1. Ana Sayfa
  2. Gündem

Gabonlu Dina’nın ölümü ile ilgili yeni gelişme!

Gabonlu Dina’nın ölümü ile ilgili yeni gelişme!
0

Filyos Çayı’nın Yeşilköy mevkisinde 26 Mart’ta Gabonlu üniversite öğrencisi Jeannah Danys Dinabongho Ibouanga’nın cansız vücudu bulundu. Kuşkulu mevt ile ilgili soruşturma başlatıldı. Güvenlik kamerası imgelerini inceleyen gruplar, Dina’nın ana yolda bir arabadan inip, koşarak çalılıklara gittiğini, bir müddet sonra araca döndüğünü, akabinde arabanın de çalılığa ilerlediğini tespit etti. Cesedinde morluklar bulunan Dina’nın para karşılığı cinsel bağ talebi içeren iletiler aldığı, annesine Karabük’ten gitmek istediğini söylediğine dair ses kayıtları da ortaya çıktı. Soruşturma kapsamında 3’ü Gabon asıllı, 8 kişi gözaltına alındı. Şüphelilerden 5’i savcılık sorgusunun akabinde özgür bırakıldı. Mahkemeye sevk edilen şüphelilerden İ.Ç. ile S.Ç. isimli denetim kuralı ile hür bırakıldı; 3 sefer gözaltına alınıp, salıverilen Dursun Acar ise 4’üncüsünde tutuklandı.

2’NCİ OTOPSİYE GEREK GÖRÜLMEDİ

Soruşturma sırasında Dina’nın cesedi, soğutma yetersizliği nedeniyle Karabük’ten İstanbul İsimli Tıp Kurumu’na gönderildi. Dina’nın Türkiye’ye gelen ailesi, evvel İstanbul’a akabinde Karabük’e gitti. Karabük’te kızlarının eşyalarını teslim alan aile, savcılıkta da söz verdi. Bu süreçte Dina’nın ailesinin avukatları, İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi İsimli Tıp Anabilim Kolu’ndan 2’nci sefer otopsi yapılıp yapılmaması için görüş istedi. Üniversiteden verilen karşılıkta; yine otopsiye gerek olmadığı belirtildi. Bunun üzerine aile, cenazeyi alıp, Gabon’a döndü.

YENİDEN DEĞERLENDİRİLECEK

Dina’nın vefat nedeni ise İsimli Tıp 1’inci İhtisas Şurası’nın raporunda kesin olarak belirtilemedi. Raporda, “Kişinin vefatının suda boğulma sonucu meydana gelmiş olduğunun kabulü gerektiği lakin suda boğulma olayının bir oburu ya da oburlarının tesiri ile mi gerçekleştiği (cinayet), kazara mı oluştuğu yahut intihar mı olduğu konusunda tıbben kıymetlendirme yapılamadığı, olayın isimli tahkikatla aydınlatılmasının uygun olduğu” sözleri yer aldı. Bunun üzerine avukatlar, mevcut otopsi raporu ile öteki isimli tıp raporları doğrultusunda yine kıymetlendirme istedi. İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi İsimli Tıp Anabilim Kolu’ndan tekrar vefat nedeninin kıymetlendirilmesi için rapor talep edildi. Talep sonrası avukatlar, Karabük’e gelip, soruşturma savcısı ile görüştü ve rapor için gerekli dokümanları aldı.

‘BÜTÜN FAİLLERİN AÇIĞA ÇIKARILMASINI İSTİYORUZ’

Soruşturmaya ait konuşan avukat Meriç Eyüboğlu, “İstanbul Üniversitesi İsimli Tıp Anabilim Kolu’na yaptığımız müracaat için gerekli dokümanları aldık. Yeniden de göremediğimiz, inceleyemediğimiz dokümanlar için burukluk ile buradan ayrılıyoruz. Dina’nın şu an yalnızca 1 tane tutuklu faili var. Bütün faillerin açığa çıkarılmasını, her neyse başına gelen, hepimizin başında soru işareti kalmayacak formda ortaya konmasını istiyoruz. Bu hususta hiç kimsenin korkmamasını istiyoruz. Farklı farklı saiklerle, siyasi saikler de bu belgenin bir modülü. Bu belgenin perdelenmesini ve örtülmesini istemiyoruz. Bu türlü olmaması için de sonuna kadar uğraşacağız” dedi.

‘BİR DİZİ KANIT TOPLANMIŞ’

İddianamenin de yakın vakitte tamamlanabileceğini belirten Eyüboğlu, “Soruşturma kademesi sürüyor, bir dizi kanıt toplanmış. Bizim de bildiğimiz kapalılık kararı nedeniyle sonlu bilgi alabilsek de toplanmış kanıtlar var. Toplanmakta olan, dönüşü beklenen çeşitli yazışmaların sonuçları var. Soruşturma savcısının bize verdiği bilgi, iddianameyi düzenlemek için az bir vaktin kaldığı. İddianame düzenlendikten sonra duruşma günü belirli olacak. Bizim için kıymetli olan bütün faillerin yargı önüne çıkarılması. Lakin soruşturmanın bütününü gerçek hatalıların ortaya çıkmasına pürüz olacak bir iddianame yerine yavaş yürüyecek ancak bütün hatalıların belirleneceği soruşturmayı tercih ediyoruz” diye konuştu.

Yazar Hakkında

Yorum Yap