1. Ana Sayfa
  2. Gündem

Emniyet’ten dev uyuşturucu operasyonu! 1 milyar liralık mal varlığına el konuldu

Emniyet’ten dev uyuşturucu operasyonu! 1 milyar liralık mal varlığına el konuldu
0

İstanbul, Muğla, Antalya, Ankara ve Aydın yaklaşık iki yıldır devam eden soruşturma sonucunda 23 kuşkulu gözaltına alındı.

Hollanda başta olmak üzere Avrupa’nın birçok ülkesinde kokain ticareti ve farklı kabahat faaliyetlerinde bulunan şebekenin yurt içindeki 1 milyar Türk Lirası üzerindeki mal varlığına el konuldu.

İçişleri Bakanlığı operasyona ait ayrıntıları paylaştı. Bakanlıktan yapılan açıklamada şu tabirlere yer verildi;

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, MASAK ve Narkotik Kabahatlerle Çaba Başkanlığı koordinesinde yürütülen, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Narkotik Kabahatlerle Uğraş Şube Müdürlüğü tarafından yaklaşık iki yıldır sürdürülen soruşturma, 13 Haziran 2023 günü operasyona dönüştürülerek; İstanbul, Muğla, Antalya, Ankara ve Aydın vilayetlerinde 23 kuşkulu gözaltına alınmıştır.

“Suçtan kaynaklanan malvarlığı kıymetlerini aklama” kabahati kapsamında yürütülen bu soruşturmada, Hollanda başta olmak üzere Avrupa’nın birçok ülkesinde kokain ticareti ve farklı cürüm faaliyetleri olan bu tertibin, ülkemizde var olan menkul ve gayrimenkul olmak üzere 1 milyar Türk Lirası üzerindeki mal varlığına elkonmuştur.

Operasyon sırasında da yaklaşık 100 milyon Türk Lirası üzerinde nakit ve mücevherat cinsinden değer ele geçirilmiştir.

ADANA’DA TORBACI OPERASYONU

Adana’da da ‘torbacı’ olarak bilinen uyuşturucu satıcılarına yönelik operasyonda gözaltına alınan 5 kuşkulu, tutuklandı.

İl Emniyet Müdürlüğü Narkotik Kabahatlerle Uğraş Şube Müdürlüğü takımları, Seyhan ilçesi Şehit Duran Mahallesi’nde ‘torbacı’ olarak bilinen uyuşturucu satıcılarına yönelik operasyon düzenledi. 5 kuşkulu gözaltına alınırken, adreslerde yapılan aramada; reçeteye tabi 3 bin 594 uyuşturucu tesirli hap, 2,56 gram bonzai, 1,15 gram metamfetamin ile ruhsatsız av tüfeği ele geçirildi. Polisteki süreçleri sonrası şüpheliler, adliyeye sevk edildi. Tabirlerinin akabinde Hasan K., Furkan Y., Nurullah G., Fettah Kaan Y. ve Bilal G. tutuklandı. (Anıl ATAR-Yaşar SERİNTÜRK/DHA)

İSTANBUL HAVALİMANI’NDA SUNTALARA GİZLENMİŞ UYUŞTURUCU ELE GEÇİRİLDİ

Öte yandan Ticaret Bakanlığı’na bağlı Gümrük Koruma takımları, İstanbul Havalimanı’nda gerçekleştirilen operasyonda bir kargo gönderisinin içerisinden çıkan ve üretim esnasında içlerine uyuşturucu yerleştirildiği tespit edilen suntalarda 80 kilogram afyon sakızı ele geçirdi.

Gümrükler Koruma Genel Müdürlüğü uyumunda İstanbul Havalimanı’nda yürütülen çalışma sonucu, yurtdışından İstanbul Havalimanı’na gelen bir kargo gönderisi takımlar tarafından incelemeye alındı. Kargo paketi, Narkotik dedektör köpeklerin de yardımıyla arandı. Köpeklerin pakete reaksiyon verdiğini gören gruplar, ayrıntılı fiziki arama yaptı. Açılan kargoda mobilya imalatında kullanılan tıpta çok sayıda sunta bulunduğu görüldü.

Gümrük koruma takımları tarafından uyuşturucu husus gizlendiği kuşkusuyla suntalardan birisi kesildi. Yapılan incelemede suntanın iç kısmına macun kıvamında unsurlar yerleştirildiği tespit edilirken, misal formda öteki suntaların içlerinde de tıpkı unsurlar olduğu anlaşıldı. Unsurlardan alınan numunenin uyuşturucu test kitiyle tahlil edilmesi sonucunda afyon sakızı olduğu belirlendi. Gümrük koruma takımlarının operasyonu sonucu toplam 80 kilogram afyon sakızı ele geçirildi. Yapılan araştırmalarda suntaların üretimleri esnasında içlerine uyuşturucu yerleştirildiği, uyuşturucunun dışarıdan bakılarak belirli olmadığı ve bu formülle gizlendiği tespit edildi. Hususla ilgili incelemeleri genişleten gümrük koruma takımları, kargonun alıcısına yönelik çalışma başlattı. Düzenlenen operasyonda 5 kişi gözaltına alındı. Şüphelilerden 1 kişi çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. (Derya CİHAN KORKMAZ/İSTANBUL DHA)

Yazar Hakkında

Yorum Yap