1. Anasayfa
  2. Gündem

Ukrayna’ya F-16! Biden ‘Rusya’ şartını duyurdu

Ukrayna’ya F-16! Biden ‘Rusya’ şartını duyurdu
0

Japonya’nın Hiroşima kentinde düzenlenen G7 Doruğu’nun akabinde ABD Lideri Joe Biden, basın toplantısı düzenledi. ABD Kongresi’nde devam eden borç tavanının arttırılması görüşmelerine değinerek konuşmasına başlayan Biden, daha evvel önerilen yaklaşık 3 trilyon dolara ek olarak yaklaşık 1 trilyon dolar tasarruf sağlayacak bir teklif sunacağını tabir etti. Hiroşima’nın nükleer savaşın “yıkıcı gerçekliğini” hatırlattığını söyleyen Biden, barış için gayret gösterilmesi gerektiğini tabir ederek, G7’nin “nükleer silah tehdidinden arınmış” bir dünya taahhüdünü yinelediğini söyledi.

Tayvan’a dayanak sürecek

Çin ile bağlantılara değinen Biden, Çin tedarik zincirlerine bağımlı olmamanın, ekonomik baskıya direnmenin ve “çalışanlara ziyan veren ziyanlı uygulamalara” karşı koymanın ehemmiyetini vurguladı. Biden ayrıyeten, Çin’in Tayvan konusunda tek taraflı hareket etmesi halinde “cevap verileceğini” belirterek, ABD’nin Tayvan’ı “kendilerini savunabilecekleri bir konuma” getirmeye devam edeceğini söyledi.

Ukrayna’ya takviye devam edecek

G7’nin Ukrayna’nın yanında yer almaya devam edeceğini vurgulayan Biden, Ukrayna’nın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne hürmet duyan adil bir barış davetinde bulunarak, savaşı Rusya’nın başlattığını ve bugün bitirebileceğini söyledi. Biden, G7 üyelerinin ve müttefiklerinin Ukrayna’ya verdiği takviyede “tereddüt etmeyeceğine” dair teminat verdiğini açıkladı.

F-16’lar Rus topraklarına yönelik hücumlarda kullanılmayacak

Ukrayna’ya verilecek olan F-16 savaş uçaklarına da değinen Biden, F-16’ların Rusya topraklarına saldırmak için kullanılmayacağına dair Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelenskiy’nin kendisine “kesin bir güvence” verdiğini tabir etti.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir