1. Ana Sayfa
  2. Gündem

Sarıyer’de Sırp çete tarafından işlenen cinayetin davasına başlandı

Sarıyer’de Sırp çete tarafından işlenen cinayetin davasına başlandı
0

Karadağ’da bulunan Skaljari çetesinin yöneticilerinden olduğu sav edilen Risto Mijianoviç’in, İstanbul’da bir restaronttan kaçırıldıktan sonra Sarıyer’de bulunan bir villada azap yapılarak öldürülmesine ait dava başladı. Sırp yetkililerin emniyete verdiği bilgilere nazaran, Mijanoviç’in Uskumruköy’de bulunan bir restoranda tuzağa düşürülerek kaçırıldığı, azap edildikten sonra 10 Kasım 2020 günü öldürüldüğü, cesedinin hafif ticari araçla restoran yakınında bulunan Zeljko Bojanic’e ilişkin villanın gerisine gömüldüğü sav edilmişti. Yetkililer tarafından, Mijanoviç’in azap gördüğüne dair fotoğraflar da emniyete gönderilmişti. Azap fotoğrafları tutuklanan Radoje Zivkovic’in flaş belleğinde çıkmıştı. Risto Mijanoviç’in azap yapıldıktan sonra gömüldüğü sav edilen Zeljko Bojanic’e ilişkin Sarıyer’deki villada yapılan hafriyatta ceset bulunamamıştı. Bojanic’in villanın bodrum ve bahçe katında cinayeti kamufle atmak hedefiyle kapsamlı tadilat yaptığı ve cesedin diğer bir yere taşındığı tez edilmişti.

VİLLANIN SAHİBİ BOJANİC: “YOK OLMASIYLA HİÇ İLGİM YOK”

İstanbul 40. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya, öteki hatadan tutuklu bululan Radoje Zivkovic Ses ve Manzaralı Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile bağlandı. Tutuklu sanıklar Zeljko Bojanic, Hakan Kaptan ile öbür kabahatten mesken mahpusunda bulunan Milan Vujotic de duruşmaya katıldı. Duruşmada savunması alınan villanın sahibi Zeljko Bojanic, Karadağ vatandaşı olduğunu ve Türkiye’ye yaşamak emeliyle geldiğini söyleyerek, “2009’da Sırbistan’a gittim. Cinayetle hiçbir bağım yok. Kimseyi kaçırmayı, öldürmeyi düşünmedim. Öldürülen kişi bahçeme gömülmüş. Benim meskenime hiç gelmedi. Yok olmasıyla ilgili hiçbir bilgim yok. 7 aydır tutukluyum” dedi. Bojanic’in avukatı Ersan Şen, “Sulh cezadaki savcıda somut bir kanıt yok. Üç gün kazmışlar. Şahsın meskenini mahvetmişler, mülkiyet hakkı ihlal edilmiş. Bugün bu dava bitmeyecekse biz tahliye talep ediyoruz. Risto hukuken meyyit kabul edilip tıbben sağ olup olmadığı bilinemiyorsa bu şahıs öldü kabul edilemez. Bugüne kadar rastgele bir kanıt oldu mu şahsın öldüğünü gösteren? Tahliyesi elzemdir” diye konuştu.

RADOJE ZİVKOVİC: “CİNAYETLE ALAKAM YOK”

Daha sonra savunması alınan sanık Radoje Zivkovic ise kendisine ilişkin flaş bellekte Risto Mijanovic’nin azaba uğradığı imgeleri bulunduğunun sorulması üzerine “O flaş belleği avukat verdi. Karadağ’daki dava için. Onlarla hiçbir alakam yok. Cinayetle hiçbir ilgi ve alakam yok. Kimseyi kaçırmadım, azap etmedim ve öldürmedim. Ölen Risto’yu tanımıyorum. Milan dışında bu belgedeki sanıkları tanımıyorum. Villanın sahibi Zeljko’yu da tanımıyorum” dedi. Hakimin, dijital malzemelerinin ve cep telefonunun şifresini sorması üzerine Zivkovic, “Şifreleri unuttum bilsem söylerdim. Suçsuzum” dedi. Sanıklardan Milan Vujotic ise “Buradaki sanıklarla hiçbir bağım yok, tanımıyorum. Ölen Risto’yu da tanımazdım. Cürüm işlemedim, bilmiyorum neden buradayım. Öldürülen kişi ortadan kaybolduğunda İspanya’daydım. Hem ruhsal, hem fizyolojik sıhhat durumum güzel değil. 9 aydır mesken hapsindeyim” dedi.

Sanık Hakan Kaptan ise sanık Zeljcko’yu Boris diye bildiklerini ve restoranında haftanın 4-5 günü gelip hatırı sayılır para harcayan bir müşterisi olduğunu belirtti. Kaptan, hakimin Zeljcko’nun internet, elektrik üzere aboneliklerini neden üzerine aldığını sorması üzerine “O üzerine abonelikleri alamadığını söyleyince yardım etmek istedim. Bana ayda 4-5 bin lira veriyordu, ben de abonelik fiyatlarını ödüyordum. Lakin kendi faturalarımla karışmaya başlayınca geçen sene abonelikleri çıkardım” dedi.

RESTORAN SAHİBİNE TAHLİYE

Duruşma savcısı, sanıkların tutukluluk hallerinin devamını talep etti. Orta kararını açıklayan mahkeme heyeti, Risto Mijanoviç’n kaçırıldığı argüman edilen restoranın sahibi Hakan Kaptan’ın yurt dışı çıkış yasağıyla tahliyesine karar vererek duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

İDDİANAME

İddianamede, sanıkların Kavackı cürüm örgütüne mensup olduklarını belirterek ortalarında hasımlık bulunan Skaljeri isimli kabahat örgütünün üst seviye pozisyonunda yer alan üyesi Risto Mıjanovıc’i pusuya düşürüp Uskumruköy’de bulunan restorana çağırdıkları ve buradan Mıjanovic’i kaçırarak yeniden restorana yakın aralıkta bulunan Zeljko Bojanıc’e ilişkin Orman ada Villaları 167’ye götürdükleri anlatıldı. Burada Risto Mıjanovıc’i elleri, ayakları bağlı, ağzı bantlı bir formda eziyet ederek öldürüp ortadan kaldırdıkları belirtildi. Şüphelilerden örgüt üyesi pozisyonunda bulunan Zeljko Bojanic ve Hakan Kaptan’ın “Silahlı cürüm örgütüne üye olmak” cürmünden 2 yıl 6 ayda 6 yıla kadar mahpusu istenirken, fikir ve hareket birliği içinde hareket ederek Risto Mıjanovıc’i kaçırıp eziyet edip öldürmek kabahatinden ağırlaştırılmış müebbet mahpusları istendi. Zeljko Bojanic’in “Resmi evrakta sahtecilik” hatasından 2 yıldan 5 yıla kadar mahpusu de istendi.

Yazar Hakkında

Yorum Yap