1. Ana Sayfa
  2. Gündem

Ekrem İmamoğlu: Toplu taşıma fiyatları değişecektir 

Ekrem İmamoğlu: Toplu taşıma fiyatları değişecektir 
0

İBB Lideri Ekrem İmamoğlu, Emirgan Korusu’nda gerçekleşen 125 İETT Otobüsü Temini Mukavele Merasimi’ne katıldı. Merasimde mukavele, İETT Genel Müdürü İrfan Demet ve AKİA Genel Müdürü Remzi Baka tarafından imzalandı. Merasimde, İETT’nin bayan sürücüleri temsilen Sevda Mavi ve Zehra Karakuş da yer aldı. Merasim öncesi konuşma yapan İmamoğlu, ÖTV ve KDV’nin artırılmasına ait “Eğer bu yükler, kamu hizmetlerinde de en üst düzeye taşındığı takdirde, ekstra bir yük olarak bunun vatandaşlarının sırtına yük olması kaçınılmazdır. Ortaya konacak olan maliyetlerle, ne yazık ki insanlarımızın toplu taşıma fiyatları da sayıları da bedelleri de değişecektir” sözlerini kullandı.  

BÜYÜK FEDAKARLIKLARLA BU ALIMLARIN YAPILDIĞINI SÖZ ETMEK İSTERİM”

İstanbul’da şu anda hizmet veren İETT otobüslerinin yaş ortalamasının 10 buçuk olduğunu belirten İmamoğlu, “Otobüs alımı sorunu İstanbul Büyükşehir Belediyemizin daima gündeinde oldu. Misyona geldiğimiz an itibariyle, gereksinim duyduğumuz otobüs alımı konusunda süratli bir adım attık. Görüşmelerimizi yaptık ve bir uzun vadeli krediyle, süratlice 300 otobüs alımıyla ilgili süreçleri tamamladık. Hatta İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi’mizden oy birliğiyle karar çıkmasına karşın, 3 yılı aşkın müddettir ne yazık ki Cumhurbaşkanlığı onayı olmadığı için, o alımımızı gerçekleştiremedik. Öz kaynaklarımızla bahsettiğimiz o uzun vadeli kredi imkanı olmadan, ne yazık ki kısa vadeli ödeme şartlarını yerine getirmek zorunda kalarak, İETT filomuza otobüs katma konusunda büyük fedakarlıklar yaptık. Yıl sonundaki teslimlerle bir arada 252 adet otobüsü bu süreçte İstanbul Büyükşehir Belediyesi bünyesine katarak İstanbulluların daha genç bir filoda hizmet almalarını sağlamış olduk” dedi.

Yıl sonundaki teslimlerle birlikte toplam 252 otobüsü İBB bünyesine katarak filoyu gençleştirdiklerini aktaran İmamoğlu, “Bugünkü alımla bir arada bu demek oluyor ki, neredeyse 400’e yakın bir araç sağlama imkanını 4-4,5 yılda arkadaşlarım, büyük fedakarlıklarla, ülkemizin yaşadığı ekonomik zorlukları düşünürsek… Ki bu araçlar, büyük oranda ne yazık ki döviz tabanlı fiyatlarla maliyetleri hesaplanıyor ve öteki emtia sayılarındaki artışı da düşünürsek büyük fedakarlıklarla bu alımların yapıldığını buradan tabir etmek isterim” tabirlerini kullandı.  

“YAŞANAN ZALAR BİZİM VATANDAŞA HİZMETİMİZİ ÇOK ZORLAŞTIRMAKTADIR”

İhaleyi yerli bir firmanın almasından memnuniyet duyduklarını ve araçların devirleri bitmeden 2024 yılının Ocak-Nisan aylarında teslimi yapılacağını belirten İmamoğlu, “Türkiye’nin ekonomik süreci ne yazık ki çok önemli problemlerle karşı karşıyadır. Natürel bir sonucu yaşıyoruz. Yani uzun yıllardır sürdürülen yanlış ekonomik siyasetlerin geldiği noktada alınan bir kısım önlemlerin, milletimizi ne derece güç duruma bıraktığını ve bırakacağını şimdiden yaşıyoruz. Geçtiğimiz günlerde toplu taşımada bizi çok etkileyecek olan KDV ve ÖTV artışları, tıpkı vakitte yaptığımız bu alımlardaki dövizin tesiri ve akaryakıt başta olmak üzere yaşanan öbür artırımlar, bizim vatandaşa hizmetimizi çok zorlaştırmaktadır. Bu ortaya konan KDV, ÖTV farkları, 6 yılda bütün filomuzu sıfırlayacak seviyede bir bedele ulaşmaktadır. Toplu taşıma bizim üzere mega kentlerde kıymetli bir hizmettir. Ve vatandaşın hayatını en derinden etkileyecek bir sürecin parçasıdır” dedi. 

“MALİYETLERLE, NE YAZIK Kİ İNSANLARIMIZIN TOPLU TAŞIMA FİYATLARI DA SAYILARI DA BEDELLERİ DE DEĞİŞECEKTİR” 

Ekrem İmamoğlu, “Bu bağlamda böylesi toplumsal hizmetlerin en üst düzeyde vergilendirilmesi, yanlış bir siyasettir. Daha evvel 11 Büyükşehir Belediye Lideri olarak yaptığımız toplantılarda, ÖTV ve KDV’nin alınmaması gerektiği noktasında tekliflerimizi iletmiştik hükümete. Bunu buradan tekrar yineliyorum. Ortaya konulan bu vergi yükleri zati vatandaşımızın belini bükmektedir. Şayet bu yükler, kamu hizmetlerinde de en üst düzeye taşındığı takdirde, ekstra bir yük olarak bunun vatandaşlarının sırtına yük olması kaçınılmazdır. Ortaya konacak olan maliyetlerle, ne yazık ki insanlarımızın toplu taşıma fiyatları da sayıları da bedelleri de değişecektir. Bu bağlamda alınan ve alınacak olan ekonomik önlemler yürürlüğe koyulurken, yapılacak süreçlerde kamu hizmetinin en üst düzeyde işletildiği sistemlerde, bizim üzere belediyeler başta olmak üzere, kurumların hizmetlerinde bu usul vergilendirmelerin hemen gözden geçirilmesi kuraldır. Yalnızca ÖTV, KDV ve otobüs alımlarında değil, metro hizmetlerinde maruz kaldığımız vergiler, elektrik tüketiminin metro başta olmak üzere en üst düzeyde artırımların bu hizmetlere getirmiş olduğu yük ve bunun üzere konularda, belediyelerle hükümetin yetkililerinin bir ortaya gelip, tartışarak, bunu vatandaşımızın sırtına ekstra yük olarak binmesini engellemek şarttır” tabirlerini kullandı.  

“16 MİLYON VATANDAŞIMIZ İSMİNE HÜKÜMETTEN TALEP ETMEKTEYİZ”

İmamoğlu, “Bu noktada oluşturacağımız teklif şablonunu Türkiye’nin en büyük kamu kurumlarından birisi olarak, en büyük lokal idare kurumu olarak hükümetimizin ilgili yetkilileriyle bütün tekliflerimizi önümüzdeki hafta bir şablon olarak bütün bakanlıklarla paylaşacağımızı da kamuoyuna duyurmak istiyorum. İstanbul’a yapılacak her türlü hizmetin, Türkiye’ye yapılan en kıymetli hizmetlerden olduğunu unutmamak gerekir. Bunun ismi ister toplu taşımadır, ister metrodur, ister kentsel dönüşümdür, ister tabiata, etrafa yahut suya yapılan yatırımlardır… Bu manada devletin hangi kurumunun önüne gelirse gelsin, bu kente dair beklenilen ya da bekletilen kredi yahut buna misal imkanların tereddütsüz, en süratli biçimiyle onaylanmasını ve işimizin kolaylaştırılmasını, 16 milyon vatandaşımız ismine hükümetten talep etmekteyiz, yetkililerden talep etmekteyiz. Bu sesimizi tekrar Cumhurbaşkanlığı makamına iletmeyi sorumluluk olarak görüyorum” dedi.  

Yazar Hakkında

Yorum Yap