1. Ana Sayfa
  2. Gündem

Etna, Türkiye’yi etkilemeyecek

Etna, Türkiye’yi etkilemeyecek
0

Meksika’daki Popocatepetl 21 Mayıs’tan itibaren kül püskürtmeye başladı. Şimdiye kadar toplam 573 patlama kaydedilen, duman ve kül püskürten yanardağ nedeniyle ülkede sarı alarm düzeyine geçildi. Başşehir Mexico City’deki iki milletlerarası havalimanından yapılan uçuşların yanardağdan yayılan kül sebebiyle iptal edildi.

Avrupa’nın en büyüğü

İtalya’da bulunan Etna Yanardağı da 21 Mayıs’ta etkin hale geldi. Avrupa’nın en faal yanardağı olan Etna, lav ve kül püskürtmeye devam ediyor. Güçlü bir patlama meydana gelmesinin akabinde yanardağdan çıkan toz bulutları kısa bir müddet içerisinde tüm Avrupa’ya yayıldı. Avrupa “riskli bölge” olarak ilan edildi. Sicilya Adası’ndaki Etna’nın yakınındaki Catania-Fontanarossa Havaalanı’nda tüm uçuşlar askıya alındı. Toplumsal medyada yanardağın faaliyete geçmesiyle kül bulutlarının Türkiye’ye yanlışsız geldiği ve bugün Ege ile kısmen de olsa Marmara bölgesinde asit yağmur riski olduğu argüman edildi. Bunun üzerine Meteoroloji Genel Müdürlüğü yazılı açıklama yaparak, bu savlara açıklık getirdi: “Etna kaynaklı kül bulutlarının Yunanistan’ın güneyinden geçerek deniz üzerinden doğuya gerçek hareket etmesi beklenmektedir. Kelam konusu Etna kaynaklı kül bulutlarının ülkemizi etkilemesi beklenmemektedir. Genel Müdürlüğümüzce kül bulutlarının hareketi 7/24 temeline nazaran takip edilmektedir.”

Merapi de faaliyete geçti

Endonezya’nın Cava Adası’nda bulunan Merapi Yanardağı faaliyete geçti. Dünyanın en etkin yanardağı olan Merapi’den lav akmaya başladı. İki kilometreden fazla alana kül püskürten Merapi Yanardağı, 2017’de faaliyete geçtiğinde 300’den fazla kişinin vefatına neden olmuştu.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap