1. Ana Sayfa
  2. Gündem

Paris’ten yola çıkan romanlara konu olan Orient Express Türkiye’de

Paris’ten yola çıkan romanlara konu olan Orient Express Türkiye’de
0

Paris’ten 5 gün evvel yola çıkan ve Amerika vatandaşı 57 yolcusu bulunan tarihi Orient Express treni, Edirne Kapıkule Tren Gar’ından ülkeye giriş yaptı. 1883 yılından itibaren hizmet veren ve Agatha Christie’den Alfred Hitchcock’a kadar birçok müellife mevzu olan Orient Express treni, burada kısa bir mola verdi. Trenin yolcuları, seferi düzenleyen firmanın organize ettiği, halk oyunu takımı tarafından karşılandı. Yolcular, çalan davul-zurna eşliğinde halk oyunu takımıyla karşılıklı oynadı. 

‘İSTANBUL’DA VAKİT GEÇİRMEYİ DÖRT GÖZLE BEKLİYORUZ’

Yolculardan Janet Mattar, Edirne’ye gelene kadar Avrupa’da çok hoş kentler gezdiklerini belirterek, “Paris’te şahane birkaç gün geçirdik. Paris’ten Budapeşte’ye, sonrasında Bükreş’e geçtik, oralar da çok hoştu ve değişik bir tarihi vardı. Akabinde Bulgaristan’ın Varna kentinde durduk. Orada da çok farklı şeyler gördük, bilhassa Karadeniz çok hoştu. Artık de sahiden İstanbul’da vakit geçirmeyi dört gözle bekliyoruz” dedi. 

Trenle seyahati ‘zamanda yolculuk’ olarak tanımlayan Mattar, “Yolculuğumuz vakitte geri seyahat yapmak üzere biraz. Bize çok hoş davrandılar, kendimizi çok kıymetli hissettik. Tren de çok konforlu ve hoş. İstanbul’da muhtemelen her zamanki turistik yerleri gezeceğiz. Ayasofya, Kapalıçarşı, baharatçılar, boğaz köprüsü üzere yerlere kesinlikle gideceğiz. Bunların dışında bize ne tavsiye ederlerse oralara gideceğiz. Edirne’de bu formda karşılanmamız çok eğlenceliydi. Burada nasıl dans ettiklerini görmek ve beşerlerle temasta bulunmak çok eğlenceliydi” diye konuştu. 

‘KENDİMİZİ ŞANSLI HİSSETTİK’

Ann Stern ve eşi Brian Stern de seyahatlerini eşsiz bir tecrübe olarak anlattı. Ann Stern, “Treni anlatmak için cümlelere dökmek nitekim çok güç. 1920’lerin modasıyla çok hoş dekore edilmiş, ikonik bir onarımı var. Seyahatimiz boyunca tanıştığımız beşerler oldu. Paris’ten, Budapeş’teye, Bükreş’e ve son olarak Türkiye’ye tanıştığımız herkes hakikaten çok sıcak karşıladı. Bu nedenle kendimizi çok şanslı hissettik. Trendeki çalışanın hizmeti ve tutumlarını bize çok âlâ hissettirdi” sözlerini kullandı. 

‘TÜRKİYE SEYAHATİMİZİN EN CAN ALICI NOKTASI’ 

Brian Stern de, Türkiye’nin seyahatlerinin en can alıcı noktası olduğunu belirtti. Stern, “Gerçekten güya bir vakitte seyahat tecrübesi yaşıyorsunuz. Seyahatimizin sahiden tadını çıkardık. Yolda yürürken görüntüyü görüyorsunuz, istasyondan istasyona giderken zirvelerin gözünüzün önünde sıra sıra geçtiğini görüyorsunuz bu nitekim çok hoş hissettiriyor. İstanbul’da tarihi yerlere gideceğiz, çok heyecanlıyız zira burası cinsin en can alıcı noktası olacak” dedi. 

?

Yazar Hakkında

Yorum Yap