1. Ana Sayfa
  2. Gündem

Ordu’da 2 günde 94 noktada heyelan! ‘İlimizde yanlış yerleşimler var’

Ordu’da 2 günde 94 noktada heyelan! ‘İlimizde yanlış yerleşimler var’
0

Ordu’nun İkizce, Çaybaşı, Akkuş ve Ünye ilçelerinde tesirli olan sağanak, hayatı olumsuz etkiledi. Pazartesi günü başlayıp aralıklarla salı günü akşam saatlerine kadar tesirli olan kuvvetli sağanak, derelerin taşmasına ve heyelanlara neden oldu. Yağış nedeniyle 4 ilçede 94 noktada heyelan oldu. Sağanağın akabinde Ordu Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerine bağlı gruplar, heyelanlı alanlarda paklık çalışması başlattı. 148 işçi ve 74 iş makinesiyle sürdürülen çalışmalarla kapanan yollar yine ulaşıma açıldı.

‘BAŞARILI ÇALIŞMAYLA ATLATTIK’

Ordu Büyükşehir Belediye Lideri Mehmet Hilmi Güler, yapılan müdahalelerle büyük bir afetin ve selin olmasının engellendiğini söyledi. Güler, “Yoğun bir yağmur bizi alarma geçirdi lakin aldığımız önlemlerle çok şükür can kaybı ve büyük bir kasvet olmadan atlattık. Vilayetimizde 94 yerde heyelan oldu. 148 işçi ve 74 iş makinesiyle ağır bir çalışmayla heyelan sayısının artmasını önledik. Çalışmalarımız sonucunda yağışlardan yalnızca heyelanla ziyan gördük. İkizce, Ünye, Akkuş üzere yerlerde süratli bir çalışma yaparak sorun olmasını engelledik. Birebir vakitte daha evvelden suların denize ulaşmasına sağladığımız için teknik olarak başarılı bir çalışmayla atlatmış olduk. Heyelandan ötürü maddi bir hasar var. Yağış öncesinde uyum yaptık. Zira bahsettiğimiz üzere İkizce çok sıkıntı bir yer, Çaybaşı birebir biçimde, Ünye ve Akkuş da doğal zorluklara karşın ağır bir çalışmayla düzgün bir takım çalışmasıyla toparladık. Öbür yerlerdeki büyük sorun biz başarılı bir biçimde atlatmış olduk” dedi.

‘İLİMİZDE YANLIŞ YERLEŞİMLER VAR’

Kentte yanlış yerleşim yerleri olduğunu ve bu nedenle ilçelerde yeni yerleşim alanları kurulduğunu tabir eden Güler, “Bu bölge heyelan bölgesi. Sel tehlikesini atlatıyoruz lakin heyelan büsbütün toprak ve yer yapısıyla ilgili. Bunlarla ilgili çalışmalarımızı ağır halde yapıyoruz. Vilayetimizde yanlış yerleşimler var. Vaktinde halkımız görüntüsü hoş yerleri yerleşim yeri seçmiş lakin işin jeolojik boyutuna, jeofizik boyutuna bakmamışlar. Buralarda artık kalıcı bir tahlil olsun, diye yeni yerleşim yerleri yapıyoruz. Hem mümkün bir sarsıntıya karşı hem öteki yerlerde olması beklenen zelzelelere karşı bir çalışma dizisini sürdürüyoruz. Hem heyelana hem sarsıntıya karşı sağlam yerleri seçerek buralarda yeni yerleşim merkezi yapıyoruz. Eski yerleşim yerleri anılarıyla, anılarıyla devam edecek ancak tıpkı vakitte yeni ilçeler yapıyoruz. Bu da bizim ileriye dönük çalışmalarımızın bir parçası” diye konuştu.

Başkan Güler, şehircilikteki yeşil alan ölçüsünü yüzde 115 oranında artırdıklarını kelamlarına ekledi.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap