1. Ana Sayfa
  2. Gündem

Kıbrıs Türkü Asya Karaali GKRY’de duvardan aşağı atılmıştı! Görüntüler ortaya çıktı

Kıbrıs Türkü Asya Karaali GKRY’de duvardan aşağı atılmıştı! Görüntüler ortaya çıktı
0

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) yaşayan 25 yaşındaki Asya Karaali’nin, arkadaşlarıyla birlikte gittiği Güney Kıbrıs Rum Kısmı’nda (GKRY) uğradığı taarruza ve 2 metre yüksekliğindeki duvardan aşağı atıldığı anlara ilişkin güvenlik kamerası manzaraları ortaya çıktı. Manzaralarda Karaali, duvardan düşmeden evvel iki küme ortasında tartışma yaşandığı ve ilerleyen dakikalarda Karaali’nin aşağı itildiği görüldü.

Söz konusu imgelerin GKRY polisi tarafından incelendiği aktarılarak, atakla ilişkili 1 kişinin daha arandığı söz edildi. GKRY Polis Sözcüsü Eleni Konstantinu yaptığı açıklamada, münferit bir olayın kelam konusu olduğunu belirterek, Karaali’nin yaralanmasına yol açan nedenlerin araştırıldığını söyledi. Konstantinu, tartışmanın değersiz bir nedenden çıktığını ve Karaali’nin yaralanmasıyla sonuçlandığına dikkat çekti. Konstantinu, birinci andan itibaren olayı araştırdığını, tüm tanıklıkların ve ihtimallerin değerlendirildiğini açıkladı.

Saldırıda ırkçılık ihtimali dışlanmadı

Gazimağusa Polis Basın Sözcüsü Stiv Theodolu ise yaptığı açıklamada, sorgu makamlarının bölgedeki kamera kayıtlarından elde ettikleri görsel malzemesi incelediğini söyledi. Theodolu, yapılan kıymetlendirme sonucunda olaya, tutuklanan iki kişi dışında, üçüncü bir şahsın da müdahil olduğunun görüldüğünü belirtti. Olayın ırkçılık nedeniyle çıkıp çıkmadığı biçimindeki soru üzerine Theodolu, tüm ihtimallerin değerlendirildiğini söyledi.

Karaali GKRY’de ikinci defa söz verdi

Karaali’nin dün GKRY’ye giderek, ikinci sefer tabir verdiği ve iki saldırganı teşhis ettiği belirtildi.

GKRY Meclis Lideri saldırıyı kınadı

Karaali’nin darp edilmesi hakkında açıklama yapan GKRY Meclis Lideri Anna Dimitriu, saldırıyı ve şiddet, ırkçılık ve yabancı düşmanlığına ait olayları kınadığını söz ederek, son günlerdeki şiddet, ırkçılık ve yabancı düşmanlığı olaylarının, münferit olarak ele alınmaması gerektiğine dikkat çekti.

“Irkçı şiddet olaylarının cezasız bırakılmasının, hastalıklı olguların ve durumların birikimine sebep olduğu kuşku götürmez bir gerçektir”

GKRY’deki siyasi partilerden İşçi Halkın İlerici Partisi (AKEL) tarafından yapılan açıklamada, Aya Napa ve Limasol’da yaşanan taarruzların derhal araştırılarak, hatalıların cezalandırılması istendi. Son günlerde Aya Napa ve Limasol’da yaşanan hücumların telaşlara sebep olan öbür misal kabahat olaylarına eklendiğine işaret edilen açıklamada, böylesi hücumların yalnızca cezalandırılması gereken kabahatler değil, tıpkı vakitte halkın kıymetlerini ve ülkeyi aşağılayan hareketler olduğuna dikkat çekildi.

Böylesi olaylara en küçük bir tolerans gösterilmemesi gerektiği vurgulanan açıklamada, yetkili makamların yaşanan bu son olaylarla ilgili ayrıntılı bir araştırma ve kovuşturma yaparak faillerin ağır formda cezalandırılması için gerekeni yapması gerektiği tabir edildi.

Saldırıların birinde kurbanın Kıbrıslı Türk bir bayan, başkasında ise yabancı bir emekçi olduğu anımsatılan açıklamada, bu taarruzların yapıldığı şartların ayrıntılı bir biçimde incelenmesinin, ilgili makamların önündeki bir misyon ve sorumluluk olduğu kaydedildi.

Özellikle Aya Napa’daki hücum kurbanının Kıbrıslı Türk bir bayan olmasının, objektif olarak, çok olumsuz çağrışımlara yol açtığı, münasebetiyle olayın derhal ve kararlı bir halde araştırılması, hatalıların cezalandırılması gerektiği vurgulanan açıklamada, “Ancak her durumda, ırkçı şiddet olaylarının cezasız bırakılması, toplumu zehirleyen nefret telaffuzuna ve nefret hatalarına karşı sistematik bir biçimde tolerans gösterilmesi ve eğitim sistemimizde yıllardır süregelen eksiklikler bütün toplumun bedelini er ya da geç ödediği hastalıklı olguların ve durumların birikimine sebep olduğu kuşku götürmez bir gerçektir” denildi.
GKRY polisi tarafından dün yakalanan 22 ve 30 yaşındaki iki zanlıya Gazimağusa Rum Kaza Mahkemesi tarafından 4 gün tutukluluk verildi.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap