1. Ana Sayfa
  2. Gündem

İmamoğlu’nun gizli toplantısı CNN Türk’te değerlendirildi: 2 husus var

İmamoğlu’nun gizli toplantısı CNN Türk’te değerlendirildi: 2 husus var
0

Seçimlerin akabinde CHP’de değişim tartışmaları devam ederken İBB Lideri Ekrem İmamoğlu, partinin ileri gelen isimleriyle birlikte internet üzerinden toplantı düzenlediği ortaya çıktı. CHP’li Tekin Bingöl, Gökhan Günaydın, Onursal Adıgüzel, Bülent Tezcan toplantıda bulunurken; görüşmede CHP fevkalâde kurultay konuşuldu.

CNN TÜRK’TE DOÇ. DR. ALİ MURAT KIRIK TOPLANTIYI DEĞERLENDİRDİ

CNN Türk canlı yayınında konuşan Akademisyen Doç. Dr. Ali Murat Kırık’ın açıklamaları şu formda: Bu uygulama 2021 yılında gelişim gösteren lakin pandemiden sonra yaygınlaşan bir uygulama. Bu uygulamanın aslında pandemi devrinde birinci çıktığında bir çok güvenlik süreçlerinde açık olduğunu görmüştük. Şu an bu toplantı link aracılığı ile gönderilen, bir biçimde aslında kullanıcının kullanıcı ismi ve şifresiyle birlikte girdiği, oturum parolasıyla girdiği bir toplantı. En önemlisiyse bir yönetici var, bu yöneticinin onayı ile iştirakçi toplantıya iştirak gerçekleştirmektedir.

‘EKREM İMAMOĞLU’NUN KABUL ETMEDİĞİ KİMSE TOPLANTIYA GİREMEZ’

Bu toplantının linki gönderiliyor, toplantı linki gönderildikten sonra bir de şifre isteniyor. Daha sonra bu linke tıklayan ve bu linke sahip olan herkes bir bekleme odasına giriyor. Bu bekleme odasındaki herkes yöneticinin onayı ve isteği dahilinde, dahil edildikten sonra bu sisteme entegre edilmiş oluyor. Bu toplantıya Sayın İmamoğlu’nun kabul etmediği kimse giremez. Bu uygulamada gördüğünüz birinci kişi iştirakçi olan kişi. Yani ben bu toplantıya girdiğimde birinci kendimi görürüm. İkinci olarakta burada konuşmayı gerçekleştiren şahısta yöneticinin kendisi oluyor. Konuşma artık çerçeve içerisine alıp herkesi verebiliyorsunuz. Birde konuşanı yalnızca ekranda ön plana alabiliyorsunuz. Kendisi konuşursa ana ekrana düşebilir. Ses veren direk ana ekrana düşebiliyor. Bu toplantıyı yönetici sıfatına sahip kişi kaydedebilir. Bu toplantı real bir biçimde yönetici tarafından kayıt altına alınsaydı record tuşu etkin olur daha sonra öbür iştirakçilere da bakın toplantı kaydediliyor bunu onaylıyor musunuz diye sorulur. Bu toplantıda 9 kişi varya bir adedinin de Sayın Selin Sayık Böke olduğu konuşuluyor.

‘SANIRIM SELİN SAYIK BÖKE’

Sayın Ekrem İmamoğlu şunu diyor; Bu iştirakçi herhalde Sayın Selin Sayık Böke, birazdan ismini değiştirir kamerasını açar diyor. Tabi o ortada 14 dakika geçiyor. 14 dakika geçtikten sonra bir bakıyor Sayın Selin Böke daha sonradan toplantıya katılıyor ve o iştirakçi dediğimiz şahsın Selin Sayık Böke olmadığı anlaşılınca 14 dakika sonra toplantı devam ediyor. İştirakçi ekran kaydını görüntünün sonunda göreceksiniz, durduruyor. Zira bu ekran kaydı yönetici tarafından kayıt edilen bir ekran kaydı değil. Tekin Bingol, Bülent Tezcan, Engin Altay kim varsa yönetici onayından geçmek zorunda. Burada da zannediyor ki Sayın Selin Sayık Böke’de iştirakçi ismiyle toplantıya katılmış durumda. Görüntünün içerisinde şunu diyor; ‘Sanırım bu Selin Sayık Böke’ diyor. Bu türlü bir algı var. Bekleme odasına giren bireyler, diyelim toplantı 5’te ki aslında Pazar. Bunu bilgisayardan da görüyorsunuz. Aslında iştirakçi dediğimiz kişinin ekran kaydedicisi ve ses kaydedicisi dediğimiz programlar vasıtasıyla almış olduğu bir manzara. Öbür iştirakçilerin bu kayıttan zati haberi kelam konusu değil.

‘2 KONU VAR’

Burada şu anda iki konu var. 9 kişi toplantının iştirakçi sayısını biliyor. Tek tekte iştirakçileri onaylabilirsiniz, toplu halde de onaylayabilirsiniz. Burada iştirakçiyi bilerek onaylıyor ya da toplu halde gösterdiği için bakıyor ki sayı 9, hepsini onaylıyor. Münasebetiyle bu onay her biçimde Ekrem İmamoğlu’nun. Burada yalnızca şu var. Linki bilen bekleme odasına girer. Yöneticinin dahil etmesiyle toplantıya katılır.

‘BAŞKA BİR EKRAN KAYDEDİCİSİ İLE YAPMIŞLAR’

Telefonunuzdan ekran kaydı gerçekleştirebilirsiniz. Buna uygulamanında bir zafiyeti diyebiliriz. Şöyle düşünün toplumsal medya mecralarında örnek vereyim İnstangram; Özel bir bildiriniz, öykünüz ya da size tek gönderimlik fotoğraflar iletiler gönderilir baktığınızda bu otomatik olarak silinir. Siz ekran kaydı aldığınızda, ekran kaydı alındı biçimde ikaz bildirimi gönderiyor. Lakin bu uygulamanın en büyük zaafiyetlerinden birisi müsaadesiz bir formda ekran kaydı alınarak bunun yayılması kelam konusu. Zoom uygulaması açıldıktan sonra ekran kaydedicileri vardır. Bu ekran kaydedicilerinde çerveyi aldınızda direk konuşan kişiyi alabilir. Art planı silebilirsiniz. Burada diğer bir ekran kaydedicisi ile yapmışlar.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap