1. Anasayfa
  2. Gündem

TBMM’de yeni başkan seçimi

TBMM’de yeni başkan seçimi
0

TBMM Genel Konseyi, 7 Haziran’da süreksiz Meclis Lideri Devlet Bahçeli Başkanlığı’nda toplanacak. Yeni atanan kabine üyeleri ile milletvekili seçilen eski bakanlar, Genel Kurul’da yemin edecek. Daha sonra Meclis başkanlığı için siyasi partilerin gösterdikleri adayların seçimi yapılacak.

Saklı oylama ile yeni Meclis lideri seçiminin birinci çeşidi yapılacak. Birinci 2 oylamada 400, sonuç alınamazsa 3’üncü oylamada salt çoğunluk olan 301 kabul oyu ile lider seçilebilecek. 3’üncü oylamada da salt çoğunluk sağlanamazsa; bu oylamada en çok oy alan 2 aday için 4’üncü oylama yapılacak ve en fazla oy alan üye lider seçilmiş olacak. Meclis lideri muhakkak olduktan 1 hafta sonra da TBMM Başkanlık Divanı üyeleri belirlenecek. Meclis lider vekilleri, yönetim amirleri ile katip üyeler belirli olacak.

Öte yandan emekli ve memur aylıkları ile taban fiyat artırımlarına ait yasal düzenlemelerin temmuz ayından evvel Mecliste maddeleştirilmesi bekleniyor. Bu nedenle Meclisin Kurban Bayramı’na kadar çalışması planlanıyor

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir