1. Anasayfa
  2. Gündem

İkinci turda rehavet uyarısı

İkinci turda rehavet uyarısı
0

HANDE ATILGAN/ANKARA- 14 Mayıs’ta yurt içinde hem genel seçim hem cumhurbaşkanı seçimi için kurulan 190 bin 736 sandıkta, 54 milyona yakın seçmen oy kullandı, iştirak oranı yüzde 88,84 oldu. Yurt dışındaki vatandaşlar için kurulan 4 bin 969 sandıkta ise, kayıtlı 3 milyon 416 bin seçmenden yaklaşık 1 milyon 924 bin 76’sı oy kullandı. YSK datalarına nazaran, yurt dışı seçmenlerin 1 milyon 783 bin 107 dış temsilciliklerde, 125 bin 479’u da gümrük kapılarında oyunu kullanıldı.

48 bin yeni seçmen

14 Mayıs’ta 4 milyon 904 bin 672 genç birinci defa oy kullanmıştı. İki cins ortasındaki iki haftalık süreçte 47 bin 523 genç daha reşit olarak birinci kere oy kullanmaya hak kazandı.

Cumhurbaşkanlığı seçiminde yarışan üç aday da yüzde 50+1’i bulamadığı için vatandaş, pazar günü ikinci defa sandığa gidecek.

Erdoğan ve Kılıçdaroğlu’nun karşı karşıya geleceği ikinci çeşitte, geçerli oyların birçoklarını almak cumhurbaşkanı seçilmek için kâfi olacak. Birinci tıpta Cumhurbaşkanı ve Cumhur İttifakı adayı Recep Tayyip Erdoğan ile Millet İttifakı adayı Kemal Kılıçdaroğlu ortasındaki oy farkı, Erdoğan lehine 2 milyon 538 bin 905’ti. Yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı vatandaşlar için 2. cins oylama 20 Mayıs’ta başladı. 24 Mayıs prestijiyle dış temsilciliklerde oy kullanma süreci sona ererken, gümrüklerde 28 Mayıs Pazar günü saat 17.00’ye kadar oy kullanılabilecek. YSK’nın açıkladığı datalara nazaran, dış temsilciliklerde 1 milyon 783 bin 107 oy kullanıldı. Dün saat 10.00 prestijiyle gümrüklerde kullanılanlarla birlikte sandığa giden gurbetçi seçmen sayısı 1 milyon 856 bin 968’e ulaştı. Böylelikle, yurt dışı oyları şimdiden, seçimin birinci tipinde temsilcilikler ve gümrüklerde kullanılan 1 milyon 839 bin 470 oyu geçti. Toplam oy sayısının pazar akşamına kadar 2 milyonu geçebileceği söz ediliyor.

Rekor 1987’de kırıldı

Yurt içinde iştirak oranı birinci çeşitte yüzde 89’a dayansa da siyasi yasakların kaldırılmasının akabinde gerçekleşen 1987 seçiminde ulaşılan yüzde 93,3’lük rekorun gerisinde kalmıştı. Erdoğan ve Kılıçdaroğlu her fırsatta seçmene “sandığa gidin”, “rehavete kapılmak yok” bildirisi veriyor. AK Parti teşkilâtlarına gönderilen bildiride tüm seçmenlerin oy kullanmasını sağlayabilmek için çalışmalara takviye olunması istendi. Büyükşehirlerde rehavetten kaynaklanan bir seçmen hareketliliği gözlendiğine dikkat çekilen bildiride, “Özellikle büyükşehirler başta olmak üzere büyük ebeveynlerin Anadolu ve Karadeniz bölgesine yanlışsız rehavetten kaynaklanan hareketliliği gözlenmektedir. Bu manada tespit ettiğimiz yakınlarımız yahut seçmenlerimizin kesinlikle vilayet teşkilatlarımıza bildirilmesi gerekmektedir. Bu hususta vilayet teşkilatlarımız seçmenin sandığa iradesini yansıtabilmesi ismine ikna edilmesi ve ulaşımına kadar birçok bahiste yetkilendirilmiştir” tabirleri kullanıldı.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir