1. Ana Sayfa
  2. Gündem

Şişli’de hemşireyi rehin alan şahsın cezası arttı

Şişli’de hemşireyi rehin alan şahsın cezası arttı
0

Şişli Abide-i Hürriyet Caddesi’ndeki özel tıp merkezinde 30 Aralık 2020’de saat 15.30 sıralarında Ramazan Keleş eski sevgilisinin kız kardeşi hemşire Hayrünnisa Can’ı vazifesi başındayken bıçakla rehin aldı.

Ramazan Keleş’in bir anlık dalgınlığından yararlanan polis, saldırganı etkisiz hale getirerek gözaltına aldı. Bıçakla yaralanan Hayrünnisa Can hastanede tedavi altına alınırken; yakalanan Ramazan Keleş 31 Aralık’ta tutuklandı.

Sanık Ramazan Keleş’in, hemşire Hayrünnisa Can’ı rehin aldığı anlar, güvenlik kameralarına da yansıdı. İstanbul 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan sanık Ramazan Keleş 30 Eylül 2021’de “Kasten öldürmeye teşebbüs” cürmünden 10 yıl mahpus, “Hakaret” 2 bin 500 TL isimli para cezasına, “Tehdit” cürmünden da 10 ay mahpus cezasına ve “Kişiyi hürriyetinden mahrum kılma” cürmünden da 6 yıl mahpus cezası olmak üzere toplam 16 yıl 10 ay mahpus ve 2 bin 500 TL isimli para cezasına çarptırdı. Yargıtay, “öldürmeye teşebbüs” hatası tarafından eksik ceza verildiğinden kararı bozdu.

YENİDEN YARGILANDI

İstanbul 1. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu sanık Ramazan Keleş getirildi. Şikayetçi Hayrunnisa Can’ın avukatı ve Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı avukatı da duruşmada hazır bulundu. Duruşma savcısı, evvelki celse bozma ilamı doğrultusunda ceza verilmesi tarafındaki mütalaasını tekrar etti. Bunun üzerine kelam verilen şikayetçi avukatı, “Bozma ilamı doğrultusunda sanığın cezalandırılmasını talep ediyoruz. Şikayetimiz devam etmektedir” dedi. Aile Bakanlığı avukatı da sanığın kabahati tasarlayarak işlediğini belirterek üst hadden cezalandırılmasını ve indirim uygulanmamasını talep etti.

“TASARLAMA YOK”

Son savunmasını yapan sanık Ramazan Keleş ise evrakta eksiklikler ve palavra tanıklıkların olduğunu savunarak “Olayda tasarlama yoktur. Ben olay yerine Hayrunnisa ile değil, Selda Öztürk ile görüşmeye gittim. Kamera kayıtlarında da olduğu üzere ben Hayrunnisa’yı görememe karşın yanına gitmedim. Öldürmeye teşebbüs kabahatinden verilen cezayı kabul etmiyorum” dedi. Sanık avukatı da olay anını gösteren kamera kayıtlarının eksper tarafından incelenerek müvekkilinin jest, mimik ve kelamlarının değerlendirilmesini, müvekklininn “Ablan buraya gelsin, seninle işim yok” diyerek kastının yaralama ve öldürme olmadığını ileri sürerek beraat talebinde bulundu. Mahkeme, manzara kayıtlarının daha evvel incelendiğini ve cürüm açısından kıymetlendirme yapıldığını belirterek yine inceleme yapılması tarafındaki talebi reddetti.

PİŞMANLIK GÖSTERMEDİĞİ KANAATİYLE İNDİRİM UYGULANMADI

Mahkeme heyeti kararında, sanık Ramazan Keleş’in “Kasten öldürmeye teşebbüs” kabahatinden meydana gelen ziyan ve tehlikenin yükünü dikkate alarak 13 yıl mahpus cezasına çarptırılmasına karar verdi. Tutukluluk halinin devamına hükmedilen sanığın samimi pişmanlığı bulunmadığına kanaat getiren mahkeme, indirim uygulamadı.

Yazar Hakkında

Yorum Yap