1. Ana Sayfa
  2. Gündem

Son dakika: SONAR anketi seçim sonuçları sonrası gündemde

Son dakika: SONAR anketi seçim sonuçları sonrası gündemde
0

Türkiye bugün bir kere daha sandık başına gitti, 5 yıl boyunca vazife yapacak Cumhurbaşkanını seçti. Oy verme süreci saat 08.00’de başladı, 17.00’de sona erdi.

14 Mayıs’ta yapılan Cumhurbaşkanı seçiminde adayların salt çoğunluğu alamaması nedeniyle Türkiye, yeni cumhurbaşkanını belirlemek için tekrar sandık başına gitti.

Türk siyasi tarihinde birinci kere yaşanan Cumhurbaşkanı Seçimi ikinci oylaması için oy verme süreci 17.00’de sona erdi.

Türkiye’nin 5 yıl boyunca misyon yapacak cumhurbaşkanının belirleneceği seçim için ülke genelinde 973 ilçe, 1094 ilçe seçim heyetinde 191 bin 885 sandık kuruldu.

İKİ ADAY

Seçimde, Cumhur İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan ile Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu yarıştı.

28 MAYIS SEÇİM SONUÇLARI

Açılan sandık oranı: Yüzde 96

Recep Tayyip Erdoğan: Yüzde 52.28

Kemal Kılıçdaroğlu: Yüzde 47.72

SONAR’IN 2. CİNS ANKETİ

Seçim sonuçlarının netleşmeye başlamasıyla Kamuoyu Araştırmacısı Hakan Bayrakçı, 2. tıp anketi gündeme geldi.

Hakan Bayrakçı’nın sahibi olduğu SONAR Araştırma’nın 2. cins anket sonucu şöyle:

Recep Tayyip Erdoğan: Yüzde 53.4

Kemal Kılıçdaroğlu: Yüzde 46.6

SONAR’IN BİRİNCİ TIP TAHMİNİ

SONAR Araştırma’nın datalarını aktaran Hakan Bayrakçı, cumhurbaşkanlığı yarışında Recep Tayyip Erdoğan için yüzde 48.8, Kemal Kılıçdaroğlu için yüzde 44.1, Sinan Oğan için yüzde 3.5 oy varsayımında bulunmuştu.

Seçimlerin birinci cinsinden Cumhur İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı Erdoğan yüzde 49.6, Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu yüzde 44.6, CET İttifakı adayı Sinan Oğan ise yüzde 5 oy almıştı.

MUHALİF SEÇMENLERE 9 TAVSİYE

Hakan Bayrakçı 2. tıp seçim sonuçlarının muhakkak olmasıyla birlikte Twitter hesabından dikkat çeken paylaşımlarda bulundu.

‘Muhalif seçmenlere 9 tavsiye’ diyen Bayrakçı’nın açıklamaları şöyle:

1. İktidar partilerine ve R. Tayyip Erdoğan’a oy veren seçmenlerin sizinle eşit olduklarını anlayıp onları küçümsememelisiniz.

2. Kazanmanız için, Erdoğan’a oy veren seçmenlerin bir kısmından oy almanız gerektiğini anlamalısınız.

3. Erdoğan’a oy veren seçmenler de dahil bütün seçmenlerin beğeneceği ve benimseyeceği bir önderi partinize Genel Lider seçmelisiniz.

4. “Partimizin başkanı kim olursa olsun, kazanmalıyız zira haklıyız” yaklaşımının yanlış olduğunu anlamalısınız.

5. Her seçimden sonra “oylarımız çalındı” mazeretine sığınan partili yöneticilere inanmak yerine tek gerçek olan kazanamadıklarını anlamalısınız.

6. Yeteneksiz ve yetersiz bir önderle asla kazanamayacağınızı anlamalısınız.

7. Partinizin başkanının yetersiz ve yeteneksiz olduğunu anlayamayan ve öbür bir önder seçmeyen parti yöneticilerinden de vaz geçmelisiniz.

8. Bu gerçekleri söyleyenlerin Tayyip Erdoğan’ı öven “yandaşlar” olmadığını size gerçekleri söylediklerini anlamalısınız.

9. Ya da bu söylediklerime inanmayıp bana hakaret ederek motamot devam etmelisiniz ve bu durumda da kazanmak için 40 sene daha bekleyeceğinizi bilmelisiniz.

Yazar Hakkında

Yorum Yap