1. Anasayfa
  2. Gündem

Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan sandık çağrısı

Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan sandık çağrısı
0

14 Mayıs’ta yapılan Cumhurbaşkanı seçiminde adayların salt çoğunluğu alamaması nedeniyle Türkiye, yeni cumhurbaşkanını belirlemek için tekrar sandık başına gitti.

Türk siyasi tarihinde birinci defa yaşanan Cumhurbaşkanı Seçimi ikinci oylaması için oy verme süreci 17.00’de sona erdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan sandıkların kapanmasının akabinde açıklama geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklaması şöyle:

Sabahın erken saatlerinden beri sandıklarda fedakârca misyon yapan her bir dava arkadaşıma teşekkür ediyorum.

Sonuçlar katılaşıncaya kadar tüm kardeşlerimi sandıklara sahip çıkmaya davet ediyorum.

Şimdi, milletimizin başımız üzerine olan iradesini son ana kadar müdafaa vakti!

ERDOĞAN OYUNU KULLANDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, oyunu Üsküdar’daki Saffet Çebi Ortaokulu’nda kullandı. Erdoğan, “Cumhurbaşkanlığı seçiminde birinci sefer şahit olduğumuz bir hadise bu, dünya tarihinde yüzde 90’a varan iştirakte öbür bir ülke yok” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, oylarını kullanmak için Üsküdar Kısıklı’daki konutlarından çıkarak saat 12.05’te Saffet Çebi Ortaokulu’na geldi. Okul bahçesini dolduran vatandaşların sevgi şovlarında bulunduğu Erdoğan’ı, Üsküdar Belediye Lideri Hilmi Türkmen ve AK Parti İstanbul Vilayet Lideri Osman Nuri Kabaktepe ile öbür ilgililer karşıladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ile “3279” numaralı sandığın bulunduğu sınıfın önünde sıraya girdi. Sandık görevlileriyle tokalaşan Erdoğan ile Emine Erdoğan, gerekli denetimin yapılması için kimliklerini sandık görevlilerine verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Emine Erdoğan, kabine geçerek oylarını kullandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Emine Erdoğan, oy zarfını sandığa attıktan sonra mührü teslim ederek imzalarını attı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oy kullandığı “3279” numaralı sandıkta 380 seçmen vatandaşlık misyonunu yerine getirecek. Seçmen listesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan 175, Emine Erdoğan da 174. sırada yer alıyor. Tıpkı okulda, sabah saatlerinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın oğlu Bilal ve eşi Reyyan Erdoğan da oyunu kullandı.

İLK AÇIKLAMA

Oyunu kullandıktan sonra gazetecilere konuşan Erdoğan şu açıklamalarda bulundu:

“İkinci tipi da 28 Mayıs’ta gerçekleştiriyoruz. Burada partiler yok 1 metro uzunluğunda pusula yok. Yalnızca 2 aday kelam konusu. Bu iki adaya halkımız oyunu vereceği için seri biçimde oylama bitecektir. Türk demokrasi hayatında birinci sefer bu türlü bir oylama şahit olduğumuz olay ve bu dünya tarihinde yüzde 90’a varan iştirakle gerçekleşen yok. Demokratik uğraşını en hoş halde verdi. Ülkemiz milletimiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum. İştirak son ana kadar rehavete ulaşmadan gerçekleşmesini vatandaşlarımdan rica ediyorum.”

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir