1. Ana Sayfa
  2. Gündem

İlginç ama gerçek! Bu köyün bayramlık camisi var

İlginç ama gerçek! Bu köyün bayramlık camisi var
0

Karpuzlu ilçesinin en eski ve en esaslı mahallelerinden biri olan Koğuk Mahallesi’nde asırlardır yaşatılan gelenek günümüzde de sürüyor. Biri mezarlık içerisinde biri de mahallenin ortasında olmak üzere iki mescidi bulunan mahallenin imamı birebir anda iki mescitte imamlık yapıyor. Mahalle sakinleri, vakit namazlarını mahallenin ortasındaki mescitte, Cuma ve bayram namazları ise mezarlığın içerisinde kılıyor.

Bu geleneğin nedenini bilmediklerini lakin yıllardır namazların bu formda kılındığını belirten mahalle sakinlerinden İstek Gülpınar, “Mahallemiz çok eski ve esaslı bir mahalle. Asırlar evvel şu anda mezarlık içinde kalan bir cami inşa edilmiş. Bu mescitte cetlerimiz ibadetlerini yerine getirmiş. Daha sonra mahalle içerisindeki bir cami daha yapılınca, vakit namazları mahalle içerisindeki, cuma ve bayram namazları da mezarlık içerisindeki mescitte kılınmaya başlamış. Bu uygulama sanırım bayramlarda ölmüşlerin unutulmaması için başlatılmış. Bu durum bu türlü gelmiş bu türlü gidiyor” dedi.

Uygulama sayesinde köylülerin her hafta Cuma namazında yakınlarının mezarlarını ziyaret edip Fatiha okuduğunu belirten Gürpınar, durumdan hiç kimsenin rahatsız olmadığını ve köyde uygulamanın atalarından geldiği formda devam ettiğini belirtti.

Yazar Hakkında

Yorum Yap