1. Anasayfa
  2. Gündem

İmamoğlu Yedikule Gazhanesi’nin açılışını yaptı

İmamoğlu Yedikule Gazhanesi’nin açılışını yaptı
0

1880 yılında inşa edilen ve 1993 yılında hizmet dışı bırakılarak atıl durumda kalan Yedikule Gazhanesi İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Miras takımlarının onarımı sonrası İBB Lideri Ekrem İmamoğlu tarafından tekrar hizmete alındı. Açılış programında konuşan İmamoğlu, “İstanbul’umuzun başta tarihi yarımada olmak üzere, tarihi yapıtlarını korumak ancak bir hazireyi, ya da bir türbeyi, ya da bir camiyi, ya da bir tarihi yapıyı; bu çok eski devirden kalan bir kilise kalıntısı olabilir, bir sur kalıntısı olabilir, hepsi aslında bizim emanetlerimiz. Biz o emanetleri açığa çıkarıp, dünyaya servis etmekle yükümlüyüz. Biz aslında miras yedi devrine son verdik. Bu periyot bu kenti tarihine, kültürel zenginliklerine, ecdat yadigârlarına ilgisizliğe öteki bir hassaslık sürecini ortaya koyduk. Miras yediliğe son verdik ancak öteki bir şey yaptık, emanet mirasa daima birlikte kararlı bir formda sahip çıktık, sahip çıkmaya da devam edeceğiz” dedi.

“BEN İSTANBUL’U 16 MİLYONUN AŞKIYLA SEVİYORUM”

Açılış merasimine katılanlara seslenen İmamoğlu, “Kimse bizi birbirimize düşüremeyecek. Hiçbir makus kelamın bizde karşılığı olmayacak, iyileşeceğiz. Biz, milletimizin düzgünleşme karakterine, güzel vicdanına yüksek oranda güveniyoruz ve o kalbi hoş insanlarımıza yani 86 milyon insanımıza yani 16 milyon İstanbulluya; göreceksiniz bu hoş günleri, sizin hepinizin huzurunda yaşatmaya kelam veriyoruz. Her ne kadar İstanbul’a dair şahsî dilekler, hayaller kurulsa da, ben o denli kurmuyorum. Benim ferdî bir hayalim, ferdî bir aşkım yok İstanbul’a. Ben İstanbul’u 16 milyonun aşkıyla seviyorum onu söyleyeyim. Türkiye’yi de 86 milyonun aşkıyla sevmek üzere. Aslında temel olan o denli bir aşktır, o denli bir sevgidir. Bireyselleşmemeli, toplumsal olmalı. Ben o kavramlarla bu kente ve bu ülkeye tutkuyla bakan, milletimizin her bir ferdine duyduğum hürmetle, itinayla vazifemi yapmaya ve hiçbir sorumluluktan kaçmamaya da devam edeceğim” biçiminde konuştu.

“ESAS SIKINTI GÖNÜLDEKİ DAVADIR”

İmamoğlu, “Ben çok net söyleyeyim, bu dava ismine önümüze hangi mahzurları koyarlarsa koysunlar, hani bizim davamız öbür bir dava, önümüze hangi mahkeme davalarını koyarlarsa koysunlar yolumuzda kararlı bir formda yürüyeceğiz. Zira temel sıkıntı gönülde ki davadır, o dava da milletin gönlünde ki davadır. Ben o davayı kazanacağım. O başka davaların bende hiçbir kararı yok, değeri de yok. Milletimize, bu hoş kentimize, hemşehrilerimize ve bütün ülkemize, 86 milyon insanımıza sevgimle, saygımla ve sahiden sorumluluk hissimle, birebir vakitte büyük coşkumla, canla başla çalışmaya, size layık olmaya, asla vazgeçmemeye devam edeceğim” dedi.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir