1. Ana Sayfa
  2. Magazin

Restoranın bahçe duvarı çökünce bir kişi ölmüştü! Somer Sivrioğlu’nun 22.5 yıla kadar hapsi isteniyor

Restoranın bahçe duvarı çökünce bir kişi ölmüştü! Somer Sivrioğlu’nun 22.5 yıla kadar hapsi isteniyor
0

Somer Sivrioğlu’nun, Beşiktaş’ta 20 Mayıs 2022 tarihinde sahibi olduğu restoranın bakımını ve tamiratını yapmadan kullanmaya ve kullandırmaya devam ettiği sav edilen bahçe duvarının çökmesi sonucu bir kişinin vefatına bir kişinin ise yaralanmasına ait davanın görülmesine başlandı. İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada yapı sahibi sıfatında yer alan tutuksuz sanıklar Mehmet Levent Kula, Sevinç Kula, Gülay Kula, Sakine Öçal ve tarafların avukatları hazır bulundu.

“İSTİNAF DUVARININ ESKİMİŞ YAHUT YIKILACAK DURUMDA OLDUĞUNDAN BİLGİM YOKTUR”

Duruşmada savunma yapan sanık Mehmet Levent Kula, “Burası tek katlı restoran olarak işletilen bir yerdir. 2020 yılında babam vefat edince miras yoluyla hisse olarak bana geçti. Buraya 1979’dan beri merhum dedemin yaptığı kira kontratı yapılmıştır. O tarihten beri de birebir kiracı vardır. Bu yapının istinat duvarının eskimiş yahut yıkılacak durumda olduğundan bilgim yoktur. Duvarın imal ve tamirat tarihini bilmiyorum. Ölümlü hadise olduğu için üzgünüm ve pişmanım. Beraatımı talep ederim” dedi.

Sanık Sakine Öçal, mahkemedeki savunmasında, “Ben Yalova’da yaşıyorum. Babam 50 sene önce kiraya vermişti, bize yalnızca kira geliyordu. Biz suçsuzuz. Beraatımı talep ediyorum” halinde konuştu.

“DUVAR BEŞİKTAŞ BELEDİYESİ’NİN SORUMLULUĞU ALTINDADIR”

Sanık Sevinç Kula, duvar hakkında bilgi sahibi olmadığını ve kiracıların rastgele bir tamir talebinde bulunmadığını belirtirken sanığın avukatı, “İstinat duvarı yıllar içerisinde pek çok defa değişikliğe uğramıştır. Duvar Beşiktaş Belediyesi’nin sorumluluğu altındadır. Bir vatandaş belediyeye ihbar etmiş, bizim bundan haberimiz yoktu. Ayrıyeten belediye iki ay evvel kaldırımı yenilemiş ve kaldırımla duvar ortasında boşluk bırakılmıştı” sözlerini kullandı.

“TUTUKLU YARGILANMALARINI TALEP EDİYORUZ”

Duruşmada beyanda bulunan müşteki avukatı Nisa Serin, “Duvarın yıkılmasında hem yapı hem de kiracıların yüksek kusurlu olduklarını düşünüyoruz. Bilhassa kiracıların meydana gelen yıkımdan direkt ilgili ve kusurlu olduklarını düşünüyoruz. Meydana gelen vahim sonucun da göz önüne alınarak Somer Sivrioğlu’nun da ortasında bulunduğu kiracı sanıkların tutuklu yargılanmalarını talep ederiz, tüm sanıklardan da şikayetçiyiz” tabirlerini kullandı.

BİR SONRAKİ CELSE SOMER SİVRİOĞLU HAZIR EDİLECEK

Ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanıklar Somer Sivrioğlu, Kazım Evirgen ve Kadri Berk Cemal’in avukatlarına, müvekkillerini hazır etmesi için müddet verilmesine ve eksik konuların giderilmesine hükmederek duruşmayı erteledi.

İDDİANAMEDEN

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede, şüpheliler Somer Sivrioğlu, Sakine Öçal, Gülay Kula, Sevinç Kula, Mehmet Levent Kula, Kazım Evirgen ve Kadri Berk Cemal’in, bahçe duvarının çökmesi ile bireylerin vefatını yahut yaralanmasını öngörebilecek durumda olmalarına karşın bahçe duvarını ruhsatlandırma yapılmadan, bakım, tadilat, tamir yahut güçlendirme süreçlerini yaptırmadan kullanmaya ve kullandırmaya devam ettikleri kaydedildi.

Şüphelilerin yasal mevzuata, bilime ve fenne uygun halde duvarın tadilini ve tamirini yaptırmaları durumunda duvarın çökmeyeceğinin aktarıldığı iddianamede, şüphelilerin dikkat ve ihtimam yükümlülüğüne karşıt hareketleri sonucu Baha Eddin Ali Hafez Shanableh’in yaralanmasına, Ahmad Muhammed Salem Lubbad’ın ise vefatına neden oldukları kaydedildi.

İddianamede şüpheliler Somer Sivrioğlu, Sakine Öçal, Gülay Kula, Sevinç Kula, Mehmet Levent Kula, Kazım Evirgen ve Kadri Berk Cemal’in ‘bilinçli taksirle vefata ve yaralanmaya neden olma’ hatasından 2 yıl 8’er aydan 22.5’ar yıla kadar mahpus cezasına çarptırılmaları talep edildi.

Yazar Hakkında

Yorum Yap