemesi’nin bozma münasebetleri gözetilmeden verilmiş ve zımni, yani üstü örtülü bir direnme kararı verildiğini düşünüyoruz. Alışılmış ki bunu istinaf edeceğiz tekrar. Bugün daha evvel verilen kararın birebiri yani Seyhan ve Ayhan için ikişer defa ağırlaştırılmış müebbet kararı verildi. Lakin 62’ye 1 takdiri indirim, yani kamuoyunda kravat indirimi olarak bilinen indirim uygulandı. Çocuk katili olduğu konusunda heyet hem fikir, lakin ‘yine de takdiri indirim uyguluyoruz’ dediler. Bu kadar vahşice işlenmiş bir cinayette takdiri indirimi uygulanmasını yadırgadığımızı, heyetin kendisine de söyledim. Ayrıyeten kişiyi hürriyetinden mahrum kılma tarafından, her iki çocuk için farklı ayrı 6 yıl 8’er ay ceza verildi” dedi.

‘BU BÂTIN BİR DİRENMEDİR’

Zaman aşımının artırılması istikametinde İstinaf Mahkemesinin kararı olduğunu söyleyen avukat Erenci, “Mahkeme burada inanılmaz vakit aşımı kararını tüm ısrarlarımıza karşın gözetmedi. Bugün de tüm ısrarlarımıza karşın iştirak halinde bu hatanın işlendiği istikametindeki tezimize heyet paha vermedi. Başımızda olağan ki tüzel bir oyun planı var. Ancak öncelikle yapacağımız istinafa gitmek. İstinaftan gelecek yanıta nazaran hareket edeceğiz. Beraat eden Yeliz Ergin ve Ahmet Çakır istikametinden mahkeme şöyle bir karar da verdi. Aslında şunu demiş oldu, ‘Biz sizi 2-3 yıl yargıladık ve sonunda beraat ettiniz. Beraat etmeniz sonucunda sizin devletten tazminat talep etme hakkınız vardır.’ Demek istediğim konu şu. 32 yıldır meslekte olan tecrübeli bir hukukçuyum. Mesleğimin yarısından fazlası bu davada harcanmıştır. Helali beğenilen olsun, seve seve harcanmıştır. Lakin gelinen noktada mahkeme heyetlerinin çocuk katillerine karşı ceza verirken bu kadar huzursuz olması ya da ceza verirken indirim konusunda bu kadar cömert olması beni şaşırttı. Bu bir bozma ilamına uyma değildir. Bu saklı bir direnmedir” açıklamasında bulundu.

HEPİMİZİN İÇİNİ YARALADI

Dava süreci boyunca ailenin yanında olan ve davanın takibini gerçekleştiren Sil Baştan Bayana Yönelik Şiddet ve Çocuk İstismarıyla Çaba Derneği Lideri Ayşegül Küçükafacan ise şunları söyledi:

“Bu karar aslında örtülü bir direnme kararı. Vahşice öldürülmüş bu çocukların sanıklarının bu bireyler olduğunu kabul eden mahkeme, nasıl oluyor da indirim uygulayabildi? Ağırlaştırılmış müebbet cezası verilmesi gerekirken neden bunu müebbete çevirdi? İndirim yapılmasının açıklaması hukuksal olarak da yok, vicdani olarak da yok. Bizim sivil toplum örgütü olarak bu manada içimiz rahat değil. İndirim uygularken bu kadar cömert olmayın. Çocuklar vahşice öldürüldü ve 17 yıldır adalet bekleyen aileler var. Bu konu hepimizin içini yaraladı.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir