1. Ana Sayfa
  2. Gündem

‘Gizli anlaşma’da 2. perde! Özdağ’dan Kılıçdaroğlu’na ‘imza’ hatırlatması

‘Gizli anlaşma’da 2. perde! Özdağ’dan Kılıçdaroğlu’na ‘imza’ hatırlatması
0

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile yaptıkları saklı protokolde 3 bakanlık ve MİT Başkanlığı’nı verileceğini söyleyen Ümit Özdağ, CHP’nin açıklamasının akabinde yeni çıkış yaptı.

Zafer Partisi Genel Lideri Özdağ’ın açıkladığı ‘gizli anlaşma’ yeni bir tartışmayı başlattı. Özdağ, geçtiğimiz günlerde verdiği bir röportajda CHP Genel Lideri Kılıçdaroğlu ile yaptıkları yazılı mutabakatı açıklamıştı.

3 BAKANLIK VE MİT BAŞKANLIĞI SÖZÜ

Buna nazaran Kılıçdaroğlu ile Özdağ, İçişleri Bakanlığı da dahil olmak üzere 3 bakanlık ve Ulusal İstihbarat Teşkilatı başkanlığı konusunda mutabakat yaptı.

YAZILI MUTABAKAT YAPMIŞLAR

Özdağ, “Söz vermek değil, yazılı mutabakatımız var. Biz İçişleri Bakanlığı dahil üç bakanlık ve Ulusal İstihbarat Teşkilâtı konusunda Kemal Bey’le mutabık kaldık.” sözünü kullanmıştı.

CHP’DEN ÖZDAĞ’A YALANLAMA

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, Ümit Özdağ’ın üç bakanlık ve MİT Başkanlığını alacağı savına ait konuşmuştu. Öztrak, “Zafer Partisi ile yaptığımız protokollerde 3 bakanlık ve MİT Başkanlığı üzere bir unsur yer almamaktadır.” sözünü kullanmıştı.

ÖZDAĞ’DAN YENİ ÇIKIŞ

Ümit Özdağ, bugün katıldığı canlı yayın programında ise “gizli anlaşma” tartışmasını daha derinleştirecek kelamlar sarf etti. ‘Gizli mutabakat’ın bir nüshasının kendinde bir nüshasının ise Kılıçdaroğlu’nda olduğunu kaydeden Özdağ, açıklamaları sonrası hususun kapanacağını söyledi.

Özdağ konuşmasında şu sözleri kullandı:

Biz üç görüşme yaptık. Daha evvel hiç görüşmedik. CHP Sözcüsü yoktu. Faik Bey’in söylemiş olduğu kendi ortalarındaki bağlantı ıstırabıdır. Protokol imzalarken Kemal Bey’in danışmanı orada, benim de genel lider yardımcım orada. Sayın Öztrak tecrübeli bir siyasetçidir. Kemal Bey’le görüşmüş olsaydı bu türlü bir açıklama yapmazdı.

İçişleri Bakanlığı ve 2 Bakanlık yazılı ancak MİT konusunda kelamlı olarak konuşuldu. MİT’le ilgili yazılı bir şey yoktu. Kimse şunu söylemesin, bu kapalı bir mutabakattı diye. Şayet 28’inde seçimi kazansaydı ben İçişleri Bakanıydım. İki arkadaşım bakandı. Kemal Beyefendi imzaladığını inkar eder mi? Öbür iki bakanlık için Kemal Bey’le konuştuk, bir karar vermediğimiz için o bakanlıkları açıklarsam gerçek olmaz.

Protokolde İçişleri Bakanlığı ve 2 bakanlık yazıyor. İsmini koymadık. Değişik bakanlıkları konuştuk; ancak o bahislerde bir karar vermedik. Hangisi olacağı konusunda. Kimi bakanlıkların bölünmesi sözkonusuydu. Bizim talip olduğumuz diğer bir bakanlık var, bölünmesi sözkonusu değildi. O mevzuda el sıkışma olmadı.

Anlaşma İçişleri Bakanlığı ve öteki bakanlıkların sayısı üzerinde yapıldı. Yazılı mutabakat metni bende ve Kemal Bey’de var. Protokol esasen Millet İttifakı ile Zafer Partisi ortasında değil.

TUTANAK YOK, PROTOKOL VAR

CHP ismine Kemal Kılıçdaroğlu ve Zafer Partisi ismine Ümit Özdağ tarafından imzalanmıştır. Görüşmelerle ilgili tutanak düzenlemedik; yalnızca protokol var.

Bir de üzerinde çalıştığımız protokol var. Kemal Beyefendi ve benim el yazısıyla değiştirmeler yaptığımız tutanak var. O duruyor. Sonra onlar paka çekildi imzaladık. Ben bu gece bunun kapanacağını düşünüyorum. Kemal Beyefendi attığı imzayı inkar edecek insan değildir.

 

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap