1. Ana Sayfa
  2. Gündem

Sözel sorular sayısaldan zordu

Sözel sorular sayısaldan zordu
0

Aysel Bozan Yılmaz – Üniversite hayali kuran yaklaşık 3.5 milyon adayın başvurduğu Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) birinci oturumu olan Temel Yeterlilik Testi (TYT) dün düzenlendi. Bugün saat 10.15’te yapılacak Alan Yeterlilik Testleri (AYT) ile saat 15.45’teki Yabancı Lisan Testi’nin (YDT) akabinde YKS maratonu sona erecek. Sonuçlar 20 Temmuz’da açıklanacak, akabinde tercih devri başlayacak. 

TYT’de adaylara Türkçe testinde 40, Toplumsal Bilimler’de 20, Temel Matematik’te 40, Fen Bilimleri’nde de 20 olmak üzere toplam 120 soru soruldu. Uzmanlar ve adaylardan gelen yorumlara nazaran sorular genel olarak kazanımlara uygundu; müfredat dışı soru gelmedi; soruların lisanı anlaşılırdı, sınavda bilginin yanı sıra adayların yorum gücü de ölçüldü. Adayların endişeli düşü olan Matematik, geçen yıl olduğu üzere bu yıl da genel olarak kolaydı. Sözel alanda da her testte 1-2 soru güç denilebilecek seviyedeydi. Uzun paragraflardan oluşan ve karşılık seçeneklerinde güçlü çeldiricilerin yer aldığı Türkçe’nin sınavın belirleyicisi olacağı düşünülüyor. Bilfen Liseleri, Bahçeşehir Koleji, Uğur Okulları, Nazmi Arıkan Fen Bilimleri Eğitim Kurumları kısım liderlerinin testlere nazaran yorumları ise şöyle:

Uzun sorular oyaladı

TÜRKÇE: Sorular geçen yılla örtüşüyordu. Uzun paragraf sorularından oluşan testte, tıp, psikoloji ve sinemayla ilgili metinlerin olduğu gözlemlendi. Olumlu esaslı paragraf sorularının fazla olmasının; metnin tamamına hâkim, yorumlama gücü düzgün, tahlil ve sentez yapabilen öğrenci istenmesinden
kaynaklandığı düşünülüyor. Soruların çıkarıma dayalı olması, yanıt seçeneklerinde güçlü çeldiricilerin bulunması sınavın seçiciliğini ortaya koydu.

SOSYAL BİLİMLER: Tarih sorularının genel olarak tarihi kavramlar, devir bilgisi, temel bilgilerin yorumlanması ve kronoloji bilgisi üzerine kurgulanmış olduğu görüldü. 1919 Ulusal Gayret Hazırlık Sürecinde Mustafa Kemal’in misyon ve çalışmalarının tarihi sıralamasına dayalı soru, seçiciliği yüksek bilgi yüklüydü. Tarih’te alışılagelmiş zorluk düzeyinin üzerinde güç sorular yer aldı.

Coğrafya, dersin temel kavram ve unsurlarını kullanma, grafik okuma ve bilgiyi yorumlama marifetlerini ölçmeye yönelik, çok güç olmayan nitelikte sorulardan oluştu. Felsefe sorularının biri güç, üçü kolay ve biri de orta seviyedeydi. Ortak sorular genel olarak metni manaya, yorumlama, sonuç çıkarma halinde olup bir soru bilgiyi ölçmeye yönelikti.

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi’nde 1 soru sıkıntı, 4 soru orta zorluktaydı. İmtihan, metinden genel yargı çıkarmak, sonuca ulaşmak, akıl yürütme ve kavram kullanabilme maharetini ölçmeye yönelikti.

Sayısal kolaydı

MATEMATİK: 2022 TYT’deki sorularla kolaylık-zorluk olarak çok yakındı. Uzun metinli günlük hayat modellemeleri içeren maharet temelli soruların olduğu bir imtihandı. Soruların uzun metinli olması mühlet yetiştirme konusunda zahmet yaşatmış olabilir. Birtakım sorularda, tahlil için gerekli olan formül ve tanımlar da sorularda verilmiş. Geometri testi ise orta zorluk düzeyindeydi. Modelleme kurgusuyla hazırlanmış, hikâyeleştirmiş sorular da imtihanda yer aldı. Çizime dayalı küp sorusunun imtihanın ayırt edici sorusu olduğunu söylemek mümkün.

İrday Eğitim Matematik Kısım Lideri Mehmet İrday, soruların yüzde 90’ının kolay ve orta zorlukta yüzde 10’nun ise güç seviye sorulardan oluştuğuna dikkat çekiyor. Matematik sorularında TYT’nin değil, AYT’nin belirleyici olacağını düşünen İrday, imtihana iştirak sayısının çok yüksek olmasından ötürü lisede okuyan öğrencilerin mezunlara göre mağdur olduğu görüşünde ve bu mağduriyetin önlenmesi için TYT’nin 10. sınıfı bitiren öğrencilerin girebileceği bir yeterlilik imtihanı olarak uygulanabileceğini belirtiyor.

Yaklaşık 1 milyon kişi misyon aldı

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin (ÖSYM) verdiği bilgilere nazaran YKS’ye bu yıl 3 milyon 527 bin 466 aday başvurdu. Bugün düzenlenen AYT’ye 2 milyon 556 bin 350 ve YDT’ye 335 bin 786 adayın girmesi bekleniyor. Lefkoşa dahil toplam 288 merkezde uygulanacak imtihanda yaklaşık 1 milyon kişi misyon alıyor. AYT’de Türk Lisanı ve Edebiyatı/Sosyal Bilimler-1 testinde 40, Toplumsal Bilimler-2’de 40, Matematik’te 40 soru, Fen Bilimleri’nde 40 soru sorulacak ve toplamda 180 dakika mühlet tanınacak. YDT ise 80 soru yer alacak, sınav 120 dakika sürecek. 

Günlük hayatla bağlantılı

FEN BİLİMLERİ: Fizik soruları günlük ömürle ilişki kuran, okuma alışkanlığı olan ve kazanımları özümsemiş öğrencilerin zorlanmayacağı biçimde hazırlanmış. Dalgalar ve basınç-kaldırma kuvveti ünitelerinden soru sorulmaması sürpriz olarak nitelendiriliyor. Kimya soruları bilgi yüklü, süreçten ve yorumdan uzaktı. İşlem gerektiren yalnızca bir soru vardı. Biyoloji’de de soruların temel bilgi ve kavrama seviyesinde, kolay dereceli olarak nitelendirilebilecek sorulardan oluştuğu gözlemlenmekte.

YARIN: AYT VE YDT SORULARI GÜÇ MUYDU, KOLAY MIYDI?

 

 

Yazar Hakkında

Yorum Yap