1. Anasayfa
  2. Gündem

Yeni kabine yemin günü açıklanacak

Yeni kabine yemin günü açıklanacak
0

Önder Yılmaz / Ayşegül Kahvecioğlu – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tekrar seçilmesinin akabinde devletin tepe takımları ve yeni kabine eş vakitli bir formda şekillenerek iş başı yapacak. Yüksek Seçim Kurulu’nun Milletvekili Genel Seçimi sonuçlarını bugün açıklayacağından hareketle yapılan planlamaya nazaran, milletvekilleri 2 Haziran Cuma günü Meclis Genel Kurulu’nda yemin edecek ve Meclis Lideri seçimi için 5 günlük adaylık süreci başlayacak. Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı yemini için ise iki farklı taslak program hazırlandı. Buna nazaran, Erdoğan ya 2 Haziran Cuma günü milletvekili yeminlerinin akabinde TBMM’de Cumhurbaşkanı andını içerek misyona başlayacak ya da 6 Haziran Salı günü yemin edip, çabucak akabinde yeni kabinesini açıklayacak.

BUGÜN AÇIKLAYACAK

Cumhurbaşkanı ve milletvekili seçiminin akabinde gözler, TBMM’deki yemin merasimi ve yeni kabine oluşumuna çevrildi.

YSK, dün öğle saatlerinde ÂLÂ Parti’nin, 14 Mayıs’ta AK Parti’nin yurt dışı oylarıyla bir milletvekilliği daha kazandığı Isparta’yla ilgili inanılmaz itirazını görüştü. YSK’nın itirazı karara bağlamasının akabinde 28. Periyot Milletvekili seçimi kesin sonuçlarını bugün açıklaması bekleniyor. Akabinde Meclis’te milletvekillerinin yemin süreci, TBMM Lideri seçimi ve kurulların oluşturulması takvimi işlemeye başlayacak. TBMM Başkanlığı, YSK’nın milletvekili kesin resmi sonuçlarını bugün açıklayacağından hareketle 2 Haziran Cuma günü yemin yapılacak formda planlamasını yaptı.

GEÇİCİ DİVAN

İçtüzük gereği en yaşlı üye sıfatıyla MHP Genel Lideri Devlet Bahçeli, Süreksiz TBMM Başkanlığı vazifesini yapacak. Genel Kurul’da birinci yemini de Bahçeli edecek. Bahçeli’nin akabinde milletvekilleri seçim etrafı, soyadı ve isimlerinin alfabetik sırasına nazaran sırayla ant içecek.

Ant sırası Ankara milletvekillerine geldiğinde Genel Kurul’da klâsik olarak Ulu Lider Mustafa Kemal Atatürk için 1 dakikalık hürmet duruşunda bulunulacak. Anayasa ve içtüzüğe uygun etmeyenlerin yeminleri tekrarlatılacak. Kürsüye Kur’an-ı Kerim’le gelmeleri yahut içtüzük gereği takmak zorunda olmalarına karşın kravatsız gelmeleri halinde uyarılacak. Direnç olursa yemin geçersiz sayılacak. Kravatsız olan vekil Genel Kurul’dan çıkarılacak. Meclis Başkanlık Divanı mümkün ihlallere müsaade vermeyecek. Yemin etmekte direnç gösteren milletvekilleri yasama faaliyetleri başta olmak üzere milletvekili sıfatlarından kaynaklanan haklardan da yararlanamayacak.

BAŞKAN SEÇİLECEK

Milletvekillerinin yeminiyle birlikte TBMM Başkanlığı seçimlerine geçilecek. Yemin merasimini takip eden 5 gün içinde aday olacak isimler Başkanlık Divanı’na müracaatta bulunacak. Müracaat mühletinin sona ermesini takip eden 5’inci gün ise Genel Kurul’da Meclis Başkanlığı seçimi yapılacak.

Meclis başkanlığı seçiminin birinci iki çeşidinde mevzuat gereği üçte iki çoğunluk (401 oy) gerekiyor. Gerekli oya ulaşılamaması halinde üçüncü çeşitte salt çoğunluk (301 oy) kâfi oluyor. Meclis’teki mevcut milletvekili dağılımına bakıldığında Meclis Başkanlığı seçiminin üçüncü tıpta sonlanması bekleniyor. Yeni seçilen Meclis Lideri 2 yıl boyunca bu misyonu üstlenecek.

KABİNENİN YEMİNİ

Kabinenin yemin merasimi için iki farklı taslak üzerinde çalışıldığı belirtiliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 1 Haziran Perşembe günü Avrupa Siyasi Topluluğu Tepesi için Moldova’ya gitmesi, cuma günü ise öğle Anıtkabir ziyaretinin akabinde TBMM’de yemin edebileceği tabir ediliyor. Akşam saatlerinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde vazifeye başlama merasimi düzenlenmesi; tıpkı akşam Erdoğan’ın yeni Kabine’yi açıklaması planlanıyor. Lakin Erdoğan’ın and içmesi sürecinin 6 Haziran Salı gününe kalabileceği de belirtiliyor. Yaşanan bu süreçte gözler yeni kabinede olacak. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın da ortalarında bulunduğu tüm kabine üyeleri milletvekili oldu. Kabine üyelerinin vazifeleri Meclis Genel Kurulu’nda yemin etmelerinin akabinde sona erecek. Bu nedenle yeni kabinenin milletvekili yemin merasiminden evvel oluşması bekleniyor.

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir