1. Anasayfa
  2. Gündem

Dünya liderlerinden peş peşe tebrikler! ‘Türkçe mesaj paylaştı’

Dünya liderlerinden peş peşe tebrikler! ‘Türkçe mesaj paylaştı’
0

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, gönderdiği iletiyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı seçim başarısı münasebetiyle tebrik etti.

MACRON’DAN TÜRKÇE TEBRİK MESAJI

 Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda “Fransa ve Türkiye’nin birlikte üstesinden geleceği büyük sınamalar var. Avrupa’ya barışın geri gelmesi, Avrakdeniz İttifakımızın geleceği, Akdeniz denizi. Yine seçilmesi münasebetiyle tebriklerimi ilettiğim Cumhurbaşkanı Erdoğan ile birlikte, ilerlemeye devam edeceğiz.” dedi.

İLHAM ALİYEV’DEN CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’A TEBRİK TELEFONU

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı telefonla arayarak seçim başarısı münasebetiyle tebrik etti.

Cumhurbaşkanlığı İrtibat Başkanlığından yapılan açıklamaya nazaran, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev görüşmede, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yine Cumhurbaşkanı seçilmesini kutlayarak, seçim sonuçlarının Türk halkı için iyi olmasını diledi. Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, Türk halkının Cumhurbaşkanı Erdoğan’a itimadını bir sefer daha ortaya koyduğunu belirterek, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın liderliğinde Türkiye’nin yeni periyotta de çok güçlü bir atılım içinde olacağına inandığını tabir etti.

DÜNYADAN BİRİNCİ TEBRİKLER

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci çeşidinde elde ettiği zaferi birinci kutlayan Katar Buyruğu Pir Tamim bin Hamad Al Thani oldu.

Katar Buyruğu Pir Tamim bin Hamad Al Thani, bugün gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci tipinde oy sayma süreci devam ederken, resmi olmayan sonuçlara nazaran seçimi kazanan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı tebrik etti. Katar Buyruğu toplumsal medya hesabından yayınladığı iletisinde, “Sevgili kardeşim Recep Tayyip Erdoğan, zaferini kutlarım ve yeni devrin için muvaffakiyetler dilerim” tabirlerini kullandı. Katar Buyruğu, “Kardeş Türk halkının ilerleme ve refah için arzuladığı şeyleri gerçekleştirmenizi, iki ülkenin güçlü münasebetlerinin daha da gelişmesini temenni ediyorum” tabirlerini kutladı.

Libya Başbakanı Abdulhamid Dibeybe, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı tebrik ederek, “Bu zafer, Türk halkının Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ülkesini gelişmiş ülkeler ortasında yer kazandıran siyasetleri ve başarılı projelerine inancının tazelenmesi oldu” derken, Macaristan Başbakanı Viktor Orban ise “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı, tartışılmaz seçim zaferi nedeniyle tebrik ederim. Tebrikler Sayın Cumhurbaşkanı” sözlerini kullandı.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, “Çok kıymetli Türkiye Cumhurbaşkanı Sn. Recep Tayyip Erdoğan büyük bir demokrasi örneği ve Türk halkınının büyük iştiraki ile gerçekleşen Cumhurbaşkanlığı seçiminde elde etmiş olduğunuz zaferi samimiyetle ve en kalbi hislerimle tebrik ediyorum. Milletimize güzel olmasını temenni ediyorum” dedi.

Filistin İslami Direniş Hareketi (Hamas), cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci çeşidini resmi olmayan sonuçlara nazaran kazanan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı tebrik etti. Türk halkını yürüttüğü bu demokratik süreçten dolayı kutlayan Hamas, Erdoğan’ın zaferinin Türkiye’nin Arap ve Müslüman dünyasıyla bağlarını, bölgesel ve milletlerarası pozisyonunu güçlendirmesi ve başta Filistin davası olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki haklı problemleri kucaklaması için yeni bir başlangıç noktası olmasını umduğunu aktardı.

Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı telefonla arayarak seçim başarısı hasebiyle tebrik etti. Cumhurbaşkanlığı İrtibat Başkanlığından yapılan açıklamaya nazaran, Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev, görüşmede, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yine Cumhurbaşkanlığına seçilmesini kutlayarak, seçim sonuçlarının Türk halkı için iyi olmasını diledi.

Macaristan Başbakanı Orban, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı seçim zaferinden ötürü kutladı.

Pakistan Başbakanı Şahbaz Şerif, seçimdeki başarısı nedeniyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı tebrik etti.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir