1. Ana Sayfa
  2. Gündem

Meteoroloji saat vererek uyardı! Kuvvetli şekilde bekleniyor

Meteoroloji saat vererek uyardı! Kuvvetli şekilde bekleniyor
0

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere nazaran: Ülkemiz genelinin modüllü ve çok bulutlu, Marmaranın güneyi, Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz’in iç kısımları, Doğu Anadolu’nun kuzey ve batısı ile Trabzon, Rize ve Adıyaman etrafları sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği iddia ediliyor. Yağışların, Ege, İç Anadolu’nun kuzeybatısı ile Burdur, Antalya’nın batı etraflarında lokal kuvvetli olması bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI: Hava sıcaklığı doğu bölgelerde 4 ila 6 derece artacagı, yurt genelinde mevsim normalleri civarında seyredeceği varsayım ediliyor.

RÜZGAR: Rüzgarın kuzey ve kuzeydoğu vakitle güney ve güneydoğu taraflardan hafif, orta sıra orta kuvvette, yağış alan yerlerde yağış anında kuvvetlice (30-50 km/saat) eseceği iddia ediliyor.

UYARILAR

Yapılan son değerlendirmelere nazaran; yurdun batı kesitlerinde 2 Haziran 2023 Cuma günü görülecek gök gürültülü sağanak yağışların, Ege bölgesi, Eskişehir, Ankara, Antalya’nın batı kısımları ile Burdur’da mahallî olarak kuvvetli (21-50 kg/m2) olması beklendiğinden sel, su baskını, yıldırım, lokal dolu yağışı ve yağış anında kuvvetli rüzgar üzere aksiliklere karşı dikkatli ve önlemli olunması gerekmektedir.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA

Parçalı ve çok bulutlu, güney kısımları sabah saatlerinden itibaren aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği kestirim ediliyor.

EGE

Parçalı ve çok bulutlu, akşam birinci saatler Afyonkarahisar ve Denizli sabah saatlerinden itibaren bölge geneli aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği iddia ediliyor. Yağışların öğlen saatlerinden sonra yer yer kuvvetli olması bekleniyor.

AKDENİZ

Parçalı ve çok bulutlu, akşam birinci saatler Burdur, Isparta ve Antalya’nın batısı, sabah saatlerinden itibaren bölge geneli (Hatay haric) aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği varsayım ediliyor. Yağışların, öğlen saatlerinden sonra Burdur etraflarında lokal kuvvetli olması bekleniyor.

İÇ ANADOLU

Parçalı ve çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği kestirim ediliyor. Yağışların, bölgenin kuzeybatısında mahallî kuvvetli olması bekleniyor.

BATI KARADENİZ

Parçalı ve çok bulutlu, iç bölümleri sabah saatlerinden itibaren mahallî sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği kestirim ediliyor.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ

Parçalı ve çok bulutlu, akşam birinci saatleri Trabzon, Rize ve Artvin etrafları, sabah saatlerinden bölgenin iç kısımları aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği kestirim ediliyor.

DOĞU ANADOLU

Parçalı ve çok bulutlu, bölgenin kuzey ve batı bölümleri öğlen saatlerinden itibaren aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği kestirim ediliyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU

Parçalı ve çok bulutlu, Adıyaman etrafları öğlen saatlerinden itibaren aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği varsayım ediliyor.

‘BATI KISIMLARDA LOKAL KUVVETLİ YAĞIŞ BEKLENİYOR’

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamada ” Yapılan son değerlendirmelere nazaran; yurdun batı kesitlerinde 2 Haziran 2023 Cuma günü görülecek gök gürültülü sağanak yağışların, Ege bölgesi, Ankara, Antalya’nın batı kısımları ile Burdur’da lokal olarak kuvvetli (21-50 kg/m2) olması beklendiğinden sel, su baskını, yıldırım, lokal dolu yağışı ve anında kuvvetli rüzgar üzere aksiliklere karşı dikkatli ve önlemli olunması gerekmektedir.” sözleri yer aldı.

ANKARA VALİLİĞİ UYARDI: GÖK GÜRÜLTÜLÜ SAĞANAK YAĞIŞLARA DİKKAT!

Ankara Valiliği’nden yapılan açıklamada, ” Meteoroloji Genel Müdürlüğü Tahlil ve Teknik Merkezinden alınan son datalara nazaran; yurdun batı bölümlerinde 2 Haziran 2023 Cuma günü görülecek gök gürültülü sağanak yağışların Ankara’da mahallî olarak kuvvetli (21- 50 kg/m2) olması beklendiğinden sel, su baskını, yıldırım, lokal dolu yağışı ve yağış anında kuvvetli rüzgar üzere aksiliklere karşı dikkatli ve önlemli olunması gerekmektedir” tabirleri yer aldı.

İL VİLAYET UYARILAR

Afyonkarahisar, Ankara, Antalya, Aydın, Burdur, Denizli, Eskişehir, İzmir, Kütahya, Manisa, Muğla ve Uşak için gök gürültülü sağanak yağış ikazında bulunuldu.

5 GÜNLÜK TAHMİN

Yazar Hakkında

Yorum Yap