1. Anasayfa
  2. Gündem

Kosova’ya Türk askeri gidiyor!

Kosova’ya Türk askeri gidiyor!
0

Kosova’da NATO askerleri ve bölgede yaşayan Sırplar ortasında yaşanan olayların akabinde, NATO destek kuvvet gönderme kararı aldı. Türk askerinin de NATO gücü kapsamında bölgeye gideceği açıklandı. Ulusal Savunma Bakanlığı, Kosova’da meydana gelen olaylar nedeniyle daha evvelden NATO Kosova Gücüne tahsisli olan 65’inci Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı’na bağlı bir komando taburunun ihtiyat birliği olarak görevlendirildiğini bildirdi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, “Türkiye’nin; Birleşmiş Milletler, NATO, Avrupa Birliği, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı vazifeleri ile ikili münasebetler kapsamında bölgesel ve global barış ve istikrara katkı sağlamayı sürdürdüğü” belirtildi. Açıklamada, “Bu bağlamda ülkemiz, ortak tarihi ve kültürel kıymetlerimizin bulunduğu Balkanlardaki gelişmeleri de yakından takip etmekte; son günlerde dost ve kardeş Kosova’nın kuzeyinde gerçekleşen, bölgesel güvenlik ve istikrara ziyan veren olayların diyalog yoluyla tahlili için yapan bir tavır sergilemekte ve taraflara itidal davetinde bulunmaktadır. Kosova’da meydana gelen olaylar sonrası NATO Müşterek Kuvvet Komutanlığı/Napoli (İtalya) tarafından yapılan talebe istinaden, daha evvelce NATO Kosova Gücüne tahsisli olan 65’inci Mekanize Piyade Tugay Komutanlığımıza bağlı bir komando taburu ihtiyat birliği olarak görevlendirilmiştir. Görevlendirilen birliğimizin 4-5 Haziran 2023 tarihlerinde Kosova’da bulunan Sultan Murat Kışlasına intikali planlanmıştır” denildi.

Avrupa endişeli

Kosova’nın kuzeyinde, Sırpların çoğunlukta olduğu bölgelerde meydana gelen gerginlik, tüm Avrupa’yı endişelendiriyor. Son olarak Avrupa Birliği (AB), taraflara tansiyonu azaltın daveti yaparak sert biçimde uyardı. Açıklamada “Gerilimin düşürülmemesi olumsuz sonuçlara yol açacaktır” sözü yer aldı.

AB Dışişleri ve Güvenlik Siyasetleri Yüksek Temsilcisi Josep Borrell tarafından yapılan açıklamada “Kosova’nın kuzeyinde vatandaşlara, KFOR birliklerine, kolluk kuvvetlerine ve medyaya yönelik şiddet hareketlerini en güçlü biçimde kınamaktadır. Şiddet önlenebilirdi ve gelecekte de kaçınılmalıdır. AB, ilgili misyonlarını yerine getirme konusunda NATO’nun KFOR misyonunun ve AB’nin EULEX misyonunun ardındadır. Hem Kosova’yı hem de Sırbistan’ı tansiyonu azaltmak için derhal ve şartsız tedbirler almaya, bölücü telaffuz kullanmayı bırakmaya ve daha fazla uyumsuz hareketten kaçınmaya çağırıyoruz” dedi. AB daha evvel bölgede seçimlerin yenilenmesi ve Sırp adayların seçime iştirakinin sağlanması davetinde bulunmuştu.

Kosova’da ne oluyor?

Kosova’nın tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan etmesinden itibaren Sırbistan idaresi ile yaşanan tansiyon hiç durmadı.
Son olarak Sırpların yoğunlukta yaşadığı Mitroviça, Zubin Potok, Leposaviç ve Zvecan’da yapılan ve Sırplarca boykot edilen lokal seçimi Arnavut adaylar kazanmıştı. Geçtiğimiz hafta Sırplar, Arnavut asıllı liderlerin belediye binalarına girmesine müsaade vermedi. Çıkan olaylarda 30 KFOR askeri yaralandı.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir