1. Anasayfa
  2. Gündem

LGS heyecanı başladı! Herkes kimliklerini unutan öğrenciler için seferber oldu

LGS heyecanı başladı! Herkes kimliklerini unutan öğrenciler için seferber oldu
0

Türkiye genelinde Ortaokul 8. sınıf öğrencileri Liselere Geçiş İmtihanı’nda ter döküyor. Türkiye’de 8. sınıfa  toplam 1 milyon 246 bin 429 öğrenci kayıtlı. Sarsıntı bölgesi dışında 71 kentte öğrenciler kendi okullarında imtihana girdi. LGS’nin birinci oturumu saat 09.30’da başladı. Esenler Oruç Reis Ortaokulu’nda imtihana giren öğrenciler ve aileleri sabah erken saatte okula geldiler. Adaylar okula kimlik denetimleri yapılarak alındı. Öğrencilerin aileleri ise çocuklarını okul bahçesinde bekledi.  İmtihana 3 dakika kala gelen bir öğrenci koşarak okula girdi. Okul önünde bekleyen veliler ise, öğrenciyi alkışladı.

İkinci oturuma girecek öğrenciler okul bahçesinde saat 11.30’a kadar dinlenecek. 11.30’da başlayan ikinci oturum ise, saat 12.50’de sona erecek.

“EN AZ 400 PUANI AŞMAK İSTİYORUM”

Kızıyla birlikte imtihan saatini bekleyen Halil Güneri, “Çok heyecanlıyız, çok memnunuz. Yeni bir liseye gidecek. İnşallah hoş bir puan alır. Duacısıyız” dedi. Kızı Esma Feyza Güneri ise heyecanlı olduğunu söyleyerek “Hem heyecan var bir yandan ise gerilim olmamak için önemsememe var. Tekrar genel olarak heyecanlıyım. En az 400 puanı aşmak istiyorum” diye konuştu.

“UMARIM HEPSİ İSTEDİKLERİ OKULLARI KAZANIRLAR”

Oğluyla birlikte bekleyen Melek Topçu, “Umarım hepsi istedikleri okulları kazanırlar. Hepsine muvaffakiyetler diliyorum. Allah’ım kolaylıklar versin” sözlerini kullandı. İmtihana girecek olan İbrahim Topçu ise, “İnşallah imtihanım hoş geçecek. Atışalanı Anadolu Lisesi’ni istiyorum puan olarak tutturursam. Çok fazla gerilim yok şu an”  formunda konuştu.

AĞABEYİNİN KİMLİĞİNİ KOŞARAK YETİŞTİRDİ

Şişli Atatürk Ortaokulu’nda da imtihana girecek adaylar erken saatlerden itibaren okula geldi. Bir aday kimlik kartını yanına almayı unuttu. Çabucak annesini arayan Hasan Kızılyel, meskendeki kimliğini annesinden istedi. Kimlik gelene kadar veliler tarafından teselli edilen Kızılyel, kardeşinin koşarak kimliğini getirmesiyle son anda imtihana girdi. Kardeşinin kimliğini koşarak okula yetiştiren Enes Kızılyel “Abim konuttan çıkarken heyecandan konutta kimliğini unuttu. Sonra annemi aradı. ‘Evde kimliğimi unuttum’ dedi. Ben de çabucak kimliği alıp koşarak okula geldim. İmtihana yetiştirdim. İmtihana giremeseydi abim çok üzülürdü. Annem, babam ağabeyime çok kızardı. Ben de çok üzülürdüm. Abim ‘Liseyi kazanacağım’ diye hergün çok çalışıyordu. Ben olmasaydım imtihana yetişemeyecekti” dedi.

“İNŞALLAH EMEĞİNİN KARŞILIĞINI ALIR”

Kadıköy’de bulunan Mustafa Mihriban Boysan Ortaokulu’nda imtihana girecek öğrenciler okul bahçesinde aileleriyle sarılıp vedalaştı. Öğrenciler okula girdikten sonra veliler bahçeden dışarı çıkarıldı. Kimi öğrenciler imtihanın başlamasına dakikalar kala koşarak içeri girdi. Okul kapısının kapatılmasının akabinde saatler 09.30’u gösterdiğinde imtihan başladı. Kimi veliler okul bahçesi dışında öğrencilerini beklemeye devam etti.

Sınava giren öğrenciler 75 dakika sürecek birinci oturumda, Türkçe, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ile yabancı lisan derslerinden 50 soru cevapladı. Verilecek 45 dakikalık ortadan sonra saat 11.30’da başlayacak ikinci oturumda öğrenciler, Matematik ve Fen Bilimleri alanlarındaki 40 soruyu 80 dakikada yanıtlayacak. Öğrenci velisi Murat Kalaycı, “Baya bir hazırlık yaptık. İnşallah emeğinin karşılığını alır. Annesi şu an çok heyecanlı. Hatta çocuk içeri girerken ağladı. İnşallah heyecanını yener. Biz de şu an çok heyecanlıyız. Takviye olmaya geldik. İnşallah hoş olur. Bütün çocuklar istedikleri yeri kazanır.” dedi. İmtihana girecek bir öğrenci ise, “Hazırlandım fakat çok da bir heyecanım yok. Yapacağımı düşünüyorum.” diye konuştu.

EDİRNE

Edirne’de LGS’ye giren 3 bin 920 öğrenci sabahın erken saatlerinden itibaren, okulların yolunu tuttu. Birinci oturumu saat 09.30’da başlayan imtihan için okullarda öğrenciler aileleriyle merakla içeriye alınacakları saati bekledi. Saatler 09.00’ı göstermesiyle içeriye alınmaya başlayan öğrencilerden okula girişte, cep telefonu, takı ve gibisi aksesuarları bırakmaları istendi. Öğrenciler içeriye girerken veliler de dışarı da heyecanla beklemeye başladı.

Mithatpaşa Mahallesi’ndeki İstiklal Ortaokulu’nda bir erkek öğrenci okula girişte kimliğini unuttuğunu fark etti. Kimliksiz içeri alınmayan öğrencinin yardımına okulun önünde bekleyen bir veli koştu. Motosikletiyle öğrenciyi meskenine götürüp kimliğini almasını sağlayan vatandaş, tekrar okula getirdi. Dakikalar kala okula yetişen öğrenci, çabucak imtihana gireceği salona alındı.

 

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir