1. Anasayfa
  2. Gündem

Mehmet Barlas hayatını kaybetti

Mehmet Barlas hayatını kaybetti
0

Sabah Gazetesi Başyazarı Mehmet Barlas, rahatsızlığı nedeniyle bir müddettir tedavi gördüğü Şişli’deki bir hastanede hayatını kaybetti. Barlas’ın vefatı sevenlerini ve medya topluluğunu yasa boğdu.

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 1971 yılında mezun olan Mehmet Barlas, Türkiye Ulusal Talebe Federasyonu’nda basın kurulu başkanlığı yaptı. Gazetecilik ile öğrencilik devrinde babasının kurucusu olduğu Son Havadis gazetesinde tanıştı. Cumhuriyet gazetesinde profesyonel gazeteciliğe başladı. 12 Mart Muhtırası sonrası gazeteden çıkarıldı. İsmail Cem’in genel müdürlüğü devrinde TRT’de iç ve dış haberler danışmanlığı yaptı. 1968 yılında Gazeteciler Cemiyeti’nin düzenlediği müsabakada, inceleme kısmında birincilik mükafatı aldı. Türkiye’de yayımlanan gazetelerin birçoğunda çalışan Mehmet Barlas, Sabah gazetesi başyazarıydı.

PAZAR GÜNÜ TOPRAĞA VERİLECEK

Gazeteci Mehmet Barlas’ın cenazesi, Levent Barbaros Hayrettin Paşa Camii’nde, pazar günü öğlen namazına müteakip düzenlenecek cenaze merasiminin akabinde Yeniköy Mezarlığı’na defnedilecek.

BAKAN KOCA’DAN AÇIKLAMA

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Gazetecilik mesleğinin duayen isimlerinden Mehmet Barlas, tedavi gördüğü hastanede hayata veda etti. Kendisine Allah’tan rahmet, ailesine, yakınlarına, okurlarına ve medya topluluğuna başsağlığı diliyorum.” tabirlerini kullandı.

BAŞSAĞLIĞI MESAJLARI

Türkiye Büyük Millet Meclisi  Lideri Mustafa Şentop, “Vefat haberini aldığımız Sabah Gazetesi başyazarı, duayen gazeteci Mehmet Barlas’a Allah’tan rahmet, kederli ailesine ve basın topluluğumuza baş sıhhati diliyorum.” sözlerini kullandı.

Cumhurbaşkanlığı Sözücü İbrahim Kalın, ” Basın dünyamızın duayen isimlerinden Sayın Mehmet Barlas’ın vefatını büyük bir teessürle öğrendim. Rabbim rahmet eylesin. Yeri cennet olsun. Ailesine ve Turkuaz Medya kümesine taziyelerimi sunuyor ve sabırlar diliyorum.” dedi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, “Sabah Gazetesi Başyazarı Mehmet Barlas’a Allah’tan rahmet, ailesine, sevenlerine ve tüm medya topluluğumuza başsağlığı diliyorum.
Mekanı Cennet Olsun.” sözlerini kullandı.

AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda ” Duayen gazeteci Mehmet Barlas’ın vefatını derin bir hüzün ile öğrendim. Merhuma Allah’tan rahmet; ailesine, sevdiklerine ve yakınlarına sabır dilerim.” dedi.

AK Parti Küme Başkanvekili Hasret Güçlü, “Basın tarihimizin usta isimlerinden Sabah Gazetesi Başyazarı, Mehmet Barlas’a Cenab-ı Allah’tan rahmet diliyorum. Yeri cennet olsun. Ailesinin, sevenlerinin ve tüm basın topluluğumuzun başı sağ olsun.” sözlerini kullandı.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, “Basın dünyamızın usta isimlerinden Mehmet Barlas’ın vefatını büyük bir hüzünle öğrendik. Allah rahmet eylesin… Kıymetli ailesine ve Turkuaz Medya kümesine başsağlığı diliyoruz…” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Basın dünyasının duayen isimlerinden Sabah Gazetesi’nin Başyazarı Mehmet Barlas’ın vefatını derin bir ıstırap ile öğrendim. Mehmet Barlas’a Allah’tan rahmet; ailesine, yakınlarına, okurlarına ve Sabah Gazetesi’ne başsağlığı dilerim.” sözlerini kullandı.

Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, ” Türk Basın dünyasının duayenlerinden, Sabah Gazetesi’nin başyazarı Mehmet Barlas’ın vefatını derin bir ıstırapla öğrendim. Sayın Barlas’a Allah’tan rahmet, ailesine, okurlarına, sevenlerine ve tüm medya topluluğuna başsağlığı diliyorum.” dedi.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, “Sabah Gazetesi Başyazarı Mehmet Barlas’ın vefatını teessürle öğrendim. Merhum Mehmet Barlas’a Allah’tan rahmet,ailesine ve Sabah Gazetesi topluluğuna başsağlığı,sabır diliyorum. Rabbim,merhameti/mağfireti ile muamele eylesin. Yeri cennet olsun.” tabirlerini kullandı.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir