1. Ana Sayfa
  2. Gündem

Karadenizli aklı sınır tanımıyor! Evine kurduğu sistemle yapılamayanı yaptı

Karadenizli aklı sınır tanımıyor! Evine kurduğu sistemle yapılamayanı yaptı
0

Trabzon Köprübaşı İlçenin Çifteköprü mahallesi sakinlerinden Hüseyin Kadıoğlu, evinin tamirinde kullandığı materyalleri kapıya kadar çekecek yolu olmayınca devayı sıradışı bir usul kurmakta buldu.

Kadıoğlu110 metre uzunluğundaki yamaca demir raylar sererek ilkel bir raylı sistem yaptı. Kadıoğlu, kurduğu sistem sayesinde hem kendisinin hem meskenine gelenlerin ulaşımını sağlıyor hem de yük nakliyatında kullanıyor.

Çelik konstrüksiyon aksamlı makineleri üreten Hüseyin Kadıoğlu,  Kadıoğlu, inşaatta kullandığı 300 ton malzemeyi kendi geliştirdiği aparatla taşıdığını belirterek “Mesleğim makine imalatçılığı yani standart üretilmeyen özel işlerde kullanılan çelik konstrüksiyon aksamlı makineleri üretiyorum. Eski konutumuzu tamir etmek istedik fakat yolumuz olmadığı için buradan yük taşımak çok zordu. Ben de bu türlü bir aparat düşündüm makineyi yaptım yerine kurduk. İnşaatımızın bütün gerecini bununla taşıdık. Burası meyilli ve dik bir arazi burada çalışmak değil yürümek bile güç. Bu türlü makinelerden kesinlikle her mahalleye bir tane lazım. Bu ucuz bir sistem değil kıymetli bir sistem. Ancak kendi atölyemiz olduğu için fazla zahmetimiz olmadı. Boş vaktimizi kıymetlendirerek geniş bir vakte yayarak bunu yaptık. Elektrikle uzaktan kumanda ile çalışıyor. Elektrik kesilirse olduğu yerde kalıyor. Bu yörede bu türlü bir makine birinci sefer yapıldığı için komşularımız binmekten korktular lakin beni bu makineyi kullanırken görünce yavaş yavaş alıştılar. Kendi canımı ortaya koyuyorum tehlikesi olsa üzerine çıkar mıyım? Makine 500 kilogram yük çeker büsbütün kendi dizaynım. Bununla yaklaşık 300 ton yük taşıdım. İnşaat materyali taşıdığım için kabin yapmadım. İnşaatımız bitmek üzere inşallah daha çağdaş bir halde oturma yerleri olacak daha geniş olacak halde yenisini yapacağım” diye konuştu.

Çevre sakinlerinden Mustafa İmamoğlu ise yaptığı açıklamada “Evini yaptırmak için yol olmayınca kendisi de bu yolu seçti. Meskenin imalinde kullanılan bütün malzemeyi kendi yaptığı varangelle kapısına kadar getirdi. Bunun örneği Zonguldak’ta maden ocaklarında var. Buralarda diğer örneğini görmedim. Bunun tasarımı biraz daha farklı emniyet açısından da daha inançlı. Mesken ile başlangıç yeri ortasındaki uzaklık yaklaşık 100 metre. Kendisi çok âlâ bir usta çok hoş yapmış” dedi.

 

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap