1. Anasayfa
  2. Gündem

Mavi gözlü insanların nereden geldiği ortaya çıktı: Hepsi akraba çıktı!

Kopenhag Üniversitesi'ndeki bilim insanları çok çarpıcı bir teori ortaya attı. Bilim insanlarına göre mavi gözlü bütün insanlar binlerce yıl önce yaşamış tek bir insanın torunu.

Mavi gözlü insanların nereden geldiği ortaya çıktı: Hepsi akraba çıktı!
0

Bilim insanlarına göre dünyadaki tüm mavi gözlü insanlar aslında birbirleri ile akraba. Kopenhag Üniversitesi’nde görevli bilim insanlarının yaptığı araştırmaya göre dünyadaki tüm mavi gözlü insanların binlerce yıl önce doğan tek bir insanın torunu olduğu teorisi ortaya atıldı.

İngiliz Daily Mail’de yayımlanan bir habere göre Kopenhag Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, dünya nüfusunun tüm mavi gözlülerinin, nesiller boyunca aktarılan tek bir geni paylaştığını düşünüyorlar. Her göz rengi, insanların genlerindeki farklılıklar tarafından belirlenir ve göz rengi doğrudan iris’in ön tabakasındaki melanin miktarıyla ilişkilidir. HERC2 geni, dünya çapındaki milyonlarca mavi gözlü insanın genlerinde bulunur. Kopenhag Üniversitesi’ndeki bilim insanları, tüm mavi gözlü insanların, 6.000 ila 10.000 yıl önce yaşamış ortak bir atadan türediğini iddia ediyor.

HERC2, herkesin gözlerinde olan OCA2 genini engeller ve sonuç olarak gözü mavi hale getirir. OCA2, gözdeki kahverengi pigment miktarını belirler ve bloke edildiğinde gözler açık, soluk bir renkte kalır.HERC2’de bulunan aynı mutasyon, nesiller boyunca aktarılır ve bilim insanları bu genin tek bir kişiden başlayarak sürekli olarak aktarıldığı teorisine inanıyor.

Kopenhag ekibi, başlangıçtaki mutasyonu tanımladı ve diğer tüm mavi gözlülerin de bu mutasyona sahip olduğunu gözlemledi. Araştırmaya göre gözleri mavi olanlar geçmişlerini araştırdığında diğer mavi gözlü insanlarla ilgili olduğunu keşfedecek. Dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 8 ila yüzde 10’unun mavi gözlü olduğu düşünülüyor.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir