1. Ana Sayfa
  2. Gündem

Son dakika… MİT’in Süleymaniye’deki operasyonunda detaylar belli oldu!

Son dakika… MİT’in Süleymaniye’deki operasyonunda detaylar belli oldu!
0

PKK/KCK’nın Irak alanındaki üst seviye yöneticilerinden ve gri listede aranan PKK/HPG Sorumlularından Sinan Dijvar kod Fehmi Öğmen, beraberindeki Ş.Reşit Taburu Sorumlusu Mazlum Koçer kod Mehmet Salih Çakal ve Ararat Tolhildan kod Ahmed Muhammed Ali, Irak/Sülaymaniye-Çemçemal kırsalında MİT tarafından yürütülen nefes kesen bir operasyon ile etkisiz hale getirildi.

Örgüte 1993 yılında katılarak yurtiçinde ve yurtdışında uzun yıllar faaliyet yürüten Fehmi ÖĞMEN’in Türkiye’deki birçok hareketi şahsen organize eden örgüt yöneticilerinden biri olduğu belirlendi.

PKK’nın üst seviye isimlerini, kurduğu lokal istihbarat ağı ile takip eden MİT, saha casusları vasıtasıyla örgüt mensuplarının kapalılık içerisinde kullandıkları bir alanı tespit etti.

Sahadaki kaynaklarını muhakkak aralıklarla bölgeye sevk eden ve alana dair ayrıntıları öğrenen MİT, dikkat çekmemek ismine bölgede bulunan takımını de sık sık değiştirdi. Bu bağlamda kimi vakit bilinen istihbarat tekniklerinin de ötesine geçilerek, birbirinden büsbütün habersiz “istihbarat şebekeleri” kullanıldı ve Fehmi Öğmen ile grubunun faaliyetleri adım adım takip edildi.

OPERASYON İÇİN EN HAKİKAT AN SEÇİLDİ

Uzun mühlet boyunca mahallî istihbarat ağındaki casusların kullanılmasıyla yeri ve pozisyonu tespit edilen Sinan Dijvar kod Fehmi Öğmen, bilhassa MİT’in nitelikli insan kaynaklarının efektif kullanılması sonucu anbean takip edilerek operasyon için uygun kural ve şartların oluşması beklenildi.

Örgütün komuta kademesine ağır bir darbe indirmek maksadıyla en uygun vakitte MİT’in düğmeye basması ile operasyon muvaffakiyet ile tamamlandı ve Sinan Dijvar kod Fehmi Öğmen, beraberinde bulunan Ş.Reşit Taburu Sorumlusu Mazlum Koçer kod Mehmet Salih Çakal ve sürücüleri Ararat Tolhildan kod Ahmed Muhammed Ali ile birlikte etkisiz hale getirildi.

Yazar Hakkında

Yorum Yap