1. Ana Sayfa
  2. Gündem

Zimmetine 20,5 milyon lira geçiren avukatın cezası belli oldu

Zimmetine 20,5 milyon lira geçiren avukatın cezası belli oldu
0

Kastamonu DSİ 23. Bölge Müdürlüğünde 2012-2017 yıllarında zimmetine 20 milyon 525 bin 889 lira geçirdiği savıyla İstanbul’da düzenlenen operasyonla kaçmaya çalıştığı sırada yakalanan Avukat Mehmet Gani Eser, hakkında yürütülen soruşturma çerçevesinde 7 Aralık 2017’de tutuklandı. Bartın ve Karabük’te hiç açılmayan davaları açılmış üzere göstererek ve evrakta sahtecilik yaparak zimmetine para geçirdiği tez edilen Mehmet Gani Eser, hakkında Kastamonu Ağır Ceza Mahkemesinde “zimmet, resmi dokümanda sahtecilik, hatadan kaynaklanan mal varlığı pahalarını aklama” suçlamasıyla dava açıldı. 2020 yılının Mart ayında yapılan yargılamada Mehmet Gani Eser, zimmet hatasından 26 yıl 3 ay, resmi evrakta sahtecilik kabahatinden ise 10 yıl 6 ay olmak üzere 36 yıl 9 ay mahpus cezasına çarptırdı. İstinaf Mahkemesi tarafından kabahat vasfının tekrar kıymetlendirilmesi istenilen davada Mehmet Gani Eser, tekrar hakim karşısına çıktı. Yaklaşık 4,5 yıl tutuklu kaldıktan sonra 1 yıl evvel tahliye edilen ve tutuksuz yargılanan Mehmet Gani Eser, Kastamonu Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada hakim karşısına çıktı.

“ZİMMET KABAHATİNİ İŞLEDİM”

Kastamonu’da eşi ismine okullar ve etüt merkezleri açtığını belirten Mehmet Gani Eser, “Okullar ve etüt merkezlerini açabilmek için bütün birikimlerimi kullandım. Sonra banka kredisi çektim. Artık gücüm yetmeyince mesai arkadaşlarımın itimadını berbata kullanmak suretiyle zimmet cürmünü işledim. Yasa dışı yola başvurduğum için çok pişmanım” diye konuştu.

Mehmet Gani Eser, zimmetine para geçirme suçundun kendisinden öbür kimsenin bilgisinin olmadığını ve bunları tek başına yaptığını tabir ederek, “Zimmete para geçirme kabahatini tek başıma işlediğim için tespit edilmesi bu kadar uzun sürdü. Lakin hata işlediğim için çok pişmanım, lakin bu hatası da servet edinmek için yapmadım” diye konuştu.

Mahkeme heyeti, Mehmet Gani Eser ve avukatları dinledikten sonra karar için duruşmaya orta verdi. Daha sonra mahkeme heyeti, Eser’i “zimmet” cürmünden 8 yıl 9 ay, “resmi dokümanda sahtecilik” cürmünden 10 yıl 6 ay, dolandırıcılık hatasından 17 yıl 6 ay mahpus cezasına çarptırırken, “suçtan kaynaklanan mal varlığı kıymetlerini aklama” hatasından da beraat etti. Ayrıyeten mahkeme heyeti, Eser’i 71 milyon 585 bin TL isimli para cezasına çarptırdı. Tutuksuz yargılanmasına karar verilen Eser, toplamda 36 yıl 9 ay mahpus cezasıyla cezalandırıldı.

Yazar Hakkında

Yorum Yap